باتازب کشته شدن صیاد بوشهری توسط عربستان/ وزارت‌خارجه: موضوع در حال بررسی است

admin 1396-03-29 ۰
باتازب کشته شدن صیاد بوشهری توسط عربستان/ وزارت‌خارجه: موضوع در حال بررسی است

دالکی خبر: پس از انتشار خبری در پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس» در خصوص کشته شدن صیاد بوشهری توسط گارد دریایی عربستان سعودی و بازتاب آن توسط رسانه های کشوری، وزارتخانه های کشور و امور خارجه به این موضوع واکنش نشان دادند.

به گزارش دالکی خبر به نقل از «خلیج فارس»؛ ماجرا از این قرار بود که شب گذشته دو قایق صیادی بوشهر در اطراف سکوهای نفتی و مرز آبهای ایران و عربستان با تیراندازی گشت دریایی سعودی مواجه شدند که بر اثر آن یکی از ایرانی ها کشته شد.

سرنشین دیگر قایق که پسر وی بوده توانست از درگیری نجات یابد و همراه جسد صبح امروز خود را به اسکله صیادی جفره بوشهر برساند.

گویا از قایق دیگری با دو سرنشین که همراه آنها بوده اطلاعی در دست نیست و براساس اظهارات اولیه احتمال توقیف وی توسط گارد دریایی عربستان وجود دارد.

اطلاعیه تشییع صیاد جانباخته
۵۹۷۵۳۰photo_2017-06-18_00-18-29
وزارت کشور: موضوع را پیگیری می‌کنیم
مجید آقابابایی مدیرکل امور مرزی وزارت کشور در گفتگو با فارس درخصوص موضوع تیراندازی گارد ساحلی عربستان به سمت یک قایق ماهیگیری ایرانی که به کشته شدن یکی از ماهیگیران منجر شد، اظهار داشت: امروز ۲ قایق ایرانی که در حال ماهی‌گیری در آب‌های خلیج فارس بودند بر اثر امواج دریا از مسیر خود خارج می‌شوند.

آقا بابایی ادامه داد: گارد مرزبانی عربستان بدون تایید اینکه قایق‌های ایرانی وارد مرزهای این کشور شده باند، اقدام به تیراندازی کردند که بر اثر آن یک صیاد ایرانی بر اثر اصابت تیر به کمرش کشته می‌شود.

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور تصریح کرد: حتی با فرض ورود قایق‌های ایرانی به آبهای عربستان بر اثر امواج دریا، آنها مجاز به شلیک نبودند.

وزارت خارجه: این موضوع تلخ در دست بررسی است
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه در گفتگو با ایسنا در خصوص این حادثه گفت: موضوع کشته شدن صیاد بوشهری در تیراندازی گارد مرزبانی عربستان توسط ارگان‌های ذی‌ربط و مرزبانی کشور نیز تایید شده است.

قاسمی اظهار کرد: بعد از مشخص شدن نتایج بررسی‌های اولیه توسط دستگاه‌های مربوطه، این واقعه تلخ به شکل مقتضی و با جدیت تمام مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: بر این اساس و بدون تایید این مسئله که قایق‌های ایرانی وارد مرزهای عربستان شوند، تیراندازی از سوی گارد مرزبانی این کشور به سوی قایق‌های ایرانی صورت می‌گیرد و یک صیاد ایرانی بر اثر اصابت تیر به کمرش کشته می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه این کار عربستان را خلاف اصول انسانی دانست.

ضرورت هوشیاری صیادان

تاکنون بارها مسئولان درباره ضرورت هوشیاری صیادان در خصوص نزدیک نشدن به مرز کشورهای عربی به دلیل برخوردهای سختگیرانه و شدید آنها هشدار داده اند، اما نقص دستگاههای فنی شناورها یا هدایت به وسیله موج خصوصا در شب، باعث تکرار اتفاقاتی از این دست می شود.برخی کارشناسان صیادی هم معتقدند کاهش ذخایر دریایی در صیدگاههای کنونی باعث فعالیت در آبهای مرزی و زیرسکوهای نفتی شده که منجر به برخورد سخت گارد مرزیانی کشورهای همسایه می شود.

متاسفانه پس از حمله به سفارت عربستان در تهران و قطع روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان، عملا امکان پیگیری سریع و مستقیم وزارت خارجه نیز فراهم نیست و باید از مراجع بین المللی به عنوان واسطه وضعیت زندانیان ایرانی را پیگیری کرد که این موضوع باعث طولانی شدن روند پیگیری ها می شود، طوری که براساس گزارش های غیررسمی، برخی دیگر از صیادان استان بوشهر هم گرفتار عربستان شده اند، خانواده شان سالها در بی خبری به سر می برند.

یک دیدگاه