در آستانه تصمیم هیات دولت؛ اوضاع «خَلبوس» استانداری بوشهر/ همه گزینه دارند!

admin 1396-07-05 ۱
در آستانه تصمیم هیات دولت؛ اوضاع «خَلبوس» استانداری بوشهر/ همه گزینه دارند!

دالکی خبر: با انتقال مصطفی سالاری به استانداری گیلان، افکار عمومی در بوشهر منتظر تصمیم دولتی ها برای تعیین جایگزین وی هستند، اما طرح گزینه های متعدد از یک سو در کنار رایزنی و لابی های افراد متنفذ در دولت برای در دست گرفتن استانداری باعث شده این شرایط را در واژه بوشهری «خَلبوس» و در هم پیچیده توصیف کرد!

به گزارش دالکی خبر به نقل از«خلیج فارس»؛ در پی عدم اجماع ۴ نماینده استان بر سر گزینه های پیشنهادی شان برای استانداری و تصمیم سه تن از آنها (بجز شهریاری) جهت ارائه لیستی از گزینه های بومی و غیربومی به وزارت کشور، کمیته تصمیم گیری دولت برای تعیین استانداران روی گزینه های نمایندگان استان خود را معطل نکرده است!

این اتفاق باعث شده تا عملا ابتکار عمل از دست نمایندگان استان هم خارج شده و همان اندک ظرفیت مجمع هم بلااستفاده مانده و حتی نمایندگان هم از چیزی بیشتر از هم استانی های خود از وضعیت تعیین استاندار جدید ندانند، اتفاقی که نمونه آن را اعلام نظر خدری نماینده بوشهر درباره ابقای سالاری در استانداری بود، اما کمتر از ۲۴ ساعت از این اظهارنظر، وی استاندار گیلان شد.

این موضوع باعث شده تا کشاکش ها و رایزنی های افراد متنفذ در دولت برای قانع کردن کمیته تعیین استانداران جهت اعتماد به نیروی خود جهت معرفی اش به استانداری بوشهر بیشتر شود، کمیته ای که واعظی رییس دفتر رییس جمهور، رحمانی فضلی وزیر کشور و جهانگیری معاون اول رییس جمهور در آن حضور دارند و گفته می شود واعظی (به عنوان معاون اول سایه در دولت دوازدهم) دست بالاتر را در تعیین استانداران دارد.

شرایط از آن نظر پیچیده شده که استاندار جدید گیلان در تکاپو و رایزنی در دولت است تا فرد مورد اعتمادش را بجای خود در بوشهر ببیند و طبق اخبار رسانه ها، امروز هم با سیدعلی آقازاده یکی از گزینه های استانداری بوشهر و سرپرست معاونت پشتیبانی وزارت ورزش، در دفتر سلطانی فر جلسه برگزار کرده است.

از سویی خبر می رسد برخی چهره هایی سیاسی کشوری در تهران هم با توجه به خالی ماندن صندلی استانداری بوشهر، خیز بزرگی برای در اختیار گرفتن آن توسط چهره های نزدیک به خود برداشته و از همه ظرفیت خود در دولت به این منظور بهره می برند. در این خصوص از یکی از روسای کمیسیون های مجلس شورای اسلامی و یکی از وزرا یاد می شود که برای استانداری بوشهر گزینه مطرح کرده و پیگیر آن هستند.

در شرایطی که مجمع نمایندگان استان با اختلافات بچه گانه، هنوز نتوانسته اند بر سر گزینه های کارآمد که قادر به تحرک جدی تری در توسعه استان باشند به اجماع برسند، طبیعی است گروههای دیگری در مرکز برای استانداری بوشهر تصمیم سازی خواهند کرد و سوابق نشان داده در چنین شرایطی، گزینه کارآمد، دارای سابقه و کارنامه روشن و دارای دید توسعه ای نصیب استان هایی مثل بوشهر نخواهد شد و عمدتا افرادی مطرح و معرفی می شوند که استانداری را پله ترقی به مناصب دیگر می دانند.

گزینه های مطرح استانداری چه کسانی هستند؟

رویکرد دولت دوازدهم در خصوص استانداران، انتصاب افراد غیربومی و عمدتا با سابقه استانداری در دولت قبل بوده که در انتصاب ۱۰ استاندار جدید هم نمایان شده است.

براین اساس، در میان گزینه های غیربومی که برای استانداری بوشهر مطرح گردیده، از سیدعلی آقازاده سرپرست معاونت پشتیبانی وزارت ورزش، باجناق سلطانی فرد وزیر ورزش و شهردار سابق کرج یاد می شود که گویا استاندار سابق هم امروز با وی دیداری داشته است.

دیگر گزینه هایی که تا امروز نام شان در فضای سیاسی استان مطرح شده و شانس حضورشان در استانداری جدی تر از سایرین به نظر می رسد، شامل سید شریف حسینی (نماینده دو دوره اهواز در مجلس و مشاور وزیر نفت)، اسماعیل دوستی (عضو شورای چهارم شهر تهران و استاندار سابق کهکیلویه و بویر احمد)، رضا اصلاحی حقوقدان، و ناصر نیکبخت استاندار فعلی همدان است.

با توجه به خداحافظی سالاری از استانداری بوشهر و انتصاب معاون سیاسی وی به عنوان سرپرست، نگاهها به وزیر کشور است که برای نمایندگی دولت در استان بوشهر پرونده کدام چهره را به دبیرخانه دولت می فرستد.

قطعا بوشهر برای آنکه رنگ توسعه متوازن را به خود ببیند و بخشی از عقب ماندگی ها جبران شود، نیازمند استانداری است که دارای کارنامه روشن اجرایی و ظرفیت برقراری ارتباط با اعضای هیات دولت باشد.

باید منتظر ماند و دید با اوضاع پیچیده ای که رخ داده و بوشهری ها نیز در آن تاثیرگذاری چندانی ندارند، آیا فردی با چنین شاخصه ای راهی استانداری می شود؟

یک دیدگاه