قیمت نان بوشهر افزایش یافت، وزن نان کاهش

admin 1397-08-06 ۰
قیمت نان بوشهر افزایش یافت، وزن نان کاهش

دالکی خبر: رییس اتحاد‌‌‌‌یه نانوایان بوشهر از افزایش ۱۰ د‌‌‌‌رصد‌‌‌‌ی قیمت نان لواش در استان خبر داد و گفت: پس از چهارسال این افزایش قیمت مصوب شده، ولی نمی تواند تورم این سالها را پوشش دهد.

علی پارسایی در گفتگو با «خلیج فارس» افزود: براین اساس قیمت نان لواش از ۱۸۰ تومان به ۲۰۰ تومان افزایش یافته و از صبح شنبه ۵ آبان در نانوایی های استان اجرایی می شود.

وی بیان کرد: بیشترین تعداد نانوایی های استان لواش می باشد که نرخ آن باید براساس مصوبه دولت افزایش یابد.

رییس اتحادیه نانواهای بوشهر ادامه داد: نانوایی های بربری و سنگک آزادپز بوده و نرخ آن تابع قیمت گذاری نمی باشد، با این حال طی هفته گذشته افزایش قیمت داشته و هر عدد بربری از ۱۰۰۰ به ۱۲۰۰ و هر عدد سنگک از ۱۲۰۰ به ۱۳۰۰ تومان رسیده است.

کاهش قیمت نان و افزایش قیمت

پارسایی ادامه داد: در نرخ گذاری جدید، وزن هرچانه نان لواش ۵ گرم کمتر شده و از ۱۸۰ به ۱۷۵ گرم تغییر یافته، با این حال تلاش می کنیم نظارت بر واحدهای زیرمجموعه زا داشته باشیم تا نان با کیفیت تحویل مردم شود.

وی گفت: بر اساس این مصوبه، تحویل آرد‌‌‌ با د‌‌‌رصد‌‌‌ سبوس گیری مصوب توسط کارخانه‌ های آرد‌‌‌، نصب قیمت و رعایت د‌‌‌قیق وزن قیمت مصوب توسط نانوایی ها الزامی است.

گلایه تعدادی از نانوایان از قیمت های جدید

یکی از نانوایان با بیان اینکه به وضعیت اقتصادی مردم آگاه هستیم، ولی افزایش ۱۰ درصدی نمی تواند هزینه های ما را پوشش دهد، گفت: اگر اوضاع به این منوال پیش برود تضمینی نیست تا سال آینده نانوایی های بیشتری ورشکست نشده باشند.

وی با بیان این که ۴ سال است قیمت نان افزایش نداشته اظهارکرد: ما هم جزو این جامعه هستیم و با وجود این که هر سال نرخ تورم، حقوق کارگران و سایر هزینه های جاری بالا می رود اما نرخ نان ثابت نگه داشته شد و امروز افزایش ۱۰ درصدی دردی را دوا نمی کند، بلکه توقع ما افزایش حداقل ۲۵ تا ۳۰ درصدی بود. به هرحال ما دارایی مان را در این شغل سرمایه گذاری کرده و تا زمانی که ورشکست نشده ایم، فعالیت خود را ادامه می دهیم.

وی ادامه داد: اما این نحوه برخورد با نانواها، باعث شده برخی مجبور شوند از وزن چانه های خمیرشان کم کنند که این موضوع نوعی کم فروشی محسوب شده و نارضایتی مردم در پی دارد.

ضرورت نظارت بر نانوایی ها

نان لواش پرمصرف ترین نان در کشور و استان بوشهر است و اگرچه نانوایی ها می گویند افزایش ۲۰ تومانی قیمت هر عدد این نان قابل توجه نیست، اما قطعا در هزینه بسیاری از خانوار رقم زیادی می باشد و به مردم فشارهایی وارد می سازد.

انتظار می رود به موازات نرخ جدید نان که البته با کاهش ۵ گرمی از وزن چانه همراه شده، بازرسان صنعت و تجارت، تعزیرات، اتاق اصناف و اتحادیه مربوطه، بر پخت و وزن نان نظارت داشته باشند تا مردم نان باکیفیتی سر سفره ببرند و در فشارهای اقتصادی این روزها، بیش از این متضرر نشوند.

البته سوابق قبلی نشان داده نظارت ها حداکثر یکی، دو ماه پس از گرانی نان بوده و بعد از آن همه چیز به حال خود رها شد که امیدواریم اینبار چنین ماجرایی تکرار نشود.

از این رو شایسته است مردم نیز مطالبه گر باشند و نان با کیفیت درخواست کرده و در مواردی که حقوق شان نقض می شود، با شماره ۱۲۴ مربوط به بازرسی سازمان صنعت و تجارت استان تماس گرفته تا تخلفات پیگیری شود.

یک دیدگاه