سخنان تکان‌دهنده امام جمعه جم در مورد اختلاس در یک شهرداری‌ خواندنی شد///؛ واگذاری ۶۸هزار متر تجاری بدون دریافت عوارض در شهرداری عسلویه

admin 1396-08-13 ۰
سخنان تکان‌دهنده امام جمعه جم در مورد اختلاس در یک شهرداری‌ خواندنی شد///؛ واگذاری ۶۸هزار متر تجاری بدون دریافت عوارض در شهرداری عسلویه

دالکی خبر:سخنان تکان‌دهنده روز گذشته امام جمعه جم در مورد دزدی‌ و اختلاس و هم‌دستی در شهرداری‌ها بی‌سابقه بود. حجت‌الاسلام محمد گنجی در حالی روز گذشته در خطبه‌های نماز این شهر بخشی از سخنان خود را به این مساله اختصاص داد که خبرنگار بامداد جنوب به تازگی به اسناد جدیدی از اختلاس و حیف و میل اموال عمومی و هدر دادن منافع مردم در یکی از شهرداری‌های جنوب استان دست یافته است.

امام جمعه شهر جم در خطبه‌های خود نکات مهمی را به این شرح برشمرد که نشان می‌دهد او اشراف کاملی به پرونده مطرح شده در یکی از شهرداری‌های ثروتمند جنوب استان دارد. این سخنان به این شرح است:
یکی از علت‌های این اختلاس‌های بزرگ میلیاردی در شهری کوچک نشان می‌دهد که بازرسان کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهند و اختلاس میلیاردی در شهر کوچکی در استان بوشهر زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست. در روزنامه‌ها و سایت‌ها می‌بینیم که برخی از شهرداران گذشته این شهرستان مسائل مختلف و مشکلات مالی دارند که باید در انتخاب شهردار جدید شهرهای شهرستان جم دقت بیشتری شود. از سازمان بازرسی استان بوشهر به شدت گلایه دارم، متاسفانه برخی از بازرسان در مهمان‌سرای شهرداری‌ها اسکان می‌یابند و به طرز خیلی خوبی پذیرایی می‌شوند و بعد می‌خواهند از آن شهرداری بازرسی کنند.

بازرسان در مهمان‌سراهای شهرداری آن غذاهای آنچنانی می‌خوردند و نمک‌گیر می‌شوند و این مساله بسیار کار غلطی است. من مرتب می‌بینم که بازرسان در مهمان‌سراهای شهرداری‌ها علاوه بر میل چند نوع غذا از طرف شهرداری هدیه نیز دریافت می‌کنند و بعد چگونه این بازرس می‌تواند در کار بازرسی خود از شهرداری کار خود را به خوبی انجام دهد. یکی از مشکلات و گرفتاری‌ها همین پذیرایی‌ها از بازرسان است، برخی از شهرداری‌های شهرهای کوچک استان بوشهر اختلاس‌های میلیاردی انجام داده و کسی هم پاسخگو نیست. یکی از علت‌های این اختلاس‌های بزرگ میلیاردی در شهری کوچک نشان می‌دهد که بازرسان کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهند و اختلاس میلیاردی در شهر کوچکی در استان بوشهر زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست. از علت‌های اصلی این نوع اختلاس‌ها این است که بازرسان، حراست شهرداری‌ها و اداره اطلاعات کار خود را به خوبی انجام نداده‌اند و من از این موضوع به شدت گلایه‌مند هستم. به صورت بسته این موضوع را عرض می‌کنم که اخیرا یکی از شهرداری‌های استان بوشهر یک اختلاس چند میلیاردی داشته است.

برخی از شهردارها با افراد شورا صحبت می‌کنند و می‌گویند اگر ما را شهردار کنید مبلغ هنگفتی را در اختیار آن اعضا شورا قرار می‌دهیم که باید به حال چنین افرادی تاسف خورد. آیا واقعا در نظام جمهوری اسلامی ایران که مردم تلاش می‌کنند و از جان مایه گذاشته‌اند، مسوولان باید این طور رفتار کنند. شوراهای شهرها باید با دقت شهردار را انتخاب کنند و این که شهردار دوست و رفیق من باشد به درد شهرداری نمی‌خورد بلکه شهردار باید مر قانون را اجرا کند و دلسوز و فردی باشد که به افراد ضعیف جامعه تخفیف دهد. شهرداری‌ها بودجه‌های زیادی در اختیار دارند که باید برای رفع مشکلات مردم اقدام کنند. برخی از جاها دیده شده در پروژه‌ای مثلا ۲۰ میلیاردی، شهردار و پیمانکار دست در دست هم می‌گذارند و پشت پرده ۲ میلیارد برای شهردار در نظر می‌گیرند این مسائلی است که ما می‌بینیم و به حال آن شهردار باید تاسف خورد.
با این حال خبرنگار بامداد جنوب کسب خبر کرده است که در شهرداری بندر عسلویه در جنوب استان میلیاردها تومان از بیت‌المال و حق مردم این شهر گرفته نشده است و با زد و بندهایی که صورت گرفته، پروژه‌های بزرگ و غیرقابل تصور در قبال دریافت صفر ریال وجه، به افراد خاص واگذار شده است.

به گفته یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود، در یک مورد ۶۸ هزار متر مربع فضای تجاری در ۷ طبقه به یک فرد واگذار شده و حتی یک ریال هم بابت این واگذاری وارد خزانه شهرداری نشده است. سوال این است که نهاد نظارتی و بازرسی کجای ماجرا قرار دارد؟ چگونه می‌شود که ۶۸هزار متر فضای تجاری به یک فرد واگذار شود و کسی هم خبردار نشود؟ در حالی عوارض این ۶۸هزار متر دریافت نشده که شهروندان بیچاره اگر بخواهند دستشویی خود را از نو بنا کنند، باید عوارض آن را پرداخت کنند. گفته می‌شود که رقم ریالی عوارض این مجتمع تجاری، سر به فلک می‌کشد…!!

بامداد جنوب در همین راستا اسناد متقن دیگری دارد که در روزهای آینده بخش‌های دیگری از آن را به صورت مستند منتشر خواهد کرد. همچنین این روزنامه آمادگی آن را دارد تا هر گونه جوابیه و پاسخ مستندی در مورد پرداخت شدن عوارض شهرداری این ۶۸ هزار متر را به اطلاع خوانندگان خود برساند. البته برای آنکه فعلا اتهامی به فرد یا افراد وارد نکنیم، در حال حاضر نسبت به ابعاد این مساله روزه سکوت گرفته و به برخورد نهادهای نظارتی دل خوش می‌شویم.

یک دیدگاه