کاردانان و کارشناسان بیکار بوشهر

admin 1396-08-02 ۰
کاردانان و کارشناسان بیکار بوشهر

دالکی خبر: بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی مشکل تازه‌ای نیست و در این شرایط برخی معتقدند بسیاری از دانشجویان «بیکاری را تحصیل می کنند»، اما مشخص نیست کی این سیکل معیوب اصلاح می شود.

به گزارش «دالکی خبر»؛به نقل از خلیج فارس در بوشهر نیز برطبق آخرین گزارش مرکز آمار، بیش از ۱۳ هزار بیکار و جویای کار استان دارای مدرک دانشگاهی اعلام شده اند و از این نظر در رتبه دوازدهم کشور قرار گرفته است، آن هم در استانی که به لطف فعالیت صنایع، باید شرایط به مراتب مطلوب تری برای جذب فارغ التحصیلان فراهم باشد.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان بوشهر هم به استناد گزارش مراکز کاریابی استان می گوید: بیشترین افراد جویای کار استان بوشهر را دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس با ۲۶ درصد شامل می شوند.

حمیدرضا پناه افزود: البته آمار غیررسمی بیکاران استان خصوصا فارغ التحصیلان جویای کار بیشتر از این است، چرا که عده‌ای از افراد جویای کار در مراکز کاریابی ثبت نام نکرده و جزو آمار رسمی به شمار نمی‌آیند.

وی با بیان این‌که ۷۳ درصد جمعیت بیکار استان را مردان به خود اختصاص داده اند، تصریح کرد: همچنین ۶۰ درصد بیکاران استان فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و ۴۰ درصد آن دارای مدارک تحصیلی دیپلم و زیردیپلم هستند.

اجرای طرح کارورزی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوشهر با اشاره به اجرای طرح کارورزی با هدف اشتغالزایی برای جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی افزود: این طرح همزمان با سراسر کشور از اردیبهشت در استان آغاز شده است.

پناه خاطرنشان کرد: با گذشت پنج ماه از اجرای این طرح، ۳ هزار و ۳۹۱ نفر در سامانه طرح کارورزی ثبت نام کرده‌اند که ۷۸۵ نفر آنان واجد شرایط می باشند.

وی با بیان این‌که این طرح با هدف افزایش مهارت آموزی فارغ التحصیلان دانشگاهی و تسهیل جذب در بازار کار برنامه ریزی شده است، گفت: حضور کارورز در محیط کار و ایجاد ارتباط بین وی و واحد پذیرنده امکان جذب توسط واحدهای تولیدی را بخوبی فراهم می‌کند و دولت هم درخصوص بیمه این افراد و پرداخت حق الزحمه ای در حدود ماهیانه ۳۱۰ هزارتومان متعهد شده است.

مدیرکل کار استان درخصوص واحدهای پذیرنده نیروهای کاروز اظهار داشت: تاکنون ۱۸۱ واحد پذیرنده در استان بوشهر اقدام به ثبت نام کرده‌اند که کارهای صدور مجوز و سیر مراحل قانونی آنها در دست انجام است.

کار از روی ناچاری

فاطمه حیدری دانش آموخته رشته کامپیوتر یکی از جوانانی است که به صورت مقطعی و محدود با یکی از دفاتر فنی شهر همکاری دارد که به گفته وی، این فعالیت هیچ گونه توجیه اقتصادی و اجتماعی برای وی ندارد.

وی در این باره می‌گوید: زمانی که در رشته کامپیوتر در دانشگاه پذیرفته شدم بازار کار برای این رشته بسیار خوب بود، اما زمانی که فارغ التحصیل شدم به سبب اشباع بازار کار و حجم بالای فارغ التحصیلان این رشته موفق به کسب شغل مناسبی برای خود نشدم.

حیدری تصریح کرد: چند سال است که جویای کار مناسبی هستم و بارها در آزمون‌های استخدامی شرکت کرده ام، اما به سبب محدودیت‌ها و جمعیت متقاضیان تاکنون موفق به قبولی در آزمون نشده‌ام.

وی خواستار حمایت بیش از پیش مسئولان از فارغ التحصیلان دانشگاهی شد و افزود: اگر امکان اشتغال دولتی وجود ندارد انتظار می‌رود با تقویت بخش خصوصی زمینه برای اشتغال جوانان جویای کار بهتر از قبل فراهم شود.

اصلاح ساختاری ایده ها

در همین خصوص ایسنا نوشت: در حالی که برخی از کارشناسان نسبت به اجرای طرح کارورزی در رفع مشکل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ابراز امیدواری می‌کنند اما عده دیگری معتقدند این موضوع نیاز به اصلاح ساختاری دارد و باید در ارائه رشته‌های دانشگاهی به دانشجویان بر اساس نیاز بازار اقدام کرد.

یک مدرس دانشگاه می گوید: تعداد روزافزون فارغ التحصیلان و نبود تناسب میان رشته‌های دانشگاهی عامل افزایش آمار بیکاری در کشور و به تبع آن در استان شده است.

علی نصیری افزود: برنامه‌ریزی درست در زمینه هدایت دانشجویان به رشته‌های موردنیاز بازار کار و پس از آن هدایت فارغ التحصیلان به سمت مشاغل متناسب با رشته خود می‌تواند تا حد زیادی راهگشا باشد.

وی با بیان این‌که تحصیل دانشجویان در برخی از رشته‌های دانشگاهی بیش از ظرفیت بازار کار است، تصریح کرد: اگر بانک اطلاعاتی جامعی در خصوص نیازمندی‌های بازار کار تهیه شود و در زمان انتخاب رشته به دانشجویان ارائه شود، می‌توان تا حد زیادی از شکل گیری معضل بیکاری این قشر جلوگیری کرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: هرچند دولت طرح‌های اشتغالزایی از جمله طرح کارورزی، کاج و مشاغل خانگی را به کار گرفته اما با این وجود نیاز به اصلاح ساختاری در سیستم آموزش عالی و ایجاد رشته‌های تحصیلی متناسب با بازار کار وجود دارد.

یک دیدگاه