بخشنامه وزیر درباره ممنوعیت مهندسان دوشغله بوشهر زمین می‌ماند؟

admin 1397-01-26 ۰
بخشنامه وزیر درباره ممنوعیت مهندسان دوشغله بوشهر زمین می‌ماند؟

دالکی خبر : با گذشت حدود ۳ ماه از بخشنامه وزیر راه و شهرسازی درباره منع فعالیت مهندسان دوشغله، خبری از اجرای آن در بوشهر نیست.

به گزارش «دالکی خبر»؛به نقل از خلیج فارس بهمن سال گذشته بود که عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی بخشنامه‌ای ابلاغ کرد مبنی بر این که مهندسان شاغل در ۹ وزارتخانه و دستگاه شامل راه و شهرسازی، وزارت کشور، نیرو، نفت و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شوراهای شهر و روستا، شهرداری‌ها، سازمان ثبت اسناد و املاک و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، لازم است بین کار دولتی و کار در سازمان نظام مهندسی ساختمان یکی را انتخاب کنند.

این بخشنامه در راستای مبارزه با فساد و جلوگیری از پذیرش همزمان مسئولیت های متعارض صادر شد و قرار بود از ابتدای سالجاری اجرایی شود.

البته این بخشنامه واکنش سازمان نظام مهندسی کشور را به دنبال داشت و در بوشهر هم این مخالفت دیده می شود تا اجرای آن در کما و تعلیق بماند.

این بخشنامه مغایر قانون است

رئیس سازمان نظام مهندسی بوشهر این ابلاغیه را معایر با قانون می داند و می گوید: محدود شدن شمار مهندسان فعال براساس این بخشنامه، مشکلاتی در زمینه کیفیت ساخت و سازها و تامین نیازها در پی دارد.

احمد زارعی در گفتگو با «خلیج فارس» افزود: در ماده ۳۲ قانون نظام مهندسی ساختمان مصوب مجلس، صرفا آن دسته مهندسانی که مسئولیت صدور و نظارت بر پروانه ساختمانی و نقشه یک پروژه را دارند، از ارائه خدمت و نظارت ساختمانی در همان پروژه منع دارند.

هنوز مهندسی دوشغله پروانه خود را تحویل نداده

زارعی درباره این سوال که با گذشت حدود یک ماه از زمان اجرای این بخشنامه، چه تعداد مهندسان دوشغله در بوشهر شناسایی شده، گفت: سازمان نظام مهندسی مسئولیتی درباره شناسایی این مهندسان ندارد و این گروه خودشان باید مراجعه و پروانه شان را تحویل دهند.

وی با اشاره به اینکه ۴۶۰۰ عضو نظام مهندسی ساختمان در استان بوشهر دارای کد هستند، ادامه داد: تا امروز هیچکدام از اعضای نظام مهندسی ساختمان نسبت به تحویل پروانه خود اقدام نکرده اند.

زارعی از مشکلات احتمالی اجرای این بخشنامه برای بوشهر می گوید و ادامه می دهد: با توجه به اینکه بخش زیادی از مهندسان باتجربه و دارای پایه بالاتر از دستگاههای ۹ گانه ای می باشند که ادامه فعالیت شان ممنوع قلمداد شده، به نظر می رسد در صورت اجرای بخشنامه، برای ارائه خدمات مهندسی با کمبود نیروی با تجربه مواجه شویم که این امر بر کیفیت ساخت و سازها اثرگذار است.

بخشنامه وزیر قانونی است و بر اجرای آن نظارت می کنیم

مدیرکل راه و شهرسازی استان نیز درباره اینکه بخشنامه وزیر درباره منع فعالیت مهندس دوشغله هنوز در بوشهر اجرایی نشده، از این اتفاق ابراز بی اطلاعی کرد!

فرزاد رستمی در گفتگو با «خلیج فارس» ادامه داد: بخشنامه ممنوعیت فعالیت همزمان مهندسان ۹ دستگاه اجرایی کشور در راستای مبارزه با فساد بوده و حتما بر اجرایی شدن آن در استان نظارت جدی تری خواهیم کرد.

یک دیدگاه