در حاشیه گزارش وزارت اطلاعات؛ ۷ نکته درباره تروریست‌های داعشی در تهران

admin 1396-03-20 ۰
در حاشیه گزارش وزارت اطلاعات؛ ۷ نکته درباره تروریست‌های داعشی در تهران

احسان محمدی

وزارت اطلاعات کمتر از ۲۴ ساعت بعد از پایان عملیات تروریستی در مجلس شورای اسلامی، هویت ۵ تروریست کُشته شده را افشا کرد. ذکر چند نکته شاید خالی از لطف نباشد:

۱ از دیروز در شبکه های مجازی برخی نوشتند «ساده نباشید! کار خودشونه!»، «مگه میشه با این همه مهمات وارد مجلس شد؟ حتماً خودشون خواستن»!… پیش تر هم نوشته بودم که خطرناک تر از تهدید اسرائیل و تحریم آمریکا، «بی اعتمادی مردم» به نظام و به همدیگر است. این تحلیل های رقیق بی مایه، ریشه در بی اعتمادی دارد. آن را از عملیات های تروریستی داعش جدی تر بگیریم.

۲ در عملیات های تروریستی که در کشورهای مختلف توسط داعش صورت گرفت، آنها همواره از اعضای بومی شان در آن کشورها استفاده کردند. یک زاده و بالیده فرانسه، یک رشد کرده در انگلستان. این افراد به دلایل مختلف بهترین گزینه برای انجام عملیات در کشورشان هستند. بهترین؟! می شود نوشت چندش آورترین! آنها زبان، فرهنگ، راه و چاه، رابط های داخلی و… کشور خودشان را خوب می شناسند. کمتر مورد شک قرار می گیرند و می توانند برای یک عملیات تروریستی چند وقتی در کشور هدف زمان بگذرانند و اهداف، معابر و… را شناسایی کنند. بعید نیست یکی از همین تروریست های تهران قبلاً حتی به مجلس رفته باشد. فیلم های مداربسته رازهای زیادی در دل دارند.

مسیر ورود و درگیری تروریست‌ها در ساختمان مجلس
۲۲۲۲۸۷photo_2017-06-07_23-10-22
عضوگیری گروه های افراطی امر تازه ای نیست. مدتها گفتیم و گفتند که هیچ ایرانی عملیات انتحاری نمی کند. نام هیچ ایرانی در میان انتحاری کنندگان دنیا نیست، اما حالا اعلام می شودچند ایرانی جلیقه انفجاری شان را در داخل کشور و علیه هموطنان شان منفجر کردند! گروه های افراطی از قبیل داعش، پژاک، جیش العدل در پاکستان، طالبان افغانستان همیشه طعمه هایشان را صید می کنند. هر که در داخل کشورش ناراضی تر و عصیانگرتر، چرب تر و سهل الوصول تر!

۴ دستکم از روی نام کوچک یکی از این پنج نفر می توانم حدس بزنم که به کدام منطقه کشور تعلق دارد. اما تعلق هرکدام از این تروریست ها به هر منطقه کشور دلیل نمی شود مردم آن مناطق را با ادبیات تلخ، با توهین و… برنجانیم. وزارت اطلاعات هم به با ذکر «ملاحظات اجتماعی، امنیتی» نام خانوادگی آنها را فاش نکرده است. حماقت یک نفر را به گردن قوم و قبیله و مردم سامانش نیندازیم.
۴۷۸۵۳۲photo_2017-06-08_16-12-23
بخش هایی از زوایای عملیات های تروریستی و ضدتروریستی هیچگاه فاش و رسانه ای نمی شود. خاص ایران نیست و نهادهای امنیتی در همه جای دنیا این کار را می کنند. از نقدهای غیرمنصفانه به نهادهای امنیتی و نظامی خودداری کنیم. یادمان نرود که «امنیت» آسان به دست نمی آید اما می تواند آسان از دست برود. این کشور همان اندازه که به «سردار قاسم سلیمانی» نیاز دارد به «دکتر جواد ظریف» هم نیاز دارد. برای حب و بغض فردی و سیاسی سرمایه های داخلی مان را مقابل هم قرار ندهیم. آنها را نسوزانیم. در دنیای سیاست آن هم وسط خاورمیانه ی خون آلود هم باید در جیب «گُل» داشت، هم «گلوله»!
همچنین واکنش خوب و غیرتمندانه نیروهای امنیتی که جان خود را برای حفاظت از مردم به خطرانداختند تحسین همگان را برانگیخت. امروز سرمایه اجتماعی مجموعه نیروهای امنیتی – انتظامی به حداکثر خود رسیده است. انتظار می رود مسئولان این نیروها قدر این سرمایه اجتماعی را بدانند و در راه حفظ و افزایش آن بکوشند.
۱۳۸۶۱۳۲۵۲۱۷_۳۳۴
این پنج تروریست را قبل از گلوله، جهل کُشت! جهلی که باعث می شود هموطنت را به گلوله ببندی و بگویی به «اذن خدا»! جهلی که باعث این همه کینه توزی می شود. مواظب افراط باشیم. افراط در هر چیزی. افراط در هر باوری. افراط در هر عشق و نفرتی!
از دولت انتظار می رود در شهرها و مناطقی از ایران که افرادی از انها به داعش پیوسته اند یا احتمال می رود فریب گروه های افراط گرا و تندرو را بخورند بازنگری جدی را در وضعیت امکانات فرهنگی و اقتصادی این مناطق صورت دهد. پیشنهاد می شود تعداد مدارس، فرهنگسراها، مراکز فرهنگی و آموزشی این مناطق بیشتر شود و کیفیت مراکز موجود نیز افزایش یابد. همینطور تعداد کتابخانه ها و روزنامه فروشی ها. در کنار اقدامات امنیتی و فیزیکی، بهترین راه برای مقابله با تروریسم، افزایش آگاهی است.

۷ فارغ از موضعگیری های برخی که دهانشان بوی مرگ می دهد، عموم مردم ایران از دیروز به هم نزدیک تر شدند. همیشه تهاجم های بیرون باعث «اتحاد» در درون می شود، اما انتظار مردم این است که این «اتحاد» را در میان مسئولان هم شاهد باشند. انتظار زیادی است؟ نمی شود مردم را به وحدت دعوت کرد و خود به آن عمل نکرد. تمامیت ارضی ایران، آبادی و آزادی ایران، آرامش و امنیت ایران از هر فرد، گروه، حزب، دسته و جناحی مهمتر است. همه در کنار هم باشیم. همه!

یک دیدگاه