تازه‌ترین واکنش ها به کشته شدن صیاد بوشهری توسط عربستان/// تشکیل پرونده در دادستانی بوشهر/ درخواست مجلس برای هشدار جدی با عربستان

admin 1396-03-29 ۰
تازه‌ترین واکنش ها به کشته شدن صیاد بوشهری توسط عربستان/// تشکیل پرونده در دادستانی بوشهر/ درخواست مجلس برای هشدار جدی با عربستان

دالکی خبر: دادستان بوشهر از تشکیل پرونده ای برای پیگیری مرگ صیاد همشهری توسط گارد دریایی عربستان خبر داد، سخنگوی وزارتحارجه هم بار دیگر تاکید کرد که با جدیت موضوع پیگیری می شود، یک نماینده عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز گفت: لازم است ایران هشداری جدی و پیشگیرانه به عربستان بدهد.

به گزارش دالکی خبر به نقل از«خلیج فارس»؛ جمعه شب مأموران ساحلی عربستان با تیراندازی به قایق ایرانی که دو صیاد بوشهری با رابطه پدر و پسر در آن بودند، باعث کشته شدن پدر شدند. پسر هم که توانست از مهلکه جان سالم به در ببرد، با جسد پدر صبح شنبه خود را به اسکله جفره رساند.

اطلاعیه ترحیم صیاد جانباخته
۵۹۷۵۳۰photo_2017-06-18_00-18-29
آمار غیررسمی: ۱۸ صیاد بوشهری گرفتار عربستان

گرفتارشدن صیادان ایرانی در آب‌های عربستان موضوع تازه‌ای نیست و پیش از این نیز بارها لنج‌های بوشهری که به دلایلی مثل توفان یا به‌ اشتباه وارد آب‌ های این کشور شده‌ بودند، بازداشت شدند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ یک نمونه آن سه سرنشین یک قایق اهل بوشهر هستند که تیرماه سال گذشته از سکوی مرجان حرکت کرده و به وسیله شناورهای سعودی بازداشت شدند. نه خودشان آمدند و نه خبری از آنها رسید. خانواده‌هایشان ماه‌ها پیگیری کردند و تنها جوابی که شنیدند این بود: «در حال پیگیری هستیم».

دو ماه قبل‌تر، یعنی در اردیبهشت سال قبل نیز یک پدر و پسر گناوه ای به دریا رفته و برنگشته بودند.

اواخر سال ٩۴ نیز چهار صیاد جزیره شیف، از سوی نیروهای نظامی عربستان، به اتهام تجاوز مرزی بازداشت شده بودند. مدتی بعد جسد یکی از صیادان ایرانی حوالی سکوهای نفتی جزیره خارک پیدا شد.

بر‌اساس اخبار رسمی تا پایان سال گذشته ۱۸ صیاد بوشهری به اتهام تجاوز مرزی در عربستان بازداشت بودند.

کاهش آبزیان باعث هدایت صیادان به مرزها شده

عبدالرسول غریبی از فعالان صیادی بوشهر می گوید: این اتفاق برای آن می‌ افتد که صیادان در آب‌ های داخلی آن‌قدر که صید به‌ صرفه باشد ماهی پیدا نمی‌کنند و ذخایر دریایی کاهش یافته، از این رو ناگزیر به طی مسافت بیشتر و نزدیک شدن به نقاط مرزی هستند.

البته آنچه صیادان گرفتارش هستند، جرمی نیست که مجازات آن چندین ماه زندان یا اعدام باشد، اما در خلأ روابط دیپلماتیک و کنسولگری‌ بین ایران و عربستان که در پی حمله به سفارت این کشور رخ داد، احقاق حقوق اتباع ایرانی کند و حتی بی نتیجه است و در این شرایط عربستان هر کاری از دستش برآید انجام می دهد.

ایران باید هشداری جدی و پیشگرانه به عربستان دهد

در همین خصوص، فلاحت‌پیشه نماینده کرمانشاه و عضو کمیسیون امنیت ملی به اظهارنظر در خصوص اتفاق پیش آمده برای صیاد بوشهری پرداخت؛ هرچند تاکنون نمایندگان استان در مجلس و استاندار اظهارنظری نداشته اند.

گزیده اظهارات این نماینده مجلس را می خوانید:

علی رغم تعطیلی مجلس، کمیسیون امنیت ملی هفته آینده با برگزاری جلسه این موضوع را پیگیری می‌کند./فارس
شلیک به یک صیاد بی‌دفاع که هیچ ابزار نظامی در اختیار ندارد، خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی و اصل همجواری در خلیج فارس است.
این اقدام عربستان باعث انزجار بیش از پیش ایرانیان از دولت سعودی خواهد شد.
این اقدامات را بهانه‌سازی‌های عربستان برای اقدامات ایذایی علیه ایران تلقی می‌کنم.
لازم است جمهوری اسلامی هشداری جدی و پیشگیرانه به عربستان بدهد که ما در برابر این اقدامات مقابله به مثل جدی خواهیم کرد.
علی رغم تعطیلی مجلس، کمیسیون امنیت ملی هفته آینده با برگزاری جلسه این موضوع را پیگیری می‌کند./فارس

تشکیل پرونده در دادستانی بوشهر

دادستان عمومی و انقلاب بوشهر نیز با بیان اینکه تیراندازی مرزبانی کشور عربستان سعودی به سمت قایق های صیادان بوشهری که به اشتباه و خارج از اراده به آبهای کشور همسایه وارد شدند خلاف عرف و مقررات بین المللی و حسن همجواری است گفت: این اتفاق باعث کشته شدن یک صیاد بوشهری گردید.

گزیده اظهارات علی حسن پور در گفتگو با میزان را می خوانید:

براساس گزارش های رسیده به این مرجع قضایی و محتویات پرونده، دو نفر از صیادان بوشهری که رابطه پدر و فرزندی با یکدیگر دارند در تاریخ ۲۶خرداد ساعت ۱۵٫۳۰ دقیقه از حوالی اسکله صیادی جفره بوشهر بنا به اظهارات فرزند صیاد کشته شده به قصد صید خروج کرده اند.
موتور قایق صیادان یادشده در حوالی چاههای میدان نفتی فروزان ( متعلق به جمهوری اسلامی ایران ) دچار نقص فنی شده بود به همین دلیل جریان آب صیادان را به سمت آبهای سرزمینی کشور عربستان هدایت که پس از رفع نقص موتور قایق و روشن نمودن آن حدود ساعت ۲۳٫۴۵ الی ۲۴قصد حرکت به سمت سکوی فروزان داشته اند که در همین حین یک قایق متعلق به مرزبانی عربستان که در تعقیب دو قایق ناشناس دیگر بوده است به سمت قایق صیادان بوشهری شلیک کرده است.
یکی از تیرها پس از عبور از بدنه قایق به ناحیه کمر یکی از صیادان بوشهری اصابت و منجر به فوت وی شد. دیگر سرنشین این قایق صبح روز گذشته (شنبه) جسد پدرش را با همان قایق به اسکله جفره بوشهر منتقل کرده است.
در همین راستا پرونده ای در شعبه سوم بازرسی دادسرای عمومی و انقلاب بوشهر تشکیل و تحقیقات در حال انجام است.
باتوجه به تحقیقات اولیه و نوع کالیبر اسلحه بکار رفته اقدام به تیراندازی عوامل مرزبانی کشور عربستان قریب به یقین است.

وزارتخارجه: اقدام مرزبانی عربستان هیچ توجیهی ندارد

سخنگوی وزارت خارجه هم اقدام گارد مرزبانی عربستان در تیراندازی به صیاد بوشهری که به کشته شدن این فرد منجر شد را اقدام غیرقانونی و مغایر با اصول مسلم حقوق بین‌الملل دانست.

بهرام قاسمی در پاسخ به سوال ایسنا در مورد آخرین وضعیت پیگیری این پرونده گفت: ما هم‌چنان در حال بررسی این موضوع هستیم و بعد از مشخص شدن نتاج بررسی‌ها توسط دستگاه‌های مربوطه همان‌طور که پیش از این گفته‌ایم این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنیم.

وی تاکید کرد: شلیک و تیراندازی به یک قایق صیادی کوچک غیر مسلح هیچ توجیهی ندارد و اقدام گارد مرزبانی عربستان مغایر با اصول مسلم حقوق بین‌الملل و اقدامی غیر انسانی است که با جدیت و از مسیرهای دیپلماتیک که در اختیار ما می باشد، پیگیری خواهیم کرد.

یک دیدگاه