تیلرسون: از برجام خارج نمی‌شویم/ آمریکا سپاه را سازمان تروریستی اعلام نمی‌کند

admin 1396-07-22 ۰
تیلرسون: از برجام خارج نمی‌شویم/ آمریکا سپاه را سازمان تروریستی اعلام نمی‌کند

دالکی خبر:بنا به اعلام تیلرسون، دونالد ترامپ تحریم‌های جدیدی را علیه سپاه وضع می‌کند اما آن را یک سازمان تروریستی اعلام نخواهد کرد.
به گزارش آفتاب‌نیوز، او گفت: “به نظر ما اینکه نهادی را که عملا ارتش یک کشور است به طور کلی تروریستی بدانیم، ریسک‌ها و پیچیدگی‌هایی دارد.”
رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا مدعی شده است که در ملاقاتش با محمدجواد ظریف، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، بحث مذاکره برای توافقی دوم درباره برنامه‌ موشکی ایران و همچنین بندهای مربوط به دوره پایان توافق هسته‌ای را مطرح کرده است.
آقای تیلرسون گفت به آقای ظریف گفته که آمریکا شانس موفقیت چنین مذاکراتی را بالا نمی‌داند اما از گفتگو استقبال می‌کند.
ایران پیش از این تاکید کرده است که برجام قابل مذاکره دوباره نیست و برنامه موشکی‌اش هم قابل مذاکره دوباره نیست.
رئیس کمیته روابط خارجی سنا: ظرف دو هفته طرحی درباره برجام در کنگره ارائه می‌شود
باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز گفته است احتمالا ظرف دو هفته آینده طرحی در کنگره ارائه می‌شود تا روند گزارش دوره‌ای و بازبینی برجام در آمریکا تغییر کند.
آقای کورکر گفت چنین طرحی برای “رفع ایرادها” در توافق هسته‌ای خواهد بود. او گفت طرح مورد نظر برجام را نقض نخواهد کرد.
به نوشته بی بی سی، در کنفرانس خبری که عصر روز جمعه ساعت هفت پشت درهای بسته برگزار شد وزیر خارجه آمریکا و مشاور امنیت ملی کاخ سفید جزییات “استراتژی جدید” رییس جمهوری در برابر ایران را با خبرنگاران در میان گذاشتند که سرفصل‌های آن چنین است:
اول: تصمیم آقای ترامپ به اعلام “عدم تایید برجام” بهانه این عدم تایید نقض مفاد برجام نخواهد بود چون این مقام ها گفتند که می‌پذیرند ایران از نظر تکنیکی به توافق پایبند مانده است. آقای ترامپ در عوض خواهد گفت که این توافق را تایید نمی کند چون آن را به صلاح منافع ملی و امنیت آمریکا نمی داند. او شاید همچنین بگوید ایران به روح برجام پایبند نمانده است.
دوم: با وجود عدم تایید، آقای ترامپ از کنگره نخواهد خواست که در مهلت ۶٠ روزه تحریم‌های هسته‌ای را دوباره وضع کند (و در واقع به صورت خصوصى لابى می‌کنند که وضع نکنند) بلکه خواهد خواست که کنگره به صورت یکجانبه اشکالات برجام را رفع کند. منظور این است که از نمایندگان کنگره مى‌خواهد قانون نظارت بر برجام را که براساسش هر ٩٠ روز باید تایید یا رد کند، تغییر دهند و در آن بازگشت اتوماتیک تحریم‌ها در آینده نه چندان دور را بگنجانند. فقط در صورتی تحریم‌ها به صورت اتوماتیک بازنمی‌گردد که ایران بپذیرد بخش‌هایى از برجام تغییر کند؛ از جمله قبول کند که محدویت غنى‌سازى که قرار است بعد از شش هفت سال برداشته شود، دائمى شود. در آن صورت اگر ایران این را نپذیرد آن وقت تحریم‌ها بازمی‌گردد و عملا آمریکا از برجام خارج می‌شود و احتمال برهم‌خوردن توافق بسیار بالا خواهد بود.این نکته مهم است که تصویب همه این موارد به نظر کنگره بستگی دارد و ممکن است نظر آقای ترامپ مورد تایید قرار نگیرد.
سوم: آقای تیلرسون همچنین در این جلسه اعلام کرد تحریم‌های بیشتر براى افراد و شرکتهاى سپاه اعلام خواهد شد ولى کل سپاه در هیچ لیست تروریستى قرار نمی گیرد. این هم جدید نیست. اضافه شدن افراد و شرکتهای مرتبط با سپاه در سال‌های پس از برجام رخ داده است.

یک دیدگاه