بوشهری‌ها فعلا برای خرید مسکن دست نگه دارند!

admin 1397-07-01 ۰
بوشهری‌ها فعلا برای خرید مسکن دست نگه دارند!

ابراهیم مومنی

با اعلام خبر تصویب منطقه آزاد بوشهر در مجلس، قیمت مسکن با افزایش چند برابری مواجه شده، افزایشی که براساس شواهد و قرائن بیشتر رنگ و بوی حباب داشته، زیرا با نگاهی گذرا به بنگاههای املاک می توان بخوبی دید که اکنون نه مالکان مسکن تمایل به فروش دارند و نه خریداران به چنین قیمت هایی رغبت نشان می دهند.

به فرض تحقق منطقه آزاد (درصورت تایید شورای نگهبان)، به نظر می رسد شرایط خاص سیاسی و اقتصادی، نه خارجی ها را متمایل به حضور در کشور خواهد کرد و نه سرمایه گذاران داخلی با نوسانات نرخ ارز تمایلی به ورود در عرصه سرمایه گذاری در شرایط کنونی نشان می دهند. افزون بر آن، با توجه به محدودیت های اعمال شده برای مناطق آزاد جدید (محدودیت در مجوز و تردد خودروی خارجی در محدوده فنس و محدود شدن کالای همراه مسافر) عملا تصورات ایجاد شده پیرامون مناطق آزاد برای عموم غیر واقعی و فارغ از هر منطق است.

از سویی، در زمان استاندار سابق محدوده منطقه آزاد بوشهر در زمین های شور و لم یزرع اعلام شده (هنوز محدوده منطقه آزاد بصورت شفاف اطلاع رسانی نشده) که بدون شک این محدوده از ابتدایی ترین زیرساخت های ممکن نیز برخوردار نبوده که در این بین با توجه به شرایط خاص آب شرب در استان بوشهر، تامین این مهم برای جمعیت تحت پوشش منطقه آزاد یک علامت سوال بزرگ است، چرا که احداث آبشیرین های احتمالی در بوشهر به فرض کلنگ زنی آنها در همین امروز، احداث شان ۲ سال زمان می برد.

همچنین تجربه گرانی سکه و دلار نیز نشان داد بیش از هر چیز دیگری، تقاضای القایی (و نه مصرفی) تحریک کننده قیمت است که در بوشهر نیز مقوله مسکن می تواند چنین تجربه ای را رقم بزند و اگر به این التهاب دامن زد، از جهش غیرواقعی قیمت خرید مسکن حمایت کرده ایم.

ازز این رو به نظر می رسد اگر تا زمان فروکش کردن فضای روانی حاصل از خبر منطقه آزاد، ما مردم صبوری کرده و برای خرید مسکن دست نگه داریم، انتظار می رود در بازده چندماهه این جو روانی ناخواسته مدیریت کرد، وگرنه به قیمت های القایی و کاذب دامن زده ایم.

یک دیدگاه