شهردار بوشهر را چه کسانی تعیین می‌کنند اعضای شورا یا لابی قدرت؟!

admin 1396-09-26 ۰
شهردار بوشهر را چه کسانی تعیین می‌کنند اعضای شورا یا لابی قدرت؟!

دالکی خبر: شاید در هیچ دوره ای، شورای اسلامی شهر بوشهر برای انتخاب شهردار با تردیدهای این چنانی مواجه نبوده، طوری که جلسه امروز با موضوع ارائه برنامه گزینه ها و تعیین شهردار در شرایطی برگزار می شود که به نظر می رسد تا آخرین لحظه شانس ۳ گزینه مطرح برای تصدی این جایگاه بیش از دیگری نیست.

به گزارش «دالکی خبر»؛ به نقل از خلیج فارس اگرچه دلایلی چند را می توان برای این رویداد برشمرد، اما شاید نبود اکثریت موثر در کنار جوان بودن ترکیب شورای فعلی مهمترین عواملی هستند که باعث گردیده شورای پنجم بوشهر درباره تعیین شهردار به چنین شرایطی دچار شود.

جوانی شورای فعلی اگرچه از یک نگاه مزیتی برای این نهاد محسوب می شود، اما نبود تجربه کافی برای مدیریت فشارهای خارج از شورا که منافع خاصی را در انتخاب شهردار مورد نظر دنبال می کنند، کار را برای اعضا جوان قدری سخت تر کرده است.

اما اتفاق قابل تامل در شورای پنجم بوشهر که در ادوار گذشته چنین برجسته شاهد آن نبوده ایم، بازی آشکار و بدون واهمه از قضاوت افکار عمومی توسط لابی های خارج از شورا برای رساندن گزینه موردنظر به شهرداری است، آن هم در شرایطی که از رو شدن چنین رویکردی و قضاوت مردم ابایی ندارند.

شرایطی که عمدتا ناشی از ارتباط شائبه برانگیز برخی پیمانکاران (بعضا فرزندان افراد با نفوذ سیاسی و اقتصادی) با گزینه خاص شهرداری و گره خوردن این ماجراها به برخی اعضا شورا حکایت دارد و شوربختانه همانطور که گفته شد، بازیگران پشت صحنه این ماجرا از رو شدن این رفتارها ابایی ندارند!

یقینا شهردار آینده بوشهر را باید اعضا صادق و دلسوز شورا که دل در گرو آبادی و شکوه این شهر دارند انتخاب کنند نه لابی پیمانکاران و اصحاب ثروتی که شهرداری را چون گاو شیر دهی می بینند که باید به هر قیمتی آن را تصاحب نمود و این فرصت را برای انباشت ثروت از دست نداد.

نکته دیگر آنکه برخی از اعضا محترم شورا ممکن است در جریان انتخابات، مورد حمایت افراد با نفوذی بوده اند که گمان می رود انتخاب شهردار فرصتی برای ادای دین به آنها باشد، حال آنکه نباید فراموش کرد اعضا شورا بیش از هر فرد و جریانی، به مردمی که آنها را انتخاب کرده اند متعهدند و نباید تعهد به مردم را فدای تعهد به افراد خاصی کرد که نسبتی با منافع عمومی ندارند.

یقینا اعتماد عمومی سرمایه گرانی است که فقط یکبار ممکن است به خطا رود، خصوصا اینکه اعضا فعلی شورا از جوانانی هستند که ورود آنان به شورا باید آغاز دوره ای طولانی از فرصت های پیش رو برای خدمت صادقانه به مردم باشد نه رفتاری که پایان اعتماد عمومی و تمام شدن فرصت حضور سیاسی و مدیریتی آنها را رقم می زند.

جای هیچ شکی نیست که عملکرد مثبت یا منفی شهردار آینده به عنوان دستگاهی که نزدیک ترین ارتباط با مردم را دارد از نگاه تیزبین جامعه دور نخواهد ماند و مثبت و منفی این انتخاب در کارنامه سیاسی اعضای شورا ثبت خواهد شد تا معیاری برای قضاوت افکار عمومی درباره اعضا فعلی شورای شهر بماند.

باید منتظر ماند و دید جلسه امروز ارائه برنامه گزینه های شهرداری، آیا به انتخاب فردی با نقش آفرینی اعضای شورا مبدل می شود یا لابی های قدرت بیرون عمارت امیریه برنده این بازی خواهند بود؟

یک دیدگاه