آمریکا در خلیج فارس حرف‌ گوش‌کن شده است

admin 1397-07-08 ۰

ذالکی خبر: سردار علی فدوی، فرمانده سابق نیروی دریایی و معاون هماهنگ کننده سپاه می گوید: از سال ۹۴ و بویژه بعد از ماجرای دستگیری ۱۵ ملوان آمریکایی در جزیره فارسی، رفتار آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس تغییر جدی کرده است، با این حال آمریکا این عقب‌نشینی را با عنوان کاهش مزاحمت‌ دریایی ایران برای ناوهای خودشان مطرح کرده‌ است.

به گزارش «دالکی خبر»؛ به نقل از خلیج فارس این اظهارات واکنشی به توئیت چندی پیش ترامپ درباره صفر شدن مزاحمت ایران برای شناورهای آمریکایی در خلیج فارس است. رئیس‌جمهور آمریکا در توئیت خود نوشته بود: مزاحمت‌های ایران برای ناوهای آمریکا سال ۲۰۱۵: ۲۲ مورد، سال ۲۰۱۶: ۳۶ مورد، سال ۲۰۱۷: ۱۴ مورد و سال ۲۰۱۸: صفر.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه در گفت‌وگو با وطن‌امروز در واکنش به توئیت رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر تغییر رفتار ایران در خلیج‌فارس گفت: آنها عدم تقابل جدید میان ایران و آمریکا را تغییر رفتار ایران عنوان کرده‌‌اند، این یک وارونه‌نمایی است؛ این اتفاق به این دلیل است که آمریکایی‌ها مودب تر و حرف‌گوش‌کن‌‌‌‌‌‌تر شده‌‌‌اند.

وی تصریح کرد: قبلا هم در برخی موارد، چون آمریکایی‌ها کمتر حرف گوش می‌کردند، تقابل پیش می‌آمد و ما برخی از آنها را دستگیر کردیم در صورتی که اگر آمریکایی‌ها طبق قوانینی که درباره آب‌های بین‌المللی وجود دارد عمل کنند خب! طبیعتا ما هم کاری با آنها نداریم.

فدوی درباره اثرگذاری برخورد سپاه با ملوان‌‌های آمریکایی نیز گفت: آن برخورد قطعا بازدارنده بود، شما به حرف‌های آمریکایی‌ها که مراجعه کنید می‌بینید که آنها خودشان می‌گویند باید در مقابل ایران یک توان بازدارنده ایجاد کنند. فدوی گفت: این حرف را ما نمی‌گوییم، بلکه وزیر دفاع آمریکا که جایگاهی کلیدی است می‌گوید که طبیعتا خیلی معنا دارد؛ در سیستم سیاسی و نظامی دنیا این عبارت‌ها معنی و مفهوم مشخص دارد.

فدوی در پاسخ به این سوال که اگر آمریکایی‌ها رفتارهای پیشین را تکرار کنند آیا بازهم با آنها برخورد خواهد شد؟ گفت: حتما اینطور است؛ چه آمریکایی‌ها، چه انگلیسی‌ها و چه هر کشور دیگری اگر طبق قانون مشخص چه در حوزه بین‌الملل و چه قوانینی که ما در داخل کشور تصویب کرده‌‌‌‌‌‌‌ایم، عمل کنند خب! طبیعتا اتفاقی نمی‌افتد اما اگر طبق این روال عمل نکرده و خارج از قاعده پیش بروند حتما با آنها برخورد خواهیم کرد.

فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه درباره چرایی بیان اینگونه اظهارات از سوی رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفت: شما رسانه‌‌های خود آمریکا را هم اگر ببینید مشخص است راجع به ترامپ چه چیزی می‌گویند. رسانه‌‌های آمریکایی به صورت روزانه درباره اظهارات بی‌مبنای ترامپ حرف می‌زنند؛ حتی در مستندی که اخیرا مایکل مور درباره این شخص ساخته، صراحتا می‌گوید ترامپ اینقدر احمق و بیشعور است که احتمال دارد آخرین رئیس‌جمهور آمریکا باشد و بعد از او آمریکا دچار فروپاشی شود.

معاون هماهنگ کننده سپاه از تعیین آبراهه توسط جمهوری اسلامی برای عبور کشتی‌های فرامنطقه‌ای گفت و اعلام کرد آنان از این قوانین تخطی نکرده‌اند.

فدوی می گوید: جمهوری اسلامی ایران در خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، با اعمال حق حاکمیت خود، آبراهه‌ای را برای کشتی‌های خارجی و آمریکایی‌ها تعریف کرده تا از این خط عبور و مرور کنند و تاکنون از این مقررات تخطی نکرده‌اند.

فدوی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، کشتی‌های آمریکایی و ۶ کشور دیگر که سیاست آمریکا را دنبال می‌کنند، برای عبور از خلیج‌فارس و دریای عمان باید از آبراهه‌ای که مشخص شده عبور کنند.

یک دیدگاه