اعتراض در شورا به لایحه خبرساز؛ آسفالت و پروژه‌های عمرانی واجب‌تر است یا خرید ساختمان ۳۶ میلیاردی؟/ سرپرست شهرداری زیرفشار این لایحه را داد

admin 1396-10-05 ۰
اعتراض در شورا به لایحه خبرساز؛ آسفالت و پروژه‌های عمرانی واجب‌تر است یا خرید ساختمان ۳۶ میلیاردی؟/ سرپرست شهرداری زیرفشار این لایحه را داد

دالکی خبر: طی روزهای گذشته و با خبرهایی که در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شد، لایحه خرید ساختمان ۳۶ میلیاردی توسط شهرداری با انتقاداتی مواجه گردیده است.
به گزارش «دالکی خبر»؛به نقل از خلیج فارس عبدالامیر قاسمی سرپرست شهرداری بوشهر طی پیشنهادی به شورا، خواستار خریداری ساختمانی در خیابان باغ زهرا بوشهر برای شهرداری منطقه یک و سازمان های تابعه شده، ساختمانی که برخی افراد آگاه، رد آن را به انتخابات گذشته شورا و قرار داشتن ستاد انتخاباتی برخی در این محل مرتبط می دانند.

این در حالی است که به نظر می رسد تصمیمی در این سطح که تبعات مالی گسترده ای برای شهرداری دارد، باید پس از تعیین شهردار صورت بگیرد نه دوره سرپرستی، آن هم در شرایطی که شهرداری مرکز استان به دلیل نبود نقدینگی و مشکلات اعتباری، اغلب پروژه های عمرانی اش راکد می باشند، اما خرید ساختمان اداری در اولویت قرار می گیرد!

ماجرای پیشنهاد شهرداری برای خرید ساختمان ۳۶ میلیاردی در جلسه عصر یکشنبه شورا با نطق اعتراضی عبدالخالق برزگرزاده مواجه شد و به گفته وی سرپرست شهرداری زیر فشار برخی افراد که شاید رد آن به شورا برسد، این نامه را به شورا ارسال کرده است.
رییس مرکز پژوهش های شورای شهر بوشهر با اشاره به مراجعه مکرر شهروندانی که ملک در گذر آنها توسط شهرداری تملک شده ولی هنوز مطالبات شان پرداخت نگردیده، اضافه کرد: مراجعه پیمانکاران برای دریافت مطالبات از شهرداری، تاخیر در پرداخت سنوات نیروهای بازنشسته شهرداری، رکود پروژه های عمرانی شهرداری به دلیل نبود نقدینگی و نظایر آن مواردی است که اعضای شورا روزانه و هفتگی در جریان قرار گرفته و با مراجعات زیاد مواجه اند.
برزگرزاده با بیان اینکه احتمالا توجیه سرپرست شهرداری برای خرید این ساختمان از طریق تسهیلات بانک شهر باشد، ادامه داد: واقعا اگر شهرداری امکان تامین ۳۶ میلیارد تومان دارد، چه چیزی واجب تر از نهضت آسفالت و پایان کوچه های خاکی در مرکز استان، سرعت بخشیدن به پروژه های عمرانی، رسیدگی به ناوگان حمل و نقل عمومی و پرداخت مطالبات مردم داریم؟
رییس سابق شورای شهر بوشهر در ادامه با اشاره به موقعیت ساختمان پیشنهادی شهرداری که در یکی از شلوغ ترین خیابان ها قرار گرفته، گفت: در دوره قبل با پیگیری های صورت گرفته، مجوز ساختمان ۱۳ طبقه شهرداری در زمین ملکی اش در خیابان رئیسعلی دلواری از کمیسیون ماده ۵ گرفته شد و در بودجه پارسال و امسال برای شروع ساخت آن اعتبار پیش بینی گردید، اما اراده ای برای ایجاد ساختمان توسط شهرداری نیست و هروقت هم پیگیری می کنیم می گویند اعتبار نداریم، اما برای خرید ساختمان اعتبار فراهم می کنند.

وی با اشاره به اینکه ساختمان پیشنهادی معادل یک چهارم بودجه سالانه شهرداری می باشد، تصریح کرد: طبق اطلاعات دقیقی که دارم، برای خرید ساختمان مذکور فشارهای زیادی روی قاسمی سرپرست شهرداری بوده تا این نامه را به شورا ارسال کند، از این رو درخواست داریم ایشان برای دور کردن شائبه ها از خودشان، اسامی پیشنهاد دهندگان چنین لایحه ای را بفرمایند تا اگر اقدام خوبی بوده توسط شهروندان و شورا تقدیر شوند! و اگر غیر از آن می باشد، شهروندان به نقد پیشنهاد دهندگان اقدام کنند.

نمی خواهم مسایل بیشتری بازگو کنم

پس از اظهارات برزگرزاده، سرپرست شهرداری بوشهر که در جلسه حضور داشت، درباره لایحه خرید ساختمان ۳۶ میلیاردی گفت: براساس اختیاری که شورا در بودجه امسال جهت خرید یا احداث ساختمان به ما داد، سه ساختمان برای خرید مدنظر شهرداری بود که ساختمان فعلی شهرداری منطقه یک و دو ساختمان در خیابان عاشوری بررسی شد و نهایتا به گزینه اخیر رسیدیم، اکنون هم تصویب یا رد موضوع با شورای شهر می باشد.به گفته وی، برای تعیین قیمت ساختمان پیشنهاد شده، از کارشناس رسمی استفاده شده است.
در این زمان، برزگرزاده از سرپرست شهرداری پرسید: آیا صحت دارد کارشناسی ساختمان با هزینه توسط مالک بوده که قاسمی تایید کرد، سپس برزگرزاده پرسید: آیا این روند منطقی و سالمی است؟ با این حساب اگر شهرداری روی هر ساختمانی برای خرید دست بگذارد و قرار باشد مالک هزینه کارشناسی را بدهد، بازخورد چنین موضوعی چیست؟
وی ادامه داد: البته در بودجه جهت خرید یا احداث ساختمان ۵ میلیاردتومان منظور شده، ولی ۳۱ میلیارد دیگر برای خرید ساختمان پیشنهادی از کجا می آورید؟ حرف من این است که اگر شهرداری امکان تامین این میزان اعتبار دارد، اگر آن را به نهضت آسفالت کوچه ها، پروژه های عمرانی و مطالبات مردمی بگذارد، بهتر از ساختمانی اداری می باشد.
این عضو شورا با بیان اینکه کاش سرپرست شهرداری از فشارهایی که برای ارسال این لایحه به وی وارد شده سخن می گفت و شائبه را از خود دور می کرد، گفت: نگذارید مسائل دیگری بازگو شود. وقتی مالک هزینه کارشناسی می دهد، یعنی شهرداری قصد خرید داشته و نمی توان گفت صرفا پیشنهادی برای تصمیم گیری شورا بوده است.
اکبر توسلی عضو دیگر شورا هم با بیان اینکه بهتر بود چنین تصمیم مهمی پس از تعیین شهردار به شورا ارسال می شد، گفت: با توجه به اینکه در بودجه امسال شهرداری ۵ میلیاردتومان برای احداث ساختمان درنظر گرفته شده، باید در راستای اجرای این مصوبه اقدام می شد.
در این جلسه هاشم زاده عضو شورا غیبت داشت.

یک دیدگاه