واکاوی پرونده تسهیلات رونق تولید استان؛ ۳۶۵ میلیاردتومان ناقابل از صنعت استان بوشهر برگشت خورد

admin 1396-04-03 ۰
واکاوی پرونده تسهیلات رونق تولید استان؛ ۳۶۵ میلیاردتومان ناقابل از صنعت استان بوشهر برگشت خورد

دالکی خبر: با وجود قول مسئولان، ۳۶۵ میلیارد تومان از اعتباری که برای حمایت از تولید در استان بوشهر وعده داده شده بود، عملی نگردید و به نوعی از استان برگشت خورده تا نصیب استان هایی شود که در این راستا توفیق بیشتری داشته اند.

به گزارش دالکی خبر به نقل از «خلیج فارس»؛ خردادماه سال گذشته دولت در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی، اعتباراتی برای احیای بخش صنعت در قالب طرح رونق تولید اختصاص داد که سهم استان بوشهر براساس اعلام استاندار ۴۵۰ میلیارد تومان بود.

در همین خصوص پیرامون میزان تحقق این اعتبار به سراغ رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان رفتیم که وی می گوید: از این رقم بانک های استان توانستند ۸۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان را جذب و در قالب تسهیلات به واحدهای تولیدی استان پرداخت کنند.
۳۰۴۳۶۴۸۴۴۱۲۲۵۵
در این بین زمزمه هایی بین صنعتگران بوشهر مبنی بر ناتوانی استان در جذب اعتبارات ۴۵۰ میلیارد تومانی و برگشت این اعتبارات شنیده می شود و اینکه استان های موفق تر در این موضوع امکان جذب سهمیه پیش بینی شده استان هایی مثل بوشهر داشته اند، هرچند رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت بوشهر برگشت این اعتبار را درست نمی داند.

سیدحسین حسینی محمدی می گوید: این اعتبار برگشت داده نشده و خود واحدهای تولیدی، متقاضی دریافت تسهیلات نشده اند یا به دلیل بدهی بانکی و مکشلات مشابه، قادر به دریافت آن نبودند، وگرنه محدودیتی وجود نداشت.

این گفته ها در حالی عنوان می شود که سامانه بهین یاب اواخر سال گذشته توسط وزارت صنعت بسته شد تا اینکه از هفته جاری امکان ثبت نام واحدهای تولیدی برای دریافت تسهیلات ممکن گردید.

ثبت نام ۳۷۳ واحد تولیدی

براساس اعلام رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت بوشهر، سال گذشته ۳۷۳ بنگاه اقتصادی استان در سامانه بهین یاب برای دریافت تسهیلات بانکی ثبت درخواست نموده که پس از بررسی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان، به بانک های عامل معرفی شدند.

براساس آمار این مقام مسئول، کمتر از نصف ثبت نامی ها (۱۳۷ واحد) موفق به انعقاد قرارداد با بانک ها شدند و آنچه نهایتا از این طرح دست بخش تولید استان را گرفت، رقم ۸۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای ۱۲۸ واحد تولیدی بوده است.

به گفته وی، واحدهایی که تاکنون موفق به انعقاد قرارداد و دریافت تسهیلات نگردیده اند عمدتا دارای مشکلاتی همچون تامین وثائق مورد نیاز، نداشتن صورت های مالی حسابرسی شده و سایر مدارک لازمه بوده اند.

این آمار در شرایطی است که استاندار بوشهر در خردادماه سال گذشته و پیش از شروع طرح مذکور، قول اختصاص ۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات در راستای حمایت از تولید داده بود که میزان تحقق آن زیر ۲۰ درصد می باشد.

فرصتی دیگر برای احیای صنعت و معدن استان

گفته می شود امسال ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بین استان ها برای حمایت از تولید تقسیم شده و برهمین اساس سایت بهین یاب برای ثبت نام واحدهای تولیدی نیز بازگشایی گردیده است.

انتظار می رود از فرصت پیش رو استفاده و زمینه برخورداری بخش بیشتری از تولید استان از تسهیلات مذکور فراهم گردیده تا دست کم زمینه ثببیت اشتغال موجود فراهم گردد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر در این خصوص می گوید: سامانه بهین یاب فعال شده و صنعتگران استان می توانند برای دریافت تسهیلات در آن ثبت نام کنند، چرا که مقرر است در کل کشور به دو هزار طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد و هزار واحد صنعتی و معدنی متقاضی سرمایه در گردش، تسهیلات پرداخت گردد.

وضعیت صنعت بوشهر بهتر از قبل نمی شود

در همین خصوص دبیر انجمن مدیران صنایع استان می گوید: آیین نامه سالجاری درباره پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی ناامید کننده است.

خضر خلیلی ادامه داد: با توجه به تاکیدات رییس جمهور و معاون اول ایشان در ایام انتخابات بر گشایش و رونق تولید و ایجاد اشتغال انتظار داشتیم شرایط بهتر و روان تری برای حل مشکل نقدینگی و بازسازی واحدهای تولیدی برقرار شود، ولی این دستور العمل یک عقب نشینی مشخص است. دولت در این آیین نامه حداقل امتیازات سال ۹۵ را هم برای واحدهای تولیدی محدود تر کرده‌ است.

به گفته وی، با این آیین نامه و این شیوه تمشیت امر بوسیله مدیران دولتی و این ناهماهنگی و نافرمانی بانکها وضعیت صنعت استان نسبت به سال قبل بهتر نخواهد شد.

یک دیدگاه