علت های ناکامی “جمنا”

admin 1396-03-06 ۰
علت های ناکامی “جمنا”

دالکی خبر: وقتی از وحدت حرفی می زنیم، قطعا تنها جبهه ای که در ذهن متبادر نمی شود همین جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است.
این جبهه با سعی و تلاش چند ماهه قبل از انتخابات ،سعی داشت که با جمع کردن افرادی به زعم خود انقلابی ،اولین رئیس جمهور چهارساله را در تاریخ ایران رقم بزنند.

برای پیروز شدن در هر انتخاباتی نیاز به وحدت، آنهم به معنای واقعی کلمه نیاز است .تنها چیزی که از اول تشکیل این جبهه مشاهده نشد، وحدتی نبود که کلید و رمز پیروزی در انتخابات است .بعد از شکست سنگین در انتخابات نود و دو و پیروزی روحانی مقابل چند اصولگرایی که خود را لیدر جریان نیروهای انقلابی می دانستند، برآن شدند تا جریان و جبهه ایی تشکیل دهند و اشتباهات گذشته را تکرار نکنند.

نداشتن رئیس قوی برای هدایت این تشکل و وجود چند رهبر معنوی در این جریان ، بی شک وحدت را دچار مشکل می ساخت.سراسیمگی در پرو بال دادن به این نوزاد تازه متولد شده اینقدر مشهود بود که هر لحظه چندصدایی را در این جبهه فریاد می زد.اصولا برای داشتن گفتمان جدید در کشور می بایست سالها تلاش کرد و هزینه داد تا این گفتمان تبدیل به منطقی گردد تا رأی و نظر افراد را به سمتی هدایت کند که گفتمان جدید به آن پایبند است. کمتر از شش ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری افرادی که بیشتر شکست خورده انتخابات های اخیر بودند و اولین و آخرین هدفشان ضربه زدن به دولت مستقربود ،استارت جمنا را زدند.این عجله باعث شد تا نتوانند همه نیروههای خود را بدرستی دور خود جمع کند.

یکی از علت های جمع نشدن افراد تأثیرگذار شاید آگاهی این افراد از نیت آن شورا بود که با پارامترهای نیروی انقلابی هم خوانی نداشت.بیشتر شعارهای ایشان شعارهایی بود که در دولت قبل از اعتدال امتحان شده بود و مردم تأثیر مخرب آن را در بدنه جامعه دیده بودند. وزیرانی که خود دارای بدترین کارنامه در بین مردم بودند و از کارهای اجرایی دولت فعلی ایراد می گرفتند ، در مرکز تصمیم گیری به آن جبهه قرار گرفتند.
وحود نمایندگان مجلس قدرت طلبی که به بدنه این جبهه راه پیدا کردن همان هایی بودند که دم از رفاه و آسایش برای مردم می زدند و یارانه چندبرابری را جار می زدند درصورتی که در آخرین مصوبات مجلس قبل و متبوع خود ، حذف یارانه بگیران را تصویب کردند تا دولت را در مقابل مردم قرار دهند.این قبیل افراد کسانی بودند که طراح و مغز متفکر جبهه مردمی بودند.جمنا قصد جمع کردن را داشت ولی تا لحظات پایانی به این مهم دست نیافت تا همچنان وحدت در این جبهه حلقه گمشده ای باشد که در انتظار آن سالها باید کار کنند و از خودگذشتگی را به معنای واقعی کلمه صرف کنند.

این جبهه در یک همایش چند هزار نفری چندین نفر را بعنوان لیست اولیه انتخاب کرد.در حاشیه های همین همایش اعتراضاتی در داخل و خارج از مجموعه به آنها شد که اولین ضربات را بر پیکر این جبهه مردمی وارد ساخت.اشکالات در رأی گیری و نحوه دعوت افراد واجدین شرایط رأی گیری، اشکالاتی بود که جمع کردنش برای شورای مرکزی هزینه داشت. در خارج از مجموعه هم افرادی بودند که ساز و کار جمنا را قدرت طلبی می دانستند و هیچ وقت رویه را قبول نداشتند. افرادی چون سعید جلیلی دیپلمات مذاکرات ایرانی روی خوشی به جمنا نشان نداد و خود را اصلح این انتخابات می دانست. وجود مهره های ضعیف از این جبهه باعث شد که این جبهه،بدون رضایت کامل آقای رئیسی و قالیباف، از اسم ایشان استفاده کند تا وجهه ای بیشتر برای خود کسب کند.
بیانیه های. سعید جلیلی، قالیباف و رئیسی به حدی واضح بود که شکست را در چهره جمنا فریاد میزد.بیانیه آقای رئیسی آنقدر بی پرده بود که آقای ضرغامی را به واکنش واداشت و بیانیه صادر کرد.

ردصلاحیت افراد مجموعه جمنا توسط شورای نگهبان ،عرصه را بر جبهه مردمی تنگ و تنگ تر کرده بود و خطر نابودی این جبهه را بهمراه داشت.وجود دو چهره اصولگرا در کارزار انتخاباتی ،جمنا را کاملا در خود گیج کرده بود. دونامزدی که هیچ کدام از دل جمنا بیرون نیامدند ولی اصولگرا بودند.بله، اکسیر حیات جمنا دیگر رو به پایان می گرایید.جمنایی که قرار بود وحدت را جار بزند ،دیگر چیزی برای گفتن هم نداشت.و چراغ خود را لحظه به لحظه خاموش تر می دید.جمنا شکست خورد چون برای وحدت نیامده بود.جمنا آمده بود تا فضایی بسازد به غایت دوقطبی.فضایی که مقام معظم رهبری همه را از آن آگاه کرده بود ونسبت به عواقبش هشدارهای لازم را داده بود.جمنا آمده بود که هیچ کدام از خوبی های دولت مستقر را نبیند و کاستی ها را آنقدر بزرگ کند تا مردم را بترساند.جمنا آمده بود تا با استفاده از بنگاههای خبری فوق العاده ای که در اختیار داشت دولت را آنقدر ضعیف نشان دهدکه مردم چشم بسته واکنش نشان دهند. جمنا برای انتخابات نیامده بود چون اگر این هدف را داشت روی گزینه جلیلی که نزدیک شش سال فعالیت میدانی و رسانه ای برای ریاست جمهوری داشت، استفاده می کرد .نه از افرادی مثل زاکانی، حاجی بابایی،ضرغامی و پسرک جوانی که امتحان داده مردم هستند و چندین بار در معرض انتخاب مردم قرار گرفته بودند.جمنا هیچوقت جمع نشد چون نخواست./ص

یک دیدگاه