بالاخره چینی‌ها در آبهای ایران چه می‌کنند؟

admin 1397-06-11 ۰
بالاخره چینی‌ها در آبهای ایران چه می‌کنند؟

دالکی خبر: مدتی است که حضور صیادان چینی در آب های ایران خبر ساز شده و هر از گاهی هم پاسخ هایی متناقض از سوی مسئولان شنیده می شود، ابتدا رئیس سازمان شیلات کشور آن را تکذیب کرد اما معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی به صراحت اذعان کرد که این شناورهای صیادی در آب های ایران حضور دارند.

به گزارش «دالکی خبر»؛به نقل از خلیج فارس برخی صیادهای محلی حضور آنها را مخل ماهیگیری خودشان می‌دانند و عده‌ای دیگر از این هم تندتر می‌روند. همین جنجال‌ها باعث شده که مسئولان مختلف در موقعیت‌های مختلف درباره حضور چینی‌ها توضیح بدهند.

محمدجواد ظریف که میهمان برنامه تلویزیونی حالا خورشید بود، در قسمتی از حرف‌هایش به کشتی‌های صیادی چینی پرداخت. او گفت: «صیادی چینی‌ها در دریای عمان براساس اجاره نیست بلکه به آنان اجازه صید داده شده و این در همه جای دنیا مرسوم است. این موضوعی تجاری است که من به آن ورود نمی‌کنم، اما بالاخره از موجودات زنده کف آب استفاده می‌شود.»
او در پاسخ به این سوال که آیا طرف چینی در ازای صیادی در دریای عمان به ما اجاره پرداخت می‌کند، گفت: «روش‌های مختلفی است؛ یا ما شریک هستیم یا به آنان اجازه صید می‌دهند یا شرکت‌های ایرانی از کارگران چینی استفاده می‌کنند. این به معنی اجاره‌دادن نیست، بلکه اجازه صید می‌دهند در قبال پول؛ در همه جای دنیا در جاهایی که خودشان نمی‌توانند در سواحل‌شان صیادی کنند چنین اجازه‌ای داده می‌شود.»

او با رد اعطای امتیاز به «چین» گفت: «طرف مقابل، کشور نیست بلکه شرکت است که با آن معامله اقتصادی کردند نه اینکه به چین اجازه داده باشند که مثلا در مدت ١٠ سال از ٢٠٠ متر به پایین‌تر از عمق دریا برای او باشد. چنین کاری نکرده‌اند بلکه با شرکتی قرارداد بسته‌اند و گفته‌اند می‌تواند بیاید و مثلا در محدوده انحصاری اقتصادی ایران صیادی کند.»

شاهرخ رمضان‌نژاد، رئیس مرکز روابط‌عمومی وزارت جهاد کشاورزی هم با انتشار پستی در اینستاگرام به موضوع صیادی شناورهای چینی‌ در آب‌های ایران اشاره کرد. او در بخشی از پستش نوشت: «فانوس ماهیان گونه آبزی غیر خوراکی است که قبلا به دلایلی از جمله نداشتن تکنولوژی صید و..‌. صید نمی‌شده، این گونه یکی از ذخایر دریایی دریای عمان است؛ بررسی مشترک ایران و فائو با کشتی تحقیقاتی فردوس مقادیر این گونه را ۲ میلیون و سیصد هزار تن تعیین کرده است. شیلات ایران صید این‌گونه را برای تأمین خوراک صنعتی آبزی پروری که هم اکنون ۴٧٠ هزار تن تولید می‌شود و در حال گسترش است، به اجرا درآورده است. همه کشتی‌ها که از چینی‌ها به‌صورت نقد یا اجاره به شرط تملیک خریداری شده‌اند، متعلق به ایرانی‌ها و تحت مالکیت جمهوری اسلامی ایران ثبت شده‌اند و بخشی از نیروهای متخصص و کارگران ماهر برای این صید نیز همچنان برای کشتی‌های ایرانی کار می‌کنند. درباره صنعت هوانوردی نیز در صورت خرید یا اجاره به شرط تملیک به همین منوال است. شاغلان صید فانوس ماهیان اعم از کسانی که در عرصه کشتی هستند و فعالیت‌های مرتبط، ۱۰ هزار نفر بوده که فقط ۳درصد شاغل در عرصه که ۲هزار نفرند، خارجی و عمدتا چینی هستند.»
شیلات هم در این مورد ساکت نبود. معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران گفت: «حتی یک شناور چینی در آب‌های ایران حضور ندارد.» او هم مانند مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به مسائل فنی موضوع و دلیل مشارکت شرکت‌های خارجی در صید برخی از انواع ماهی‌ها پرداخت.

پای وزیر در تور ماهیگیران چینی

احمد مرادی نماینده هرمزگان در مجلس ضمن تایید اعتراضات ماهیگیران ایرانی گفت: در این خصوص مسئولان خودشان تایید کرده اند که این ماجرا وجود دارد درحالی که قبلا کاملا منکر این قضیه بودند. بنابراین ما هم طرح سوال از وزیر جهاد کشاورزی را مطرح کرده ایم و قرار است محمود حجتی برای پاسخ گویی به مجلس بیاید.

وی در گفتگو با ایسنا افزود: متاسفانه این کشتی ها سوختشان را یارانه ای می گیرند ولی صیدشان را تحویل نمی دهند و ضربه شدیدی هم به صیادهای ایرانی وارد کرده اند. در این خصوص اعتراض ماهیگیران ایرانی وارد است.

این نماینده مجلس با تاکید بر این که از ابتدا هم قرار بوده ماهیگیران چینی فقط در عمق ۲۰۰ متری صیادی کنند، افزود: متاسفانه بر عملکرد آن ها نظارتی صورت نمی گرفته و چون برای آن ها به صرفه نبوده است آن ها به محدوده صید سنتی وارد شده اند.

وی گفت: علاوه بر این طبق قراردادی که این کشتی ها داشته اند باید تمام خدمه آن ها ایرانی باشند اما بیش از ۹۰ درصد آن ها چینی، تایلندی یا کره ای هستند.

مرادی خاطرنشان کرد: با پیگیری های نمایندگان مجلس قرار شده از این پس نماینده ای از صیادهای سنتی به عنوان ناظر در این کشتی ها حضور داشته باشد، به تدریج ملوان های خارجی حذف و ایرانی ها جایگزین آن ها شوند و همچنین با نظارت شیلات آن ها نباید از عمق ۲۰۰ متر خارج شوند. وی گفت: قرار است این اقدامات طی ۱۰ روز آینده اجرا شود.

یک دیدگاه