جابجایی فرودگاه بوشهر روی باند وعده‎ها

admin 1396-03-24 ۰
جابجایی فرودگاه بوشهر روی باند وعده‎ها

دالکی خبر: با گذشت بیش از ۸ سال از مصوبه دولت برای جابجای فرودگاه و پایگاه هوایی از محدوده شهر بوشهر، این موضوع همچنان روی نقطه صفر مانده و اراده ای در استان و کشور برای تحقق آن وجود ندارد.

به گزارش دالکی خبر به نقل از «خلیج فارس»؛ در جریان سفر هیات دولت سابق به استان بوشهر در سال ۱۳۸۶، یکی از مصوبات آن جابجایی فرودگاه بوشهر و پایگاههای نظامی بود که مهلت آن هم طی ۴ سال پیش بینی شده بود، اما خبری از تحقق آن نگردید.

در دولت فعلی نیز وعده های مدیریت استان در این زمینه بی نتیجه بوده؛ هرچند وزیر راه و شهرسازی در سفر زمسنان گذشته به استان، جابجایی فرودگاه بوشهر را منوط به سرمایه گذاری بخش خصوصی دانست.

جابجایی فرودگاه نیازمند ۳ هزار میلیاردتومان

پیش از این هم رییس شرکت فرودگاههای کشور اعتبار موردنیاز برای ساخت فرودگاه بوشهر را ۳ هزار میلیارد تومان دانسته بود.

این در شرایطی می باشد که قرارگیری فرودگاه در محدوده شهری ضمن مزاحمت های صوتی که در زمان پیک پروازها دارد و ترافیک معابر پیرامونی در زمان پروازهای حج، عملا امکان توسعه فرودگاه را نیز سلب کرده، چرا که بخش عمده اراضی موجود در اختیار نیروهای نظامی می باشد و طبق اعلام مدیرکل فرودگاههای استان، مذاکرات در این خصوص نتیجه بخش نبوده است.

از طرفی در سال های قبل اطراف روستای احمدی برای ایجاد فرودگاه بوشهر جانمایی شده بود که علاوه بر مرکز استان به شهرستان های دشتستان و تنگستان هم نزدیک بوده و قابلیت بهره برداری در زمان شروع بکار پروژه میدان پارس شمالی هم که همجوار آن است، خواهد داشت.

اما دو مرحله وعده استاندار بوشهر در سال های ۹۳ و ۹۴ برای آغاز عملیات اجرایی ساخت فرودگاه بوشهر بی نتیجه ماند، اتفاقی که برخی آن را به نظامی بودن و معارض داشتن اراضی مذکور مرتبط می دانند.

موضع نیرو هوایی در فرودگاه بوشهر جابجا می‌شود؟

چندی پیش مدیر‌کل فرودگاه‌های استان بوشهر می گوید: گفت‌وگو برای جابجایی موضع نیرو هوایی ارتش در فرودگاه بوشهر نتیجه‌بخش نبود، به نظر می‌رسد این موضوع باید از طریق شرکت فرودگاه‌ها در کمیته فضای کشور مطرح شده و حل شود.

کمال دهقان منشادی درباره دیدارش با فرمانده پایگاه ششم شکاری نیروی هوایی شهید یاسینی گفت: بخشی از اراضی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در بوشهر تحت تصرف نیروی هوایی است که مانع توسعه این فرودگاه شده است.

وی ادامه داد: اپرون فرودگاه بوشهر ۲۷ هزار مترمربع به ۵۰ هزار مترمربع در حال توسعه است که منتهی به موضع نیرو هوایی ارتش است. برای رفع این مشکل مکان جایگزین به نیروی هوایی ارتش معرفی شده است.

مدیر‌کل فرودگاه‌های استان بوشهر عنوان کرد: در این جلسه بر سر موضع نیرو هوایی ارتش به گفت‌وگو پرداختیم، اما نتیجه‌یی در پی نداشت. به نظرم این موضوع باید از طریق شرکت فرودگاه‌ها در کمیته فضای کشور مطرح شده و حل شود.

وعده های جدید معاون استاندار درباره جابجایی فرودگاه

پس ار مدتها بی خبری از پروژه فرودگاه جدید بوشهر، معاون امور عمرانی استاندار بوشهر در نشستی گفت: فرودگاه بوشهر جابجا می‌شود و در مکانی جدید در خارج از محدوده شهر ساخته خواهد شد.

محمد حسن باستی در نشست بررسی مکان‌یابی فرودگاه جدید بوشهر اظهار داشت: بوشهر نیازمند ساخت فرودگاهی جدید با امکانات و تجهیزات به‌روز است که در این راستا برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است.

وی خواستار بررسی محدوده مورد نظر برای احداث فرودگاه جدید بوشهر توسط امور اراضی و منابع طبیعی شد و اضافه کرد: با توجه به احداث محور دوم خروجی بوشهر و اقدامات انجام شده برای منطقه آزاد بوشهر، جابجایی فرودگاه یک ضرورت است.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر بیان کرد: جابجایی فرودگاه بوشهر دارای اهمیت بسیار زیادی است و نقشی مهم در ایجاد فرصت مناسب برای توسعه هرچه بیشتر شهر بوشهر خواهد داشت.

وی همچنین به جابجایی پایگاه هوایی بوشهر اشاره کرد و ادامه داد: پایگاه هوایی بوشهر دارای ساختمان‌های فرسوده و قدیمی است که طرح توسعه برای پایگاه هوایی نیز مد ظر قرار گرفته است.

باستی با اشاره به اینکه پنج‌هزار هکتار اراضی برای جانمایی فرودگاه بوشهر و پایگاه هوایی پیشنهاد شده است، افزود: این اراضی به شهرستان‌های بوشهر و تنگستان و دشتستان نزدیک است.

به هر روی عملکرد مدیریت استان طی سال های اخیر نشان داده نمی توان بر روی وعده ها و جلساتی که حول پروژه های کلان نظیر ایجاد فرودگاه برگزار می شود امید داشت و جلسات مربوطه هم بیشتر مصداق «نشستند، گفتند و برخاستند» است، اما باید دید آیا این بار اراده ای و جدیتی در این خصوص وجود دارد؟

یک دیدگاه