لایحه منطقه آزاد بوشهر، دو ماه دیگر در صحن مجلس/ انتقاد نمایندگان استان به جانمایی

admin 1396-08-06 ۰
لایحه منطقه آزاد بوشهر، دو ماه دیگر در صحن مجلس/ انتقاد نمایندگان استان به جانمایی

دالکی خبر: ایجاد منطقه آزاد بوشهر جدا از اینکه منافع آن برای استان بیشتر است یا چالش هایش سنگینی می کند، زمان‌بر شده و حالا در تازه‌ترین خبر، وعده بررسی آن در صحن مجلس تا دو ماه آینده داده شده است.

به گزارش دالکی خبر به نقل از«خلیج فارس»؛ بیش از دو دهه است مطالبه منطقه آزاد بوشهر وجود داشته، اما نهایتا در دولت یازدهم با تاسیس آن از سوی دولت موافقت شد، آن هم همزمان با ۶ نقطه دیگر کشور.

تصمیمی که به عقیده برخی کارشناسان نشان از آن دارد که یک امتیاز خاص و ویژه برای استان بوشهر پیش بینی نشده و اکنون همه نقاط مرزی دارای منطقه آزاد بوده یا در لایحه دولت، تاسیس منطقه آزاد در آنها پیشنهاد شده است.

افزون بر آن، بسیاری از کارشناسان اعتقاد داشتند بوشهر نسبت به سایر مناطق آزاد پیشنهادی از سوی دولت مستعدتر است، اما ارائه همزمان لایحه ۷ منطقه آزاد به مجلس، باعث می شود مخالفت نمایندگان با اغلب پیشنهادات، باعث شکست پروژه منطقه آزاد بوشهر نیز شود.

براین اساس، در مجلس نهم دو بار لایحه مناطق آزاد جدید از جمله بوشهر رد شد، با این توضیح که کاهش درآمدهای دولتی که با بخشش مالیات و عوارض در مناطق آزاد رقم می خورد، خلاف برنامه پنجم توسعه می باشد، مگر آنکه رای دو سوم نمایندگان را کسب کند که اینچنین نشد.

در مجلس دهم نیز کمیسیون اقتصادی با هشدار نسبت به اینکه اغلب مناطق آزاد فعلی رویکرد واردات داشته و در اهداف خود برای صادرات محوری و اشتغال پیرامونی توفیق چندانی نداشته اند، با سخت گیری درباره پیشنهاد دولت برخورد کرده و نهایتا به دلیل نداشتن محدوده و نقشه مناطق آزاد پیشنهادی، آن را مسکوت گذاشت.

بازگرداندن لایحه مناطق آزاد همراه محدوده هرکدام

حالا خبر می رسد دولتی ها محدوده ۷ منطقه آزاد پیشنهادی از جمله بوشهر را به مجلس فرستاده اند و آنطور که نماینده بوشهر، گناوه و دیلم می گوید تا دو ماه آینده در صحن علنی مجلس طرح و رای گیری از نمایندگان صورت می گیرد.

حجت الاسلام عبدالحمید خدری ادامه داد:با توجه به جایگاه بندر آزاد بوشهر در عرصه اقتصاد و اشتغال خوشبین هستم که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به آن رای دهند و تصویب کنند/تسنیم

وی البته با اشاره به ارسال نقشه و محدوده منطقه آزاد بوشهر به مجلس جهت بررسی در کمیسیون ها، می گوید: بعضی از نمایندگان استان نسبت به جانمایی منطقه آزاد انتقاداتی دارند و در همین زمینه با استاندار صحبت کردیم تا قبل از مطرح شدن در صحن علنی، نسبت به اصلاح جانمایی آن اقدام شود تا در تصویب آن به مشکل برنخوریم.

وعده‌ای که استاندار سابق داد

شنیده های «خلیج فارس» حاکیست دو سال پیش استاندار سابق در نشست با نمایندگان، ضمن توضیحاتی مبنی بر اینکه محدوده منطقه آزاد به گونه ای طراحی شده که هر چهار حوزه انتخابیه استان را در بر می گیرد، خواستار همراهی و تلاش هر ۴ نماینده برای تصویب لایحه منطقه آزاد بوشهر در مجلس شد.

همان زمان که این توضیحات جسته و گریخته رسانه ای شد، برخی کارشناسان تاکید داشتند که محدوده اعلامی از سوی استاندار در شهرستان های دیر و تنگستان برای تبدیل به منطقه آزاد، وعده ای بیش نیست. چرا که این محدوده ها در اراضی پارس شمالی و از سوی دیگر نیروگاه اتمی قرار دارد و عمدتا منطقه آزاد در جزایر شمالی شهر بوشهر و بخشی هم در دشتستان متمرکز خواهد شد.

اکنون خبر می رسد با بازگشت لایحه منطقه آزاد از دولت به مجلس که محدوده ها نیز ضمیمه آن شده، برای بوشهر تنها همان دو شهرستان بوشهر و دشتستان که از ابتدا بحث آن در میان بود پیش بینی شده و این خلف وعده، ظاهرا گلایه مندی دو نماینده دیگر استان را درپی داشته و اینک درخواست نشستی با استاندار برای اصلاح محدوده را بیان کرده اند. مضافا اینکه خدری نماینده بوشهر، گناوه و دیلم نیز امیدوار است تمهیداتی برای درگیر شدن شمال استان هم با منطقه آزاد پیش بینی شود، هرچند دور از انتظار به نظر آید.

یک دیدگاه