آخرین خبرها از تعیین استاندار؛ کلید استانداری به چه کسی می‌‎رسد؟/ نمایندگان هم گزینه غیربومی معرفی می‌کنند

admin 1396-06-19 ۰
آخرین خبرها از تعیین استاندار؛ کلید استانداری به چه کسی می‌‎رسد؟/ نمایندگان هم گزینه غیربومی معرفی می‌کنند

دالکی خبر: این روزها تب و تاب تعیین استاندار جدید بر فضای سیاسی استان حاکم شده و افکار عمومی در انتظار آن هستند که ببینید وزارت کشور پرونده کدام چهره را به دولت ارسال می کند تا کلید استانداری به او سپرده شود.

به گزارش دالکی خبر به نقل از «خلیج فارس»؛ مطابق شنیده ها، در دولت کارگروهی با نظارت اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، محمود واعظی ریس دفتر روحانی و رحمانی فضلی وزیر کشور دست اندرکار تغییر استانداران شده اند و براساس همین زمزمه ها، ۹ استان در اولویت تغییر قرار گرفته ند که بوشهر یکی از آنها می باشد.

ماموریت چهارساله مصطفی سالاری در استانداری بوشهر به رغم بروز اختلافات فراوان در میان اصلاح طلبان بر سر ادامه ماموریت او رو به پایان است.

اگرچه برخی حضور چهارساله او در استانداری را محصول تدبیر و نفوذ سالاری درمیان دولتی ها می دانند، اما نیم نگاهی به شیوه دولت روحانی در برخورد با استانداران نشان می دهد که آنها برخلاف دولت احمدی نژادT معتقد به تثبیت مدیریت ها خصوصا در سطح استانداران هستند؛ روشی که باعث گردید به رغم اختلاف با گروههای سیاسی درون استان ها، اکثر استانداران طی چهارساله گذشته به ماموریت خود ادامه دهند، اگرچه در این بین استثناهایی همچون استاندار البرز یا استاندار فارس که پس از حواشی حضور علی مطهری در شیراز تغییر کرد، وجود دارد.

سالاری در سودای استانداری دیگر

این روزها خبر می رسد با حمایت رحمانی فضلی وزیر کشور، استاندار فعلی بوشهر گزینه ادامه همین سمت در استان های دیگری می باشد. تا امروز نقاط مختلفی برای ماموریت آینده مصطفی سالاری مطرح شده، اما ظاهرا مقاومت برخی نمایندگان و مقامات ذی نفوذ محلی هنوز پست بعدی وی را تثبیت نکرده و اخیرا بحث بر سر حضور وی در استانداری گیلان می باشد.

اگر چه شماری از مسئولان دولتی نمره عملکرد سالاری در بوشهر را قابل قبول می دانند، اما برخی نارضایتی ها از عملکرد استاندار بوشهر باعث شده تا وزارت کشور برای جابجایی سالاری به استان دیگر با مقاومت هایی در آن مناطق روبرو شود. ممامنعت هایی که احتمالا در استان های دیگر برای استاندارانی که عملکرد مناسبی نداشته اند هم وجود دارد.

برهمین اساس، جدی شدن استانداری سالاری برای گیلان بدون واکنش نبوده و فعالان سیاسی این استان از طریق فشارهایی به مقامات محلی، در تلاش برای اعلان نارضایتی خود از تغییر استاندار شان هستند، موضوعی که برخی اظهار نظرها خصوصا از سوی امام جمعه در این راستا ارزیابی می شود.

براین اساس، نماینده ولی فقیه در گیلان روز جمعه به مطالبی در خصوص تغییر استاندار واکنش نشان داد. آیت الله قربانی در خطبه نماز جمعه رشت گفته: دکتر نجفی استاندار مردمی گیلان باید در این استان بماند و به فعالیت خود ادامه دهد.

وی ادامه داد: دکتر نجفی به این دلیل که کاردان بوده و تعامل خوبی دارد، باید در گیلان بماند و توقع ما از دولت هم توجه به این خواست عمومی است.

همچنین مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس پیرامون استانداری گیلان می گوید: ما درباره اصل موضوع تغییر استاندار حرف داریم و خود استاندار هم راضی به این جابجایی نیستند، اما در حال حاضر آقای سالاری گزینه پیشنهادی وزیر کشور است.

مجمع نمایندگان هم گزینه غیربومی معرفی می کند

در شرایطی که به نظر می رسد این هفته قطار تغییر استانداران در دولت دوازدهم شروع به حرکت می کند، خبر می رسد رویکرد وزارت کشور معرفی چهره های غیربومی برای استانداری است.

برهمین اساس، حجت الاسلام خدری نماینده بوشهر در مجلس از برگزاری نشست مجمع نمایندگان در روز یکشنبه جهت اجماع برای معرفی دو گزینه استانداری به وزارت کشور خبر داد و گفت: گزینه های ما با توجه به سیاست وزارت کشور غیربومی است.

وی پیش تر از عبدالحسین مقتدایی استاندار سابق خوزستان به عنوان اولویت نخستش جهت استانداری بوشهر یاد کرده بود، اما بعید است پس از حواشی پیش آمده در برکناری وی در خوزستان و اختلافات با برخی وزرا، او به استانداری بوشهر نزدیک شود.

با این همه برخی زمزمه ها حاکیست اختلاف نظرهای علنی میان نمایندگان استان از یک سو و همچنین معرفی چهره هایی ضعیف بدون سابقه استانداری و مدیریت کلان توسط برخی نمایندگان، احتمال بن بست در اجماع را فراهم می کند و نهایتا وزارت کشور همه کاره انتخاب استاندار جدید خواهد شد.

تلاش استاندار برای جایگزین کردن معاونان غیربومی

طی یک هفته اخیر نام های ریز و درشتی برای حضور در بالاترین طبقه استانداری بوشهر مطرح شده، اما هیچکدام مورد اقبال عمومی واقع نگردیده و گویا در وزارت کشور هم چندان جدی نبوده است.

در این شرایط خبر می رسد استاندار بوشهر متمایل است برای دست نخوردن به ترکیب مدیریتی اش و جایگزین کردن نیرویی همراه، چهره نزدیک به خود را در استانداری ببنید.

براین اساس گفته شده ابتدا فتح الله حقیقی معاون سابق سیاسی امنیتی استانداری بوشهر که اکنون عهده دار همین سمت در البرز می باشد مطرح گردیده، اما وقتی نمایندگان از چنین گزینه ای استقبال نکرده اند، نام عبدالکریم گراوند معاون فعلی سیاسی امنیتی استانداری مطرح شده است.

معرفی گزینه استانداری از سوی اصلاح طلبان صخت ندارد

با وجود انتشار خبرهایی در فضای مجازی مبنی بر اینکه امروز نشستی برای معرفی گزینه های استانداری توسط اصلاح طلبان برگزار می شود، ولی پیگیری خبرنگار ما حاکیست ائتلاف اصلاح طلبان یا تشکل های همسو در بوشهر چنین موضوعی در دستور کار ندارند.

سکوتی که به نظر می رسد علاوه بر اختلافات رخ داده میان اصلاح طلبان و جبهه حامیان دولت در بوشهر، سیاست وزارت کشور برای معرفی گزینه غیربومی نیز در آن موثر بوده است.

به هر روی باید منتظر ماند و دید وزارت کشور برای سپردن کلید استانداری بوشهر، کدام چهره را برگزیده و به صحن دولت معرفی می کند، اما دولتی ها باید بدانند بوشهر نیازمند مدیری کلان نگر و دارای ارتباط با مرکز است که با عزم و توانی مضاعف در مسیر جبران عقب افتادگی های بوشهر باشد، نه آنکه مانند گزینه هایی که این روزها نام شان در فضای سیاسی به گوش می رسد، بوشهر را دوره تجربه اندوزی و پله ترقی ببینند.

یک دیدگاه