مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر: کمبود ۱۹۵۰ معلم در مدارس استان/ هزینه‌های طرح تقویت تحصیلی شفاف است

admin 1396-05-23 ۰
مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر: کمبود ۱۹۵۰ معلم در مدارس استان/ هزینه‌های طرح تقویت تحصیلی شفاف است

دالکی خبر: مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر می گوید: هزینه های طرح تقویت بنیه دانش آموزان استان که از محل عوارض آلایندگی و ارزش افزوده دهیاری ها می باشد، شفاف است و آمادگی ارائه آن به نمایندگان رسانه ها و دستگاههای نظارتی داریم.

به گزارش دالکی خبر به نقل از«خلیج فارس»؛ ناصر کرمی در نشستی خبری با اشاره به اینکه برای سومین سال در صدد اجرای این طرح هستیم، افزود: درخواست ما حمایت مسئولان محلی و دستگاههای نظارتی برای اجرای این طرح می باشد تا به تدریج شاخص های آموزشی استان که اکنون در نیمه دوم جدول کشور است ارتقا یابد.
۴۷۴۲۱۰photo_2017-08-13_11-55-02
وی با بیان اینکه شاهد عدم همکاری از سوی برخی مسئولان محلی و ایراداتی توسط دستگاههای نظارتی در خصوص این طرح هستیم، ادامه داد: این طرح از صفر تا صد آن روشن است، طوری که بخش عمده اعتباراتش صرف حق الزخمه معلمان می شود، بخشی برای آزمون های مقایسه ای دانش آموزان و بخشی هم صرف خرید کتب کمک درسی و تقویت کتابخانه و پژوهش سراهای دانش آموزشی می شود، از این رو نقطه مبهم و تاریکی ندارد و اسناد آن قابل رهگیری می باشد.

وی با بیان اینکه تقریبا ۵۰ درصد دانش آموزان بوشهری در آستانه کنکور از این طرح بهره مند می شوند، افزود: از محل حق آلایندگی دهیاری ها که سهم آموزش و پرورش می شود، حدود ۲ هزار دانش آموز و در قالب طرح نخبه پروری منطقه ویژه هم ۳ هزار نفر دیگر بهره مند می شوند که تقریبا نیمی از دانش آموزان داوطلب کنکور را در بر می گیرد.

کرمی با بیان اینکه بخش دیگری از دانش آموزان که اقبال کمتری به دوره های آمادگی کنکور دارند در قالب آزمون های دوره ای که زمینه مقایسه با دانش آموزان دیگر را فراهم می نماید از این طرح برخوردار می شوند، خاطرنشان کرد: خرید کتابی آمادگی تحصیلی و نمونه سوالات کنکور و تجهیز کتابخانه ها و پژوهش سراها که زمینه بهره مندی همه دانش آموزان را فراهم می کند از دیگر بخش های این طرح می باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان درباره دستاوردهای این طرح می گوید: طی دو سالی که این طرح اجرا شده، ارتقای رتبه کنکور استان از ۲۱ به ۱۸، ارتقا یک نمره در میانگین نمرات دانش آموزان در امتحانات نهایی که بالاتر از رشد کشوری بوده، توانمندسازی معلمان و نیروی انسانی از دستاوردهای طرح تقویت بنیه تحصیلی دانش آموزان است.

دلیل عقب ماندن استان از رتبه های بالای آموزش و پرورش

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه یزد طی ۲۲ سال گذشته بصورت متوالی رتبه اول کنکور کشور را دارد، چه مانعی در بوشهر برای بهبود سریع تر شاخص های آموزشی نظیر کنکور وجود دارد، خاطرنشان کرد: در آن استان فرآیند تعلیم و تربیت مردمی شده است، ولی در استان ما مسئولانی که وظیفه دارند و رشدشان از آموزش و پرورش بوده این نهاد را نمی بینند، از طرفی بسیاری از خانواده ها نیز به اندازه کافی روی تحصیل فرزندشان و آسیب های که وجود دارد وقت نمی گذارند. البته کمبود تجهیزات آموزشی و نیروی انسانی هم در این شرایط موثر است، اما عمده دلیل همان است که آموزش و پرورش در استان هنوز مردمی نشده است.
۲۵۸۱۵۹photo_2017-08-13_11-49-18
کم مهری شهرداری ها به آموزش و پرورش

ناصر کرمی خاطرنشان کرد: یکی از کم مهری ها به آموزش و پرورش این است که شهرداری ها براساس قانون باید ۴ تا ۶ درصد درآمدهای شان را به آموزش و پرورش دهند و اگر این اعتبار برسد کمک زیادی به تعمیرات و تجهیز مدارس می کند، ولی در استان ما یا به قانون بی توجه اند، یا بخش ناچیزی از تعهدشان را عمل می کنند. یا مثلا صنایعی نظیر نیروگاه اتمی در خصوص مسئولیت های اجتماعی و همراهی با آموزش و پرورش عملکرد رضایت بخشی ندارد.

کمبود ۱۹۵۰ معلم در سال تحصیلی جدید

مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به اینکه برای سال تحصیلی پیش رو حدود ۱۹۵۰ معلم کمبود داریم، ادامه داد: با اضافه تدریس، دعوت بکار بازنشسته های علاقمند، جذب حق التدریس و خرید خدمات در شاخه فنی و کاردانش این مشکل جبران می شود.

وی افزود: طی سه سال آینده حدود ۲ هزار همکار فرهنگی در استان بازنشسته می شوند، در صورتی که ورودی ما کمتر از این می باشد که پیگیر سهمیه استخدامی جدید در کنار جذب حداکثری سهمیه دانشگاه فرهنگیان هستیم که ورودی های آن ۴ سال بعد امکان ورود به مدارس دارند.

تغییرات در شرایط استخدامی و جذب دانشگاه فرهنگیان استان

به گفته وی، در آزمون استخدامی قبلی استان برای جذب ۳۰۰ نفر، کمتر از ۶۰ درصد آن محقق شد و مابقی به دلیل اینکه کف نمره موردنیاز خصوصا در جنوب استان را کسب نکردند، سهمیه از دست رفت. همچنین در دانشگاه فرهنگیان هم که که قریب ۵۵۰ نفر جذب می کنیم، به همین دلیل نتوانستیم همه سهمیه استان را جذب کنیم.

ناصر کرمی خاطرنشان کرد: امسال با تغییراتی از جمله تقسیم استان به سه قطب شمال، جنوب و مرکز بجای تقسیم بندی قبلی که شهرستانی بود، تلاش داریم اگر فلان شهرستان سهمیه استخدامی اش به دلیل کف نمره جذب نکرد، در شهرستان مجاور که در یک قطب هستند، پوشش داده و سهمیه استخدامی و دانشگاه فرهنگیان محقق شود.

آموزش و پرورش چیز پنهانی ندارد

ناصر کرمی در این نشست خبری با اشاره به اینکه اداره کل آموزش و پرورش استان خود را ملزم به اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و قانون حقوق شهروندی می داند، گفت: ما چیزی برای پنهان کردن نداریم و غیر از بخش کمی از اطلاعات که درباره پرسنل است، هر موضوع و شاخصی که رسانه ها خواستار دریافت اطلاعات آن شوند، آمادگی ارائه داریم.

یک دیدگاه