شهردار دالکی در نشست مطبوعاتی مطرح کرد: انتخاب دالکی به عنوان پایلوت اجرای طرح سلامت محله در استان/ اقدامات ما در راستای تحقق شعار «دالکی در مسیر توسعه» بوده است /اولین ساعت آفتابی استان در شهر دالکی

admin 1397-03-31 ۰
شهردار دالکی در نشست مطبوعاتی مطرح کرد: انتخاب دالکی به عنوان پایلوت اجرای طرح سلامت محله در استان/ اقدامات ما در راستای تحقق شعار «دالکی در مسیر توسعه» بوده است /اولین ساعت آفتابی استان در شهر دالکی

دالکی خبر: نشست مطبوعاتی شهردار و سخنگوی شورای اسلامی شهر دالکی با اصحاب رسانه و فعالین اجتماعی عصر سه شنبه ۲۹ خردادماه در سالن اجتماعات شهرداری دالکی برگزار گردید.

به گزارش «دالکی خبر»، به نقل از اتحاد خبر شهردار دالکی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا اظهار داشت: قطع به یقین اصحاب محترم رسانه و فعالین محترم اجتماعی بیش از هر فرد دیگری در جامعه در حوزههای مختلف نگرش خاصی به فعالیت شهرداری دارند؛ به این جهت که حوزه های مرتبط با مجموعه شهر و مدیریت شهری در حیطه وظایف و مسئولیتهای شهرداری است.

سروش گرمسیری نژاد با اشاره به نقش رسانه ها تاکید کرد: رسانه ها می توانند بازوی توانمندی برای رشد و توسعه شهری باشند. از ظرفیت اصحاب رسانه و اصحاب فرهنگ بایستی در راهبرد توسعه شهرداری استفاده شود، که در این زمینه نیازمند حضور و یاری این عزیزان هستیم.
وی ضمن اشاره به اهمیت حوزه فرهنگی افزود: یکی از موارد مهم در برنامه ای که قبل از حضور در شهرداری به شورا ارائه نمودم برنامه فرهنگی بود و بعد از تصدی امور با همکاری شورای شهر دالکی اقدامات فرهنگی را آغاز نمودیم؛ امروز و پس از گذشت این مدت کاری اقدامات به صورت چشمگیری به ما پاسخ خود را در حوزههای مختلف داده است. یعنی تصمیماتی که از دل مردم بیرون آمده است و ما آنها را برنامهریزی، دستهبندی و اجرایی نمودهایم و اینها تصمیماتی بوده که مردم برای محل زندگی خود اتخاذ کرده اند و ما این اتفاقات را به فال نیک گرفته و امروز اعضای جوان شورای شهر و اصحاب رسانه مسائل و مشکلات مردم را به گوش ما میرسانند.
گرمسیری نژاد با بیان عوامل تاثیرگذار در کیفیت زندگی مردم در شهر عنوان کرد: اقدامات فرهنگی شاید به نوعی دیر بازده باشد اما پایدار است، عوامل مختلفی از جمله آموزش، سلامت، بهداشت و .. میتواند درکیفیت زندگی محلات شهری((local موثر باشد که بخشی از آنها الزاماً هم به شهرداری ارتباط مستقیم ندارد اما با برنامهریزی فرهنگی این نهاد میتواند تسهیلگر مناسبی برای بالابردن کیفیت اجرای این عوامل در شهرها باشد و با توجه به این مهم ما با انتخاب شهردار محلات خانم و برگزاری جلسات آموزشی سعی کردهایم بخشی از این عوامل را عملیاتی نماییم.

شهردار دالکی با بیان تاثیر نقش شهروندان در توسعه بهداشت و ایمنی محلات گفت: شهرداران محله زبان گویای کیفیت زندگی هستند. ما ضمن قدردانی از تمام کسانی که در ادوار گذشته اقداماتی انجام داده اند، معتقدیم که باید برای پایداری اقدامات ساختاری و کالبدی در شهر به آموزش سطوح سنی کودکان و دانشآموزان پرداخته شود. به همین منظور با حضور در مدارس، محلات،مساجد و درب منازل و… داشته سعی در ارتقاء این امر داشتهایم.
وی افزود: من با شما از شهری سخن می گویم که افراد بسیار فرهیختهای را پرورش داده است، از شهری که در ۳۱ تیرماه سال جاری هزارمین شماره نشریه ای متعلق به فرزند این شهر منتشر می شود. شهر اولینها(حفاری اولین چاه نفت در ایران) و دانشمندان بزرگ مثل پرفسور دالکی و شهری که به نوعی می توانست تبلور عینی و وجود خارجی آن بهتر از آن چیزی باشد که امروز می بینیم.
سروش گرمسیری نژاد با اشاره به اهمیت همدلی و کمکهای معتمدین شهر گفت: این شهر معلم اخلاق مهربانی دارد که مثل یک مدیر شهری همواره در کنار شورا و شهرداری است. حاج آقا طالبی، امام جمعه محترم شهر دالکی که اتفاقات و مشکلات را واضح و صریح در اختیار ما قرار میدهد.
شهردار دالکی با بیان اینکه بخشی از بدهیهای شهرداریها درپرداخت حق بیمه تامین اجتماعی میباشد، عنوان کرد: امروز حق بیمه شهرداری دالکی بهروز شده است، همچنین با اعتباری بالغ بر ۶ونیم میلیاردریال از محل اعتبارات تملک دارایی ضمن اجرای پروژههای عمرانی در قالب احداث معابر شهری درحوزه تملک املاک و اجرا، اتمام پروژههای نیمه تمام، خرید تجهیزات و مبلمان پارکی، بخش عمدهای از مطالبات پیمانکاران نیز پرداخت شده است. البته این اقدامات جز با همراهی و همدلی دوستان درشهرداری، شورای شهر و شهروندان عزیز صورت نمی گرفت.
دکترگرمسیری نژاد با اشاره به بخش خدمات شهری اذعان داشت: ما در حوزه خدمات شهری پارک های محله ای را در نظر گرفتیم و عملیات تملک برای این امر را آغاز نمودیم. وی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه هایی که در شهر دالکی دنبال می کنیم توسعه متوازن شهر است یعنی اگر در یک محله آسفالت انجام می دهیم در محلات دیگر نیز به همین میزان کار انجام می شود و تلاش ما بر رعایت عدالت اجتماعی است.
شهردار دالکی ضمن برشمردن پروژههای اجرایی و اقدامات انجام شده در سطح شهر ابراز داشت: ترمیم آسفالت معابر، نصب نیمکتها، المانها و مبلمان شهری، بهسازی و ترمیم فضای سبز موجود، نصب تجهیزات بازی، ارائه آموزش هایی برای شهروندان، ساماندهی آرامستان، احداث کانال دفع آبهای سطحی و احداث فاز اول جاده سلامت در شهر دالکی از جمله پروژههای عمرانی و خدماتی این شهرداری از شروع نیمه دوم سال۹۶ تا نیمه اردیبهشت ماه سال جاری بوده است که با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال به صورت نقدینگی از محل اعتبارات داخلی شهرداری اجرایی شده است

سروش گرمسیری نژاد با اشاره به اینکه یکی از پارامترهای مهم شهر برنامه های توسعه و اقدامات عمرانی در است تاکید کرد: در حوزه توسعه عمران شهری پروژه خیابان غدیر با طولی بالغ بر ۸۰۰ متر و ۱۴ متر عرض پروژه بزرگ شهر دالکی می باشد که در مدت زمان ۶ماه علاوه بر تملک۹۰درصد املاک در مسیر گذر، جابجایی شبکه برق در ۲فاز، عملیات اجرایی زیرسازی و جدولگذاری نیز انجام گرفته است و جابه جایی شبکه آبرسانی نیز در دست اقدام می باشد. وی افزود: در هفته دولت سال این پروژه به بهره برداری خواهد رسید.
شهردار دالکی اذعان داشت: اجرای آسفالت معابر نیز ازجمله پروژه های در دست اقدام این شهرداری می باشد. این موارد جزو پروژه های بزرگ مقیاس شهرداری هستند که به همراه پروژه های نیمه تمام دیگر و همچنین کلید زدن پروژه های کوچک و بزرگ انجام میشوند.
گرمسیری نژاد یادآور شد: در شهر دالکی بیش از ۶۰ مورد کوچه خاکی وجود دارد که بخشی از آن شامل آسفالت هایی است که به مرور زمان و در خلال پروژه های گازرسانی و آب و برق از بین رفته اند. اگر کل مجموعه خدمات شهری و شهرداری را در نظر بگیریم درمی یابیم که باید مشارکت شهروندان نیز دراین امر وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اهمیت بهبود کیفیت بصری و زیباسازی شهری گفت: نصب بیلبوردهای تبلیغات شهری و اقدامات در جهت زیبایی بصری شهر بسیار حائز اهمیت است، همچنین با برنامه ریزی صورت گرفته اولین ساعت آفتابی استان در پارک بهاران شهر دالکی با پیگیری و مساعدت پروفسور دالکی طراحی و اجرا نیز خواهد شد .
شهردار دالکی اظهار داشت: در ایام تعطیلات نوروز به سبب اقدامات فرهنگی انجام شده، پیامهای بسیار زیادی را از استانها و شهرهای دیگر کشور به جهت تشکر و قدردانی دریافت کردیم، هدف ما از این مهم ارائه قابلیت های شهر دالکی در حوزه های مختلف و معرفی آن در سطح کشور بوده است.
وی ضمن قدردانی ازمجموعه مدیریت دانشگاه علوم پزشکی استان افزود: با پیشنهادی که در مجمع خیرین سلامت شهرستان ارائه نمودم شهر دالکی به عنوان پایلوت اجرای طرح سلامت محله در سطح استان انتخاب شد. و جلسات اولیه چگونگی روند اجرای این طرح نیز برگزار شده است.

دکتر گرمسیرین ژاد با یادآور شدن اهمیت اجرای اینگونه برنامه ها در شهرهایی با مقیاس دالکی افزود: اجرای اینگونه برنامه با همکاری سایر نهادها می تواند در معرفی دالکی در کشور بسیار موثر واقع شود.
شهردار دالکی در پاسخ به میزان همکاری شورای شهر و نحوه حمایت ایشان تصریح کرد: همه جا تضارب آراء وجود دارد، قطعاً ما نیز در جاهایی با دوستان شورا تضارب آراء داشتهایم اما با بررسی، همدلی و هم اندیشی موضوعات را حل کرده ایم و اگر هم تضاربی بوده در جهت پیشبرد اهداف بوده است. ما در هر جایگاهی همواره به عنوان نفر ششم در کنار شورا هستیم و خواهیم بود.
گرمسیری نژاد با اشاره به نگاه مبتنی بر توسعه و پیشرفت ادامه داد: خواهشی که ما از جمع حاضر داریم این است به عنوان افرادی که در جامعه صاحب اندیشه، سخن و تریبون بوده و بیشتر از ما با قلم و کاغذ آشنا هستید، ما را از نقدهای سازنده خود محروم نکنند، ما همواره آماده شنیدن پیشنهادات اصحاب رسانه و فعالان مدنی هستیم.
وی افزود: امیدواریم که در جهت توسعه و پیشرفت این استان زرخیز قدم برداشته و سعی بر این است که بتوانیم در ادامه ی راه همراه با اصحاب فرهنگ و رسانه این مسیر پرپیچ و خم را بپیماییم و تا زمانی که عهده دار این مسئولیت در شهر دالکی هستیم سربلند باشیم.
شهردار دالکی با اشاره به تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه داخلی سال ۹۶شهرداری دالکی افزود: اولین شهرداری که در میان شهرداری های ۳۸ گانه استان گزارش تغریغ بودجه۹۶را به مراجع ذیصلاح در شهرستان و استان ارائه نموده شهرداری دالکی بوده است.همچنین بودجه سال ۹۷ این شهرداری طبق قانون با همکاری شورای شهر با با مبلغی بالغ بر ۳۲میلیارد ریال مصوب و به استانداری ارسال شده است.
وی ادامه داد: با بودجه بندی بسیار دقیق و صرفه جویی از محل اعتبارات ارزش افزوده علاوه بر هزینه های جاری، پروژه های عمرانی نیز از محا همین اعتبارات در حال اجرا می باشد.
گرمسیری نژاد عنوان کرد: احداث کارگاه بسته بندی محصولات خرما و سایر محصولات آن که خرما تبدیل به برند شهر دالکی شود؛ که این از برنامه ها و اهداف ذهنی من است که امیدوارم بتوانیم این مهم را به انجام برسانیم کما اینکه بخشی از این برنامه به شکل پروپوزال نیز انجام شده است.

غلامحسین پناه، سخنگوی شورای اسلامی شهر دالکی با اشاره به اینکه مردم در سرنوشت خود دخیل هستند، اظهار داشت: معنای حضور مردم این است که افراد منتخب بایستی مورد وثوق مردم باشند.
وی اتحاد و همدلی پنج نفر اعضای شورای اسلامی شهر دالکی را یکی از دستاوردهای این نهاد دانسته و تصریح کرد: یکی از چالش های مهم هر شورایی انتخاب شهردار است که ما این انتخاب را با محوریت سه ملاک جوان گرایی، اخلاق مدار بودن و پاکدستی و اینکه شهردار از بدنه دولت باشد، قرار دادیم.
پناه عنوان کرد: در نهایت از میان ۱۶ گزینه اولیه، دکتر سروش گرمسیری نژاد را انتخاب نمودیم که به حق ایشان از ابتدای تصدی سمت شهرداری اقداماتی را انجام داده اند که سابقا کمتر انجام شده و یا اصلا انجام نشده است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر دالکی گفت: از روز اول تمام هم و غم شورای شهر این بوده که به مشکلات مردم رسیدگی شود و هیچ چیزی را برای خود و یا سلیقه سیاسی خود نخواسته ایم.
وی ضمن برشمردن اقدامات و عملکرد شورای شهر و شهرداری اذعان داشت: تشکیل جلسات مکرر با مدیر کل محترم آب منطقه ای بوشهر و پیگیری مشکلات آب شرب، رسیدگی به دغدغه های مربوط به از بین رفتن نخیلات، اصلاح شبکه آب به طول ۱۸۰۰ متر، اجرای پروژه های عمرانی، بهسازی روشنایی سطح شهر، اقدامات فرهنگی، تشکیل صنف خرما و شورای آب نخیلات، رایزنی جهت ایجاد مرکز نیکوکاری در دالکی، اصلاح شبکه برق به طول تقریبی ۱۰۰۰ متر و… برخی از اقدامات و شرح عملکرد مجموعه مدیریت شهری و شورای شهر بوده است. امیدواریم بتوانیم در کنار شهردار، به مردم شریف شهر دالکی خدمت نموده و موجبات توسعه شهر و رضایت مردم را فراهم نماییم.

غلامحسین پناه تاکید کرد: افتخاری که شورای پنجم دارد، حضور یک خانم در این شورا است و اتفاق خوب دیگر نیز حضور دکتر گرمسیری نژاد در شهرداری است.

سخنگوی شورای شهر دالکی با اشاره به اینکه از برنامه های ما در شورای پنجم حل موضوع آب شرب شهر دالکی است، گفت: این یکی از معضلات و مسائل حال حاضر در این شهر می باشد. البته ما در دالکی معضل آب شرب نداریم ولی چون لوله های آب فرسوده است هدررفت آب داریم و. از مسئولین تقاضا داریم تا این موضوع که تبدیل به بحران شده است هر چه زودتر حل بشود.
وی ادامه داد: در خصوص بحث کلرزنی آب با رییس شبکه بهداشت دشتستان و امور آبفا رایزنی صورت گرفته است و در صورت حصول نتیجه به اطلاع خواهیم رساند. همچنین در خصوص هدر رفت ۴۰ درصدی آب نیز طرح اصلاح شبکه آب دالکی را با فوریت پیگیری خواهیم کرد. خواهش ما از مسئولین این است که در ارتباط با موضوع آب دالکی اگر امکان دارد فعالیت بیشتری صورت بگیرد، در حال حاضر آب سهمیه بندی شده که به شکل یک روز در میان از ساعت ۷ صبح تا ۷ بعدازظهر در دو قسمت از شهر تقسیم بندی گردیده و امیدواریم این وضعیت بهبود یابد.

اکبر صابری، مشاور فرهنگی استاندار بوشهر ضمن خوشآمدگویی به اصحاب رسانه و فعالان مدنی گفت: شهر دالکی زادگاه من بوده است و تعلق خاطر من به دالکی به عنوان زادگاهم همیشه برقرار است و موجب افتخار است که دالکی عزیز زادگاه ما بوده است.

وی ادامه داد: دالکی تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به لحاظ همه مولفه های مدنیت شامل آب، تلفن، برق، بهداشت، نیروی انتظامی، پمپ بنزین، مدرسه و سایر مولفه های آبادانی و مدنیت در شهرستان دشتستان -که الان شامل ۹ شهر و ۶ بخش می باشد- بدون تردید بعد از برازجان جایگاه دوم را داشته است.

مشاور فرهنگی استاندار بوشهر عنوان کرد: لوله کشی آب دالکی، تاریخی همپای شهر تهران دارد. یعنی در استان بوشهر کمتر جایی بوده است که لوله کشی آب داشته باشد اما در دالکی این امکان را داشتیم، و از چشمه ای در شمال شرقی شهر دالکی که از همین چشمه که آب شیرین و مطبوعی داشت لوله کشی انجام شد و مردم از روستاهای اطراف می آمدند و از دالکی برای روستاهایشان آب می بردند.

صابری در نشست خبری سخنگوی شورا و شهردار شهر دالکی اظهار داشت: در کنار پیشرفت همه مناطق استان بوشهر و شهرستان این سوال همواره وجود داشته است که چرا در سایه شهرهای دیگر به شهر دالکی کم لطفی و بی توجهی شده است و امروز مسئولین باید این بی توجهی را جبران نمایند.

مشاور فرهنگی استاندار بوشهر و مدیرمسئول هفته نامه اتحاد جنوب ادامه داد: امروز دالکی توسط یک تیم خوب، جوان، فعال و متخصص اداره می شود و خوشحالیم که این تیم جوان و بابرنامه امروز در راس مدیریت شهر دالکی قرار دارند. زمانی آرزوی ما این بود که در دالکی یک برنامه ریزی و همدلی اتفاق بیفتد که این اتفاق با روی کار آمدن شورای پنجم در شهر دالکی روی داده است.

وی با اشاره به اینکه نقطه قوت شورای پنجم اتحاد آنان است، تصریح کرد: نقطه قوت شورای فعلی شهر دالکی اتحاد و همدلی آنها و اتفاق خوب دیگر نیز حضور دکتر گرمسیری نژاد در این شهر بوده است. به عنوان کسی که فعالیت ها و پیشرفت های شهر دالکی را رصد می کند، می گویم که ایشان فعال ترین و بهترین شهردار دالکی در طی این مدت بوده است.

اکبر صابری تاکید کرد: در طول سالهای گذشته ما چنین موردی نداشته ایم که همه از شهرداری به این شکل رضایت داشته باشند و این نشانه تدبیر شهردار دالکی است که من این اتفاق را به فال نیک می گیرم.

یک دیدگاه