گزارشی از قیمت‌ها/// کاسبان: بی تقصیریم؛ دولت فکری به حال جیب و سفره مردم کند

admin 1397-08-06 ۰

دالکی خبر : بازار بوشهر در چند ماه اخیر درگیر تلاطم های بی سابقه و تاریخی است به نحوی که سرمایه مغازه داران به نصف کاهش یافته است.

به گزارش «دالکی خبر»؛ به نقل از خلیج فارس روابط عمومی اتاق اصناف بوشهر در گزارشی به مقایسه نوسان قیمت کالاهایی که به دست مغازه داران می رسد پرداخته و نوشته: در بررسی فاکتورهای خرید واحدهای صنفی از مراکز پخش و کارخانه های تولیدی، آمار و مقیاس هایی می بینیم که بسیار حایز اهمیت می باشد.

در همین رابطه یک شرکت پخش در ۲۸ خردادماه سالجاری فاکتوری به شماره SIH75007869 قیمت خمیردندان نسیم لمینیت۸۰ گرمی شیرینگ ۱۲ عددی ۱۶۷۰۵۲ ریال بوده است. اما همین شرکت در تاریخ ۹ مهر یعنی کمتر از چهار ماه بعد همین کالا را با افزایش قیمت حدود ۴۳ درصدی در فاکتور شماره SIH75014209 فروخته است.

شرکت پخش دیگری در تاریخ ۳۰ خردادماه امسال در فاکتوری به شماره ۲۹۸۷ مایع ظرفشویی تاژ ۱۵ عددی ۱۰۰۰ گرمی را هر عدد ۳۵۷۴۰ ریال به فروش رسانده است، اما همین شرکت در ۲۵ مهرماه و در فاکتور شماره ۸۷۴۰، همین کالا را با افزایش حدود ۳۰ درصدی به مبلغ ۴۵۰۷۴ ریال به عمده فروش فروخته است.

یک شرکت پخش نیز در تاریخ ۷ مردادماه در حواله شماره ۴۵۹۲۵ آبمیوه سن ایچ هلو، پرتقال و آلبالو را به قیمت ۱۲۲۹۳ریال به عمده فروشان فروخته است. همین شرکت در تاریخ ۱۹ مهرماه در حواله شماره ۷۲۰۰۰ همین اقلام را با بیش از ۳۵ درصد افزایش به قیمت ۱۶۳۹۰ ریال به فروش رسانده است.

در این میان حال و روز بازار مواد لبنی رقت برانگیزتر است. در حالی که مصرف ایرانی ها به نسبت متوسط جهانی بسیار کم مصرف است و به همین دلیل مردم ایران بیش از متوسط جهانی با کمبود کلسیم مواجه هستند قیمت انواع مواد لبنی در طی شش ماه اخیر تا ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.

به عنوان مثال در فاکتور شماه ۳۲۲۷ تاریخ ۸ خردادماه شیر یک لیتری پرچرب و شیر یک لیتری کم چرب به قیمت ۲۸۸۰۰ ریال و شیرموز ۲۰۰ سی سی نیز به مبلغ ۱۲۹۰۰ ریال به دست عمده فروش رسیده بود.

ولی در تاریخ ۲۳ مهرماه طی فاکتور شماره ۸۰۷۴ شیر پرچرب و کم چرب با بیش از ۴۰ درصد افزایش قیمت به مبلغ ۴۰۵۰۰ ریال و شیرموز ۲۰۰ سی سی نیز با افزایش ۳۵درصدی قیمت به مبلغ ۱۷۴۰۰ ریال به دست عمده فروشان رسیده است.

روغن سرخ کردنی ۸۱۰ گرمی نیز در تاریخ ۲۵ شهریورماه در فاکتور شماره ۵۶۸۸به قیمت ۴۷۵۰۰ ریال و در تاریخ ۳ مهرماه در فاکتور شماره ۱۰۷۱به قیمت۵۷۰۰۰ ریال به دست عمده فروش رسیده است. یعنی افزایش قیمت ۲۰درصدی در طی ۹ روز٫ (فاکتورها موجود است)

کشمش فله کارتنی نیز در تاریخ ۱۹ شهریور به قیمت هر کارتن ۱۲۰ هزار تومان و در تاریخ ۲۵ شهریور هر کارتن ۱۶۰ هزار تومان به دست عمده فروشان رسیده است (افزایش قیمت ۳۵درصدی در طی یک ماه و سه روز)

همچنین روغن ۵ کیلویی لادن که در تاریخ ۳۰ مرداد و در فاکتور شماره۶۵۹ به قیمت ۳۰۸۰۰۰ ریال به دست عمده فروشان رسیده است در تاریخ ۲۹مهرماه با افزایش قیمت حدود ۲۰ درصدی به مبلغ ۳۵۹۰۰۰ ریال به فروش رفته است.

یادش به خیر! رب گوجه فرنگی نیز در تاریخ ۳ شهریور با قیمت ۶۸۲۵۰ ریال به دست عمده فروش بوشهری می رسید.

گویی در طی دو ماه به خوابی سیصد ساله رفتیم. وقتی بیدار شدیم همه رفته اما مغازه داران هنوز ایستاده بودند. با کاهش شدید سرمایه و کاهش فروش و مردمی که افق دیدشان را در مغازه سر خیابان یا محله شان تنظیم کرده بودند.

یک دیدگاه