رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان کشور در دوازدهمین کنگره سازمان عدالت و آزادی: عارف:باید حوادث سال ۸۸ در مجامع نخبگی تحلیل و آسیب شناسی شود/ تلاش برای حفظ گفتمان اصلاحات و دوری از حاشیه سازی

admin 1396-05-23 ۰
رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان کشور در دوازدهمین کنگره سازمان عدالت و آزادی: عارف:باید حوادث سال ۸۸ در مجامع نخبگی تحلیل و آسیب شناسی شود/ تلاش برای حفظ گفتمان اصلاحات و دوری از حاشیه سازی

دالکی خبر: دکتر عارف رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و رئیس فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی در ابتدای بیانات خود در دوازدهمین کنگره سازمان عدالت و آزادی گفت: «امیدوارم در تشکل­های اصلاح طلب فرصت حضور جوانان، نسل جدید وجود داشته باشد. از رویکرد جوانگرایی این سازمان بسیار خرسندم. متاسفانه سالهاست که همچنان جوانان نسل اول در چرخه مدیریت کشور قرار می­گیرند. گفتمان ما توسعه فعالیت های سیاسی و شناسنامه­دار است که با تقویت احزاب میسر می­شود.»

به گزارش بوی باران؛ رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان ضمن اشاره به اینکه ما امروزه با فعالیت ده ها تشکل سیاسی اصلاح طلب مواجه هستیم و تقویت احزاب بهترین هدف گفتمان اصلاح طلبی است، تاکید کرد که ما باید به سوی تشکل های فراگیر برویم. ما از فعالین درخواست کرده ایم که با نقد شورای عالی سیاستگذاری مشخص کنند که آیا این شورا به تحدید فعالیت احزاب انجامیده است یا توانسته به آن­ها کمک کند.

وی ضمن تشکر از برگزاری کنگره سازمان در تهران، ابراز امیدواری کرد که تمام دفاتر حزب در استان ها فعال شود. عارف در ادامه افزود: «اتفاقی که از ابتدای دهه نود با آن موجه بودیم حذف گفتمان اصلاح طلبی بود. متاسفانه با رفتار و بی عملی خود مهر تأییدی بر این موضوع زدیم. بنده معتقدم در یک فرصت زمانی مناسب باید حوادث سال ۸۸ در مجامع نخبگی تحلیل و آسیب شناسی شود تا از وقوع آن جلوگیری به عمل آید. رقبا پیروزی ما را در سال ۹۲ اتفاقی می­دانستند و منتظر نتیجه در سال ۹۴ بودند تا فقدان پایگاه اصلاح طلبان صحه بگذارند اما نتیجه ای که در انتخابات سال ۹۴ رخ داد حقیقتا فراتر از انتظار ما بود و نه تنها در تهران بلکه این نتیجه در کل کشور بود. بخصوص در انتخابات دوم مجلس شورای اسلامی ما حضور مردم در همه حوزه ها را دیدیم. انتخابات سال ۹۴ نتیجه اجماع و انسجام درون سازمانی ما بود.

لیست امید ائتلافی بود، ما با رویکرد کلی وارد ائتلاف شدیم، هرچند اختلاف نظرها وجود داشت ولی پاسخ این ائلاف را در ۹۶ گرفتیم. این یک سرمایه اجتماعی است که بارش بر دوش تک تک اصلاح طلبان سنگینی می­کند. ما براین باور بودیم که سخت­ترین گام ما گام سوم بوده است. ما سه گام را درست برداشتیم با اتکا به خدا و مردم باید گام های بعدی در همان مسیر درست پیش رود.

اگر زمانی از زبان رقیب حذف اصلاحات را می شنیدیم. الان سودای جایگزینی گفتمان را دارند که بسیار خطرناک است. هجمه ­های چندماه اخیر به عملکرد شورای عالی سیاستگذاری نشان از این رویکرد دارد.

وی گفت: «ما انتخابات را یک سیستم پویا می­دانیم. پاسخ بهینه سیستم این بود که صد در صد پیروز شویم، آیا بهتر از این پاسخ داریم؟ درست است بسیاری از نخبگان در لیست قرار نگرفتند ولی این ناشی از محدودیت لیست بود. امروز باید منتخبین به این باور برسند که رأی به خودشان یا حتی جناح تعلق ندارد بلکه این یک رأی گفتمانی است و باید امانتدار باشند. در شوراها ما هیچ نفری خارج از اصلاح طلبی نداشتیم و مشکلاتی که در مجلس مطرح بود در این انتخابات وجود نداشت. برخی از اعضای لیست امید ما را تا دم بهارستان می­خواستند اما آیا اعضای شورای شهر هم همین را می­خواهند.

رئیس فراکسیون امید در رابطه با جایگاه احزاب در ساختار سیاسی کشور گفت: «در نگاه گفتمانی باید به سمت تقویت و ارتقا جایگاه احزاب برویم. باید ما بتوانیم برنامه راهبردی انتخابات نود و هشت را به زودی کلید بزنیم. ما باید روی گفتمان خود کار کنیم و نسبت به آن تعصب داشته باشیم. برای رقیب احترام قائل هستیم و حتی در مجلس جایی که نیاز بوده با رقیب ائتلاف کرده­ایم. ما بر این باوریم این گفتمان می تواند پاسخگوی نیازهای جامعه باشد و باید به عنوان یک امانت از آن محافظت کنیم. روی سخن من بیشتر با همکارانم در مجلس، اعضای امید در شوراها و احزاب است.

باید از لیست حمایت کرد. نمی­شود در زمان بسته شدن لیست همه باشند ولی بعد از آن هرکس سهمی نبرد واسلاما سردهد. وقتی که ما وارد مصادیق می شویم اختلافات خود را نشان می­دهد و در نخبگی بسیاری از افراد شک نیست اما ما شاخص های دقیق کمی برای انتخاب نداریم؛ این یک کار کیفی است. بخشی از این هجمه ها به دلیل افراد نیست بلکه بهانه ای برای حمله به گفتمان است.

خواهش من از همه اعضا آن است که اقدام ما در جهت تقویت گفتمانمان باشد نه تضعیف آن و برای گفتمان حاشیه سازی نکنیم. اکنون ما برای انتخاب افراد لیست در مرحله خرد جمعی و رای گیری هستیم. قرار نیست یک یا دو نفر برای گفتمان تصمیم­گیری کنند و وحدت و انسجام با همه سازوکارها باید حفظ شود. باید به این خرد جمعی احترام گذاشت. هرچند تصمیمات ما وحی منزل نیست و حتما آسیب شناسی شود ولی باید این پیش­فرض را داشت که وحدت و انسجام حفظ شود و هرکاری در این جهت لازم است انجام شود. من بار دیگر از همه نخبگان عزیز خواهش می کنم که در رابطه با عملکرد شورای عالی هر نظری دارند در اختیار دبیرخانه قرار دهند.»

وی ضمن اشاره به انتخاب اعضای کابینه از سوی رئیس جمهوری گفت: «در حال حاضر کابینه دارای اهمیت است. ما در جلسه چند ساعته چالشی با حضور رئیس ستاد آقای روحانی به اتفاق آراء ایشان را کاندیدا کردیم و تصمیم بسیار درستی بود و در چهارسال آینده در مسیر آن پیش خواهیم رفت. در فراکسیون امید هم همین جهت گیری در دستور کار است اما در مورد تک تک وزرا ما مانند دوره پیش گزارشی تهیه خواهیم کرد و به آقای رئیس جمهور ارائه خواهیم دارد. روی تک تک وزرا با جلسات کارشناسی که از فردا تا سه شنبه ادامه می یابد، بررسی کرده و چهارشنبه رأی­گیری و پنج­شنبه در مورد آن­ها اعلام موضع خواهیم کرد. رویکرد ما در این زمینه همکاری و همدلی و احساس یگانگی با دولت است. البته انتظار ما و رویکرد کلی که در دهه ۹۰ داشته ایم جوانگرایی بوده است. جوانان در مقاطع مختلف ظرفیت های خود را نشان داده اند. ما نمی توانیم با استفاده حداقلی از این ظرفیت و انرژی پاسخ مطالبات مردم را بدهیم. ما با عملکرد خود باعث شدیم که کارنامه نسل دوم اصلاح طلبان سفید باشد و این به توان آتی ما ضربه خواهد زد. برای آنکه بتوانیم در ۱۴۰۴ جایگاه اول را در منطقه در تمام سطوح داشته باشیم، این مهم با اتکا به نسل جوان حاضر به دست می­آید.

نسل اولی ها را مورد احترام قرار می­دهیم ولی باید نیروی با انگیزه جوان در سطوح بالا قرار بگیرند. نباید این الگوی کابینه به مدیران عالی دولتی و معاونین سرایت کند. درخواست جدی ما از آقای روحانی این است که برخلاف دوره اول به جوانان در مدیریت­های کلان بها داده شود و ظرفیت­های احزاب جوان از جمله همین سازمان عدالت و آزادی مورد استفاده قرار گیرد. سازمان شما افتخارش آن است که جوانان در رأس آن هستند. آن­ها باید دستکم در شورای مرکزی احزاب قرار گیرند و حق تصمیم­گیری و تصمیم­سازی داشته باشند.

باید از این دیدگاهی که جوانان تجربه ندارند عبور کنیم. من از جوانان هم خواهش می کنم که ظرفیت عملی خود را با سعه صدر، حوصله و استفاده از تجربه بزرگان اثبات کنند و نشان دهند که مصالح ملی و جریانی را درک می­کنند. مسئله امروز توانمندسازی جوانان است. اگر در دهه شصت با اطمینان یک وزیر و استاندار و فرمانده لشکر زیر سی سال داشتیم امروز با اطمینان نمی­توان دست به این کار زد. قدرتمند کردن جوانان وظیفه احزاب و بنیادها و… است. خواهش من از جوانان این است که هر مسئولیتی را بپذیرند و خود را با هم سن­ و سال­های خود در دهه شصت مقایسه نکنند. ما در دراز مدت با سهمیه برای جوانان و زنان مخالفیم ولی در کوتاه مدت باید این روش را در پیش گرفت تا به زمانی برسیم که این تبعیض ها را کنار گذاشته و انتخاب براساس شایستگی صورت گیرد. این راهبردی است که ما باید در گفتمان اصلاحات در پیش گیریم.

عارف در خاتمه گفت: «برای کنگره شما آرزوی توفیق دارم و ان شاءالله در مسیر درستی که تا کنون پیموده اید گام های موثری را هم برای حزب خود و هم برای گفتمان در پیش گیرید.»
photo_2017-08-11_10-56-25-1024x682

یک دیدگاه