ادارات خلوت و کارمندان ناراضی در اولین پنجشنبه کاری/ اداراتی که نامه استانداری را اجرا نکردند

admin 1397-07-22 ۰

دالکی خبر: پس از حدود ۷ سال، شماری از ادارات استان بوشهر از این هفته در روزهای پنجشنبه فعال شده و کارمندان سر کار حضور یافتند.

به گزارش «دالکی خبر »؛به نقل از خلیج فارس این تصمیم در شرایطی می باشد که از همان زمان انتشار خبر این تصمیم استانداری، موجی از گلایه مندی و نارضایتی نسبت به آن در میان کارکنان شکل گرفت، خصوصا کارمندان ۲۹ دستگاه اجرایی استان که براساس این ابلاغیه مشمول لغو تعطیلی شده و پس از چندین سال، از این هفته باید پنجشنبه سر کار حاضر شوند.

در ابلاغیه استانداری، یکی از دلایل این تصمیم، بهبود فضای کسب و کار عنوان شده، در حالی که خود استانداری و فرمانداری ها به عنوان نمایندگان عالی دولت در استان و شهرستان ها همچنان پنجشنبه ها تعطیل می باشند و این موضوع به تبعیض میان کارمندان دامن زده است.

خبرنگار «خلیج فارس» به بهانه لغو تعطیلی پنجشبنه ها، صبح امروز در شماری از دستگاههای اجرایی که طبق تامه استانداری باید امروز در محل کارشان حضور داشته باشند بصورت سرزده حضور یافت.

محیط زیست

ساعت ۸:۳۰ به بهانه دیدار با سرپرست جدید این اداره وارد آن شدیم. در حین عبور از طبقات و راه پله ها مشخص بود از ارباب رجوع خبری نیست و برخی اتاق ها نیز قفل و چراغ خاموش است، هرچند شماری از کارمندان در حال تردد در بین راه پله ها و طبقات هستند.

دامپزشکی بوشهر

یکی دیگر از دستگاههایی که مشمول لغو تعطیلی پنجشنبه ها شده، دامپزشکی استان بود. وقتی از نگهبان ورودی اداره درخصوص حضور مدیرکل پرسیدیم، گفت که وی به ماموریت خارجی در قطر رفته و حضور ندارد. در ادامه وارد این مجموعه شده و چندتن از کارکنان که در ورودی ساختمان اداری در قالب میز خدمت حضور داشتند، با هم گفتگو می کردند. پرس و جوی خبرنگار ما نشان داد که معاونان این اداره در محل کار حضور دارند، هرچند در آن ساعت خبری از ارباب رجوع نبود.

بندر و گمرک

خبرنگار «خلیج فارس» در ادامه از ساختمان اداری گمرک و بندر بوشهر که از این هفته باید پنجشنبه ها فعال باشند بازدید کرد. پس از ورود به محوطه ساختمان اداری بندر، خبری از حضور ارباب رجوع نبود و خاموشی برخی طبقات هم از عدم حضور جدی کارمندان حکایت داشت، هرچند اداره بندر باز بود.

اما در ستاد نظارت گمرکات استان تردد مراجعان ملموس تر بوده و برخی اتاق های مرتبط با بررسی ارزش کالا و دبیرخانه مراجعان بیشتری داشت.

یکی از مراجعان ضمن اظهار رضایت از فعالیت گمرک در روزهای پنجشنبه می گوید: «پارسال که گمرک بوشهر برو و بیا داشت وقتی میگفتم پنجشنبه باید باز باشه، برخی ارزیاب ها و کارشناس ها سر و صداشون در میومد و ما هم باید صبر میکردیم تا آقایون شنبه بیان سرکار، آن هم ساعت ۹، ۱۰، چون اکثرا بومی نیستند. واقعا این انصاف است که بار مردم در گمرک بمونه و مشمول انبارداری و دموراژ کانتینر بشه و کارمند بره مسافرت و ضرر و زیان برسه به بقیه که کارمند نیستند؟ ما از این تصمیم استانداری رضایت داریم.»

شیلات

شیلات استان هم از دیگر دستگاههای مشمول لغو تعطیلی پنجشنبه ها می باشد. در زمان حضور خبرنگار «خلیج فارس» در طبقات آن که حوالی پیش از ظهر امروز بود، از ارباب رجوع خبری نبود. به بهانه برخی سوالات، سرکشی خبرنگار ما به اتاق کارکنان نشان می داد برخی میزها خالی است و شماری از کارکنان حاضر نیز به موبایل و در یک مورد کتاب پناه برده بودند. پیگیری ما نشان داد مدیرکل این اداره امروز حضور نیافته است.

جهادکشاورزی

در ادامه سراغ سازمان جهادکشاورزی استان رفتیم. در ورودی بخش اداری که میز خدمت قرار داده شده بود و ارباب رجوع باید پس از هماهنگی با این بخش وارد می شدند، چندتن از کارمندان روی صندلی هایی که برای ارباب رجوع تعبیه شده بود نشسته و با همکاران آن سوی باجه در حال گفتگو بودند. یکی از کارکنان که خبرنگار «خلیج فارس» را شناخت، پس از اینکه از سوژه ما باخبر شد، گفت: «در شرایطی که ادارات مرکزی در تهران تعطیل است و از طرفی برخی از ادارات همکار ما نیز در استان مشمول تعطیلی می باشند، واقعا حضور ما در روز پنجشنبه چه کمکی به بهره وری اداری می کند، غیر از اینکه کارمند را ناراضی و مصرف برق را بیشتر خواهد کرد؟»

یکی دیگر از همکاران وی هم گفت: «افرادی مانند من و همسرم که هر دو شاغل هستیم و فرزند مدرسه ای داریم، چه انگیزه ای برایمان جهت حضور در محل کار می ماند، در شرایطی که پنجشنبه ها دو فرزندم در خانه تنها هستند. خواهشا شما که رسانه پرنفوذی هستید و مسئولان آن را مطالعه می کنند، بنویسید این تصمیم غیر از نارضایتی نیروهای اداری هیچ سودی ندارد. کارمندی که بخواهد کار کند، طی ۵ روز هفته فعالیت خود را انجام می دهد و اگر نیاز باشد روزهای تعطیل هم در محل کار حضور می یابد، همانطور که ما بارها به دلیل سفر وزیر یا معاون وزیر یا مواردی که ضرورت داشته پنجشنبه و جمعه سر کار بوده ایم.»

وی معتقد است: «فعالیت ادارات در روزهای پنجشنبه باید در محدوده دستگاههای اقتصادی که حسب نظر مدیر دستگاه مربوطه حضورشان برای تسریع در امور واقعا ضروریست صورت می گرفت نه به این شکل که برخی ادارات تعطیلی همه کارمندان در روز پنجشنبه لغو شود و برای ادارات دیگری همچنان ادامه یابد.»

تامین اجتماعی

سپس به شعبه تامین اجتماعی رفتیم که حضور کارمندان در آن محسوس تر از ارباب رجوع بود.

وقتی دیدگاه یکی از کارمندان را در این خصوص جویا شدیم، گفت: «بخش عمده فعالیت های تامین اجتماعی مثل صدور و تمدید دفترچه، پرداخت حق بیمه و مواردی که با بیمه شدگان مرتبط است همه روزه غیر از جمعه ها در کارگزاری ها انجام می شود و عملا مراجعات ما در سایر روزهای هفته هم کم شده، از این رو ضرورتی به بازگشایی شعب تامین اجتماعی و تحمیل هزینه مضاعف اداری در روز پنجشنبه نیست.»

یکی از همکاران وی هم که مشخص بود از بازگشایی مجدد پنجشنبه ها شاکی است به خبرنگار ما گفت: «چطور خوزستان پنجشنبه ها هنوز تعطیل است ولی برای ادارات بوشهر لغو گردیده و تازه استانداری و فرمانداری تعطیلی خودشان را ادامه داده اند؟ واقعا در شهری مثل بوشهر که غیر از دریا مردم تفریحی ندارند، تعطیلی پنجشنبه ها فرصت خوبی بود تا کارمندان در برخی آخر هفته ها کمی از شهر خارج شده و به صمیمت بیشتر خانواده و نزدیکی والدین با فرزندان کمک کند، اما همین مزیت زندگی کارمندی هم از ما گرفته شد.»

یک ارباب رجوع هم به تصمیم استانداری انتقاداتی وارد می کند و می گوید: «وقتی به تصمیم استانداری درباره تعطیل ماندن خودشان و بازگشایی ادارات دیگر فکر می کنم، نمی دانم روی چه حسابی این کار را کرده اند؟ من فکر می کنم بیشتر دنبال جلب توجه خودشان در مرکز بوده اند تا مثلا بگویند کار و فعالیت ادارات بوشهر بیشتر شده، ولی با تبعیضی که بین ادارات ایجاد کرده اند، رضایتمندی ندارد. شما ببینید ادارات پرمراجعه ای مثل شهرداری، مسکن و شهرسازی، دادگستری یا ثبت اسناد و املاک که مراجعه مستقیم مردم به آنها زیاد است، همچنان پنجشنبه ها تعطیل هستند، آن هم اداراتی که دفتر خدماتی یا کارگزاری در سطح شهر نداشته و مردم ناگزیر هستند برای پیگیری امورشان در ساعات اداری به این مجموعه ها مراجعه کنند.»

این شهروند ادامه می دهد: «البته آنچه از حال و روز کارمندان مشخص است، نارضایتی از تصمیم استانداری بالاست و قطعا این مسئله روی انگیزه و کارکردشان اثر می گذارد. من موافقم که ادارات در روزهای پنجشنبه فعال باشند، ولی وقتی چندسال تعطیل بوده اند و کارمندان روی این تعطیلی برای استراحت، تحصیل در دانشگاه، کار دوم و حضور بیشتر در خانواده حساب باز کرده و به نوعی برایشان حق شده، حذف آن خیلی سخت است و غیر از هزینه اضافه دیگری بر دوش ادارات مثل آب، برق، چای و… سودی ندارد.»

اداراتی که نامه استانداری را اجرا نکردند

پیگیری میدانی و مشاهدات خبرنگار «خلیج فارس» نشان می دهد: در نخستین هفته از لغو تعطیلی پنجشنبه ها، چند اداره ای که در اطلاعیه استانداری نام شان قید شده که در این روز فعالند، عملا امروز تعطیل بودند.

خبرنگار ما در مراجعه به شهرداری بوشهر با این توضیح نگهبانی مواجه شد که امروز تعطیل هستیم و کارمندی نیامده است. وقتی به وی گفتیم که طبق نامه جدید استانداری، شهرداری ها باید پنجشنبه فعال باشند، وی گفت: «ما هم هفته قبل چنین خبری را شنیدیم ولی مثل اینکه از استانداری مجوز گرفته اند که می توانند همچنان تعطیلی پنجشنبه ها ادامه یابد!»

تلاش خبرنگار ما برای گفتگو با خورشیدیان سرپرست شهرداری در این خصوص بی نتیجه بود و تا زمان انتشار این گزارش، تلفن وی در دسترس نبود.

همچنین شرکت گاز استان و شهرستان بوشهر با وجود اینکه در نامه استانداری برای فعالیت در روزهای پنجشنبه نام شان قید شده، امروز تعطیل بودند. در مراجعه به شرکت گاز استان، وقتی از نگهبانی پرسیدیم چرا با وجود نامه استانداری، شرکت شما تعطیل است، این فرد اظهار داشت: «قوانین شرکت گاز متفاوت می باشد و در دوره ای هم که همه ادارات پنجشنبه ها باز بوده، ما این روز تعطیل بودیم.»

همچنین در مراجعه به شرکت پخش فرآورده های نفتی استان، درب آن بسته بود و نگهبان آن از پشت شیشه اعلام کرد: امروز تعطیل هستیم، شنبه مراجعه کنید! نام این شرکت هم در نامه استانداری به عنوان ادارات مشمول لغو تعطیلی پنجشنبه ها عنوان شده بود.

یک تصمیم پرانتقاد

پیگیری میدانی خبرنگار ما نشان می دهد: در شرایطی که به دلیل تعطیلی مرکز کشور در روزهای پنجشنبه، عملا بین ادارات استانی با پایتخت ارتباطی برقرار نمی باشد، همچنین کارمندان برخی دستگاهها پس از ۷ سال مجبور به حضور در اداره طی روزهای پنجشنبه شده اند، بازدهی کاری مناسبی از این تصمیم مورد انتظار نیست و بر روی انگیزه و انرژی کارمندان به عنوان ارزشمندترین سرمایه دستگاهها اثر منفی می گذارد. مضافا اینکه اکنون برخی کارمندان تصور می کنند میان آنها و همکاران شان در برخی ادارات تبعیض قائل شده اند و گروهی دیگر همچنان از دو روز تعطیلی هفتگی برخوردار می باشند.

به نظر می رسد با این وضعیت که برخی ادارات مشمول بازگشایی در روز پنجشنبه همچنان تعطیل هستند (از طریق اخذ مجوز از استانداری یا مرکز)، احتمالا این تقاضا از سوی برخی دیگر از مجموعه های اداری نیز دنبال خواهد شد و زمینه ساز حواشی بیشتری در سیستم اداری می گردد و بعد از مدتی تصمیم استانداری را تحت الشاع قرار می دهد.

قطعا اگر مسئولان استانی ابعاد اجتماعی چنین موضوعاتی را به دقت بررسی و مورد نظرخواهی از کارشناسان قرار دهند، چنین تعارض هایی شکل نمی گیرد.

یک دیدگاه