در شورای شهر بوشهر چه خبر است/ زدوبندهای سیاسی برای انتخاب ضربتی شهردار آینده

admin 1396-08-27 ۰
در شورای شهر بوشهر چه خبر است/ زدوبندهای سیاسی برای انتخاب ضربتی شهردار آینده

دالکی خبر: در حالی که اعضای شورای اسلامی بوشهر پس از استفساریه اخیر مجلس ادامه کار میگلی نژاد در شهرداری بوشهر را قانونی نداسته و به پایان حضور وی رای دادند، اما خبرهای رسیده از برخی جلسات خصوصی شماری از اعضای این شورا برای انتخاب شهردار آینده حاکی از توافقات پشت پرده ای است که نگرانی هایی را در میان افکار عمومی ایجاد کرده و به نظر می رسد توافق های پنهانی جایگزین شیوه ای مناسب برای بررسی سوابق و برنامه پیشنهادی شهردار آینده داده است.

به گزارش « دالکی خبر»؛ این درصورتی است که شهردار آینده بوشهر وارث طرح های سنگین نیمه تمام و کسری بودجه بالای خواهد بود و اگر برنامه مدون و روشنی برای مدیریت وضعیت موجود در شهرداری نداشته باشد، مدیریت شهری مرکز استان طی ماه های آینده با چالش های مهمی روبرو خواهد شد و مردم مرکز استان اولین کسانی خواهند بود که باید تبعات آن را تحمل کنند.

در این میان بررسی طیف بندی های موجود در شورای شهر بوشهر تا حدودی توافقات انجام شده پیرامون سرنوشت شهرداری و آنچه در حال وقوع است را بیشتر روشن می سازد.

فراکسیون توسعه و ناهمگونی عنوان و عمل

تشکیل فراکسیون موسوم به “توسعه” طی یک ماه اخیر اگرچه در باطن کمترین شباهت به فراکسیونی برای ایجاد راهبرد مشترک جهت توسعه شهر بوشهر داشت، اما انگیزه عزل زود هنگام ریاست شورا می توانست تنها هدف مشترک شش تن از اعضا شورای جدید برای گرد هم آمدن باشد. با این وجود اظهار نظر صریح فرماندار بوشهر مبنی بر یکساله بودن انتخاب هیات رییسه شورا، طرح عزل ریاست شورا را در آغاز راه ناکام گذاشت و عملا انگیزه اصلی تشکیل این فراکسیون سمت و سوی دیگری به خود گرفت و در عمل به محملی برای مخالفت با سه تن از اعضا اصلاح طلب شورا بدل شد.

هرچند ویژگی ذاتی فراکسیون ها ایجاد وحدت رویه میان نمایندگان همسو با اهداف مشترک می باشد، اما ابلاغ استفساریه جدید مجلس برای منبع حضور بازنشستگان و تقابل سه عضو از این فراکسیون توسعه با سه عضو دیگر (که رای ممتنع دادند) عملا نشان داد این فراکسیون نه تنها نشانه های اولیه یک فراکسیون را در خود ندارد بلکه تنها هدف مشترک آنها به انزوا کشاندن سه عضو اصلاح طلب می باشد و بیشتر به اتومبیلی می ماند که چراغ راهنما و فرمانش با یکدیگر معکوس عمل می کند.

از سوی دیگر، با وجود پایان کار میگلی نژاد در شهرداری بوشهر عملا شهرداری فاقد سرپرست بوده و با خلا مدیریت روبرو گردیده، اما اخباری که از فراکسیون توسعه شنیده می شود از عدم برنامه مشخص و روشن این مجموعه برای انتخاب شهردار آینده حکایت دارد، به گونه ای که به نظر می رسد عنوان و عمل فراکسیون توسعه در حقیقت چنان همخوانی ندارد.

تعیین جعفری نسب با نگاهی به انتخابات مجلس؟

براساس شنیده ها، مهمترین و تنها گزینه اکثریت اعضا این فراکسیون احمد جعفری نسب است که اصالتا خوزستانی بوده و فرمانداری گناوه و تنگستان در دولت احمدی نژاد را در کارنامه خود دارد، ضمن اینکه با وجود مسئولیت در ستاد انتخاباتی احمدی نژاد، در دولت روحانی نیز به لطف لابی هایی که داشت، فرمانداری هندیجان و سپس شادگان را به دست آورد.

جعفری نسب جدی ترین گزینه سه عضو فعلی شورا شامل کیوان هاشم زاده، روح الله نصرتی و اکبر توسلی است که برخی شنیده ها از رایزنی فشرده برای همراهی دو عضو دیگر حامی میگلی نژاد در این راستا حکایت دارد. (مهرزاد آسایش و ندا عبدالله زاده)

احمد جعفری نسب در حالی به عنوان مهترین گزینه اصولگرایان شورا برای تصدی شهرداری می باشد که برخی از منتقدان، نداشتن سابقه مدیریت شهری را مهمترین ضعف او برای اداره شهرداری بوشهر ارزیابی می کنند. از سویی انتصاب او به جبهه سیاسی اصولگرایان شائبه های سیاسی بودن این انتخاب را تشدید نموده تا جایی که برخی برکشیدن وی برای شهرداری مرکز استان را با نیم نگاهی به انتخابات آینده مجلس و بهره بردار از مدیریت شهری به نفع کاندیدای خاص در آن مقطع پیش بینی می کنند.

مع الوصف آنچه نگرانی از گزینه مورد نظر اکثریت فراکسیون توسعه را تقویت نموده، توافقات پنهانی بخشی از اعضا شورا برای انتخاب شهردار بوشهر بدون فرصتی جهت ارائه برنامه این شخص و یا گزینه های احتمالی می باشد، تا جایی که در جلسه روز پنجشنبه گذشته همین اصرار برخی از اعضای فراکسیون توسعه و فشار به ریاست شورا حهت همزمانی تعیین سرپرست و شهردار، عملا جلسه را بی نتیجه گذاشت.

اگرچه به نظر می رسد بخشی از شورا تصمیم خود را برای انتخاب شهردار آینده گرفته اند و عملا تلاش می شود این نهاد به عنوان حیات خلوت سیاسی برخی از اعضا باقی بماند، اما معرفی چهره های دیگر که فاقد وجه سیاسی بوده و بیشتر به تخصص و مدیریت توسعه شهرت دارند، ضرورت ایجاد سازکار منطقی در انتخاب شهردار آینده با محوریت توسعه را دو چندان نموده، محوری که قاعدتا می بایست اساس رفتار فراکسیون توسعه شورا باشد ولی گویا در زد و بند های سیاسی فعلا به فراموشی سپرده شده است.

گفته می شود عبدالخالق برزگرزاده عضو کنونی شورا، یونس خسروانی مدیرکل تامین اجتماعی، عباس برزگرزاده مدیرکل امور اجتماعی استانداری، حسین حیدری مدیرکل سابق کار استان، امان الله شجاعی عضو شورای سوم بوشهر و مدیرکل سرمایه گذاری استانداری، سید نورالدین امیری مدیر سابق سازمان همیاری های استان، مسعود نصوری معاون سابق عمرانی استانداری و مدیرعامل آبفا روستایی استان، اکبر توسلی عضو فعلی شورا، رباب عبیدی عضو دوره اول و دوم شورای شهر بوشهر از دیگر چهره هایی هستند که طی یک هفته اخیر نامشان در میان گزینه های شورا برای شهرداری مطرح گردیده است.

اما با شتاب غیرمعمولی که برخی اعضا برای نشاندن شهردار موردنظرشان دارند، به نظر می رسد فرصتی برای مطرح شدن گزینه های دیگر شهرداری غیر از جعفری نسب مطرح نمی شود، جلسه ای برای ارائه طرح و برنامه های شهردار آینده پیش از انتخاب پیشکش!

یک دیدگاه