آقای شهردار: چوب را بخورید اما “الف” را نگویید

admin 1396-09-18 ۰
آقای شهردار: چوب را بخورید اما “الف” را نگویید

عبدالخالق عبدالهی

چند صباحی بود که گوش شیطان کر، مجموعه شهرداری آرام و بی حاشیه مشغول رتق و فتق امور بود، نه جر و مرافعه ای ، نه بگیر و ببندی ، نه سهم خواهی ، نه قفل درِ شهرداری و نه بشکه بنزینی و کبریتی و خلاصه اینکه کارها کم و بیش روبراه یا به قول خودمان ” ری پِنگ ” بود اما انگار عده ای نمی خواهند این آرامش ادامه داشته باشد و مدتی است تا کمر خم شده اند و آتش زیر خاکستر را هُف می کنند و می خواهند هر طور شده این نظم شکننده و این آرامشی که به مثقال آمده و به خروار می رود را به هم بزنند . آنهم چه کسانی ؟ کسانیکه خود عضو شورای شهر هستند و منتخب مردم محسوب می شوند . چطور ؟ الان عرض می کنم :
موضوع از این قرار است که چند تن از اعضای شورای شهر اسب دخالت در عزل و نصب های معاونان شهرداری را زین کرده و مدتی است به شهردار فشار می آورند معاون اداری – مالی و چند معاونت دیگر را عوض کند و افرادی که آنها می گویند را منصوب نماید . بنده مثل بعضی اعضای شورا نیستم که جایگاه خود را ندانم و حکم کنم فلانی باید برود یا بهمانی بماند اما حرفم این است که اگر قرار است تغییر مدیریتی ایجاد شود اولا: مهره چینی این تغییرات هیچ ربطی تاکید میکنم هیچ ربطی به اعضای شورای شهر ندارد ثانیا : اگر هم قرار باشد اعضای شورا در حد توصیه افرادی را به شهردار پیشنهاد نمایند باید کسانی باشند که لااقل در امور مالی سررشته و تخصص داشته باشند که اگر غیر از این باشد می شود همان داستان دادن” خُلفه ” و گرفتن ” دی گون ” . کیست که نداند امروزه در عرصه مدیریت آنچه حرف اول را می زند تخصص و تجربه است و یک معاون مالی غیر متخصص نابلدی که شورائیان اصرار به آوردنش دارند هر چند با تجربه و پاک دست هم که باشد ( که البته اعتراف می کنم نیروی تحمیلی ، ببخشید نیروی پیشنهادی شورائیان ، آدم بسیار پاک ، متعهد و پیگیری است ) چون تخصصی در امور مالی ندارد مسلمأ کمیتش لنگ می ماند و سرِرشته از دستش بدر خواهد رفت . حال بماند که اصولأ یک مدیر غیر متخصص وارداتی ، شهامت و جربزه لازم جهت ایجاد تغییرات مثبت در سیستم مورد نظر را خواهد داشت یا نه ؟. ثالثا : فرض بگیرید جناب شهردار این دفعه این افراد تحمیلی برای پست معاونت را بپذیرد. تکلیف سفارش یا تحمیل های بعدی چه می شود؟ بعدی و بعدتری ها چه ؟ خلاصه اینکه این رشته سردراز خواهد داشت و هر روز شاهد بهانه گیری های بعضی اعضای شورا از شهردار و در نتیجه جنگ و جدل دائمی میان مدیریت شهری و شورای شهر خواهیم بود و باز همان آش شورای چهارم و همان کاسه شهرداران اسبق تکرار می شود و لابد اذعان دارید هزینه این انشقاق و دودستگی را کسی نخواهد داد الا مردم شهر، مردم بیچاره ای که به ناچار از کور شفا می خواهند و چشم به اعجاز شورای پنجم دوخته اند.
بنده نمی دانم بعضی اعضای شورای شهر که عادت دارند در جلسات ” درشت بگویند و نازک بشنوند ” بالاخره کی می خواهند بفهمند که اجازه ندارند و اصلأ نباید در عزل و نصب معاونین شهرداری دخالت کنند و شأن و جایگاه یک عضو شورای شهر، تصمیم گیری ، قانونگذاری و نظارت بر امور است و در یک کلام به قول رضا مارمولک ” عزیز دل برادر ” شما کی می خواهید فرق نظارت با دخالت را بدانید ؟ طبق چه قانونی پاچه ورکشیده اید ، به هر سوراخ سنبه شهرداری سرک می کشید و می خواهید بین دوستان و هم پیمانانتان پست و مقام و منصب تُخس کنید؟ یا للعجب این کارها را که شورای قبلی هم انجام می داد مردم برای کارهای مهم تری انتخاب کرده اند پس بنشینید و به آنچه به شما محول شده برسید . و اما یک توصیه به شهردار محترم :
جناب شهردار حتما شنیده اید می گویند آخوند مکتبی هرچه چوب به کف دست شاگرد می زد که بگوید “الف ” ، شاگرد نمی گفت . همکلاسی اش سر در گوشش نهاد و گفت : یه کلمه بگو “الف” و خودت را نجات بده . شاگرد جواب داد : تو نمی فهمی ، من اگر “الف” را بگویم بعدش باید بگویم “ب” بعدش “ج” خلاصه تا “ی” را باید بگویم . آقای مهندس جنابعالی هم مطمئن باشید اگر تن به این خواسته ناحق شورا بدهید همینطور پشت سر هم مجبورید خرده فرمایشات ایشان را انجام بدهید . الف – ب – ج – د – ه – و – ز … تا ” ی ” پس همین الان چوب را بخورید اما ” الف ” را نگوئید . ضمن اینکه می دانم که می دانید این بی قانونی ها و این دخالت های بیجای بعضی اعضای شورا در امور شهرداری دلیلش بدهی های انتخاباتی بعضی اعضای شورا به افراد است که می خواهند با تراشیدن سر شهرداری برای حضرات پست بتراشند و حساب بی حساب کنند . پس فراموش نکنیم آنچه امروز شهر، مردم شهر و مدیریت شهری ما نیاز دارد آرامش و مهم تر از آن احساس آرامش ، همدلی و اتحاد است که اگر غیر از این باشد یکبار دیگر دعواهای حیدر – نعمتی شروع خواهد شد و در نهایت دودش به چشم مردم خواهد رفت . در پایان به جنابعالی توصیه می کنم تسلیم این فشارها نشوید و همین حالا تا دیر نشده گربه را دم حجله بکشید اصلأ مگر استعفا را برای کی گذاشته اند ؟ حتی اگر لازم شد استعفا دهید. بالاخره تا همین اول کار و گرم و گرم است یک نفر یک روز باید از یک جایی جلوی زیاده خواهی بعضی اعضای شورای جدید که هنوز از گرد راه نرسیده و اسبشان سمات نینداخته را بگیرد یا به قول ابوالفضل بیهقی : ” یکی باید پنبه از گوششان برکشد تا بدانند که پهنای گلیم چند است “/اتحاد خبر

یک دیدگاه