وعده «آینده نزدیک» برای سپرده‌گذاران موسسه «آرمان»/ سهامداران اصلی در کشورند

admin 1396-03-24 ۰
وعده «آینده نزدیک» برای سپرده‌گذاران موسسه «آرمان»/ سهامداران اصلی در کشورند

دالکی خبر: حواشی موسسه مالی اعتباری آرمان در بوشهر که به تعطیلی موقت، تجمع سپرده گذاران و سپس تغییر تابلوهای آن با نام «موسسه توسعه» منجر شد، پای مدیرعامل کشوری آن را به استان کشانده تا در نشستی با سپرده گذاران از وعده «آینده نزدیک» برای رفع مشکلات بگوید.

به گزارش دالکی خبر به نقل از«خلیج فارس»؛ حمیدرضا حجازی در این نشست که در سالن دانشگاه آزاد (پشت سینما بهمن) و با حضور حدود ۸۰ نفر از سپرده گذاران برگزار شد، تاکید کرد: پس از مصاحبه فروردین ماه یک مقام مسئول در بانک مرکزی مبنی بر ورشکستگی و مشکل دار بودن موسسه آرمان، شاهد هجوم مشتریان برای دریافت وجوهات خود بودیم، طوری که طی بازده یک ماهه فقط خروحی و تزریق نقدینگی به شعبات صورت گرفت و این روند توازن منابع را به هم ریخت و شاهد ناتوانی موسسه از پاسخگویی به مشتریان بودیم.
۲۱۶۴۴۱photo_2017-06-12_16-06-20
به گفته وی، این در حالی بود که ۹ تعاونی به نام مشابه آرمان فعال بوده که منظور آن مقام مسئول موسسه دیگری بوده ولی اتفاقات دامنگیر ما شد و اکنون نیز عدم دستور تعطیلی شعب توسط بانک مرکزی نشان از اعتماد برای رفع مشکلات می باشد.

حجازی با اشاره به اینکه با وجود تفاهمات اولیه با موسسه توسعه جهت ادغام، ولی پس از اتفاقات اخیر سهامداران آن موسسه بصورت یکجانبه تفاهم نامه را قطع کردند و مشکلات جدی شد، گفت: قریب ۸۰۰ میلیارد تومان نزد آنها به نوعی بلوکه شده که اراده بانک مرکزی برای حل مشکل از طریق ادغام با همین موسسه یا موسسه دیگری است.

مدیرعامل موسسه مالی آرمان گفت: پیش بینی می شود موضوع ادعام این موسسه با موسسه دیگر تا پایان خرداد نهایی شده و پس از آن نیز سپرده گذاران امکان دریافت سود و سپرده های شان را دارند، هرچند تلاش می شود در این خصوص طبقه بندی صورت نگیرد و به شکلی عمل شود که به درخواست همه مشتریان پاسخ بدهیم.

۱۰ دهزار مشتری آرمان در بوشهر

حمیدرضا حجازی در نشست با سپرده‌گذاران موسسه آرمان اظهار داشت: در بوشهر قریب به ۱۰ هزار مشتری داریم که جمع منابع آنها ۱۸۰ میلیارد تومان می باشد. البته مبلغ موجود پایین تر از یک شعبه ما در بهبهان است و خوش بین هستیم با تزریق اولین اعتبار پس از ادغام، امکان پرداخت ها فراهم شود.

وی کل سپرده مردم استان بوشهر را در سه شعبه موسسه آرمان ۱۸۰ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: ۶۰ درصد از این میزان، به سپردهایی تعلق دارد که زیر ۵ میلیون تومان است که با رفع مشکل و دادن اطمینان به مردم، به دنبال حفظ این سپرده‌ها، تزریق نقدینگی و ممانعت از تعطیلی شعب در این استان هستیم.

اولتیماتوم به سهامداران آرمان

وی با اعلام اینکه در مقابل مشتریان نیستیم و تا آخر نیز در کنار سپرده‌گذاران خواهیم بود، گفت: درباره اعتراضات سپرده گذاران اولتیماتوم داده ام که اگر تا آخر همین ماه وضعیت ادغام و پرداخت ها مشخص نشود، دیگر مردم قابل کنترل نیستند.

این مقام مسئول افزود: بخشی از سپرده‌های مردم در نزد موسسه آرمان، نقدینگی و بخش دیگر به شکل سرمایه‌گذاری استفاده شده که عمدتا در زمینه هتل ها و ۵ فروند هواپیما بوده، ضمن اینکه ۷۰۰ میلیارد تومان در موسسه توسعه سرمایه‌گذاری کردیم، ولی پس از لغو یکجانبه تفاهم نامه ادغام، نتوانستیم به موقع سپردهای مردم را به آنها برگردانیم.

ادغام در شرف انجام است

حجازی ادامه داد: برای رفع مشکلات موجود، از دو هفته پیش در نشست با مسوولان بانک مرکزی پیشنهاد شد که برای خروج از وضعیت ایجاد شده، موسسه آرمان با موسسه توسعه یا با یک موسسه دیگر ادغام شود تا بتوانیم بر مشکلات ایجاد شده، فائق شویم.

مدیرعامل موسسه آرمان عنوان کرد: در آخرین تماس انجام شده، موضوع ادغام با یک موسسه در شرف انجام است و علت رسانه‌ای نشدن آن نیز به این دلیل است که به دنبال امضاهای نهایی هستیم.

سهانداران اصلی در کشور هستند

حجازی تصریح کرد: سهام‌داران اصلی موسسه آرمان در کشور مستقر هستند و پولی هم از کشور خارج نشده و در مذاکرات حضوری هم آنها به دنبال ادغام با یک موسسه دیگر و حفظ سپرده‌های سرمایه‌گذاران هستند.

وی ادامه داد: سپرده‌های مردم که نزد موسسه آرمان به امانت است در خرید چهار فروند هواپیما، ساخت و خرید هتل در تهران ، مشهد و کیش و بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری شده که از محل این سرمایه‌گذاری‌ها به سپرده‌گذاران سود پرداخت می‌شود.

بدهی و دارایی های موسسه برابر است

مدیرعامل موسسه آرمان عنوان کرد: بر اساس آخرین تراز مالی موسسه آرمان، دارایی‌های این موسسه از بدهی‌های آن بالاتر است که نویدی برای سپرده‌گذاران است در حالی که مجموعه‌های ورشکسته کمتر تمایل به ادغام دارند اما ما چون ورشکسته نیستیم دنبال ادغام هستم.

وی بیان کرد: اولویت اول در پرداخت‌ها، سود سپرده‌ها به سرمایه‌گذاران است که البته پرداخت‌ها با این اراده است که سپرده‌ها به گونه‌ای آزاد شود که هر فرد به هر مقدار بخواهد پولش دریافت کند و این طور هم نیست که بخواهیم به شکل طبقه‌بندی از مبالغ پایین به بالا پرداخت شود .

حجازی یادآور شد: البته به دنبال این هستیم که پس از رفع این چالش به گونه‌ای رفتار کنیم که بقای موسسه نیز وجود داشته باشد که در این راه حفظ سپرده‌های مردم در اولویت است چون اگر نتوانستیم اعتماد را به مردم برگردانیم، ناچاریم شعبه بوشهر را برخلاف میل تعطیل کنیم که با بیکاری کارمندان این شعب هم همراه خواهیم شد.

درباره سودها هیات مدیره جدید تصمیم می گیرد

وی در خصوص نرخ سودی که در آینده به سپرده‌گذاران پرداخت خواهد شد، اظهار داشت: سودهایی که اکنون پرداخت می‌شود بر اساس همان تصمیم قبلی هیات مدیره موسسه است اما برای آینده منوط به تصمیمات جدید در نشست آتی هیات مدیره است.

مدیرعامل موسسه آرمان بیان کرد: اگر قرار است تزریق نقدینگی آغاز شود این طور نیست که در خوزستان یا یک استان دیگر پرداخت شود اما به استان دیگر داده نشود بلکه هم‌زمان در همه استان‌ها روند پرداخت به یک شکل انجام می‌شود.

حجازی در خصوص زمان پرداخت سپرده‌های مردم گفت: با ادغام موسسه آرمان با توسعه یا هر موسسه دیگر روند، بعد یک هفته تا ۱۰ روز پرداخت سپرده‌های مردم آغاز می‌شود اما اصرار داریم فضایی ایجاد شود که بدون طبقه‌بندی برای پرداخت‌ها، هر سپرده‌گذاری بتواند به شکل کامل هر میزانی که بخواهد برداشت داشته باشد.

در این نشست برخی سپرده گذاران با تاکید بر اینکه بسیاری ار آنها بابت سپرده های خود در این موسسه چک و قسط در دست دیگران دارند و طی مدتی که دریافتی نداشته اند، زندگی شان فلج شده، خواستار تسریع در فرایند ادغام موسسه و شروع پرداخت ها شدند.

برخی نیز نگران بودند تاخیرها در ادغام موسسه باعث شود کار به مسائل قضایی کشیده شده و با آنها به عنوان مالباخته برخورد شود که مدیرعامل موسسه آرمان معتقد بود: اراده و تصمیم بانک مرکزی بر ادغام با توسعه یا موسسه دیگری است و عدم دستور تعطیلی شعب توسط بانک مرکزی هم نویدی در این راستا می باشد.

یک دیدگاه