تخم کیلویی یا دانه‌ای؛ کدامیک به سود مشتری است؟

admin 1397-08-06 ۰

دالکی خبر: سرانه مصرف تخم مرغ بین ایرانی ها بسیار کمتر از متوسط جهانی است به نحوی که هر فرد سالم ایرانی یک چهارم متوسط جهانی تخم مرغ مصرف می کند. در این بین بوشهری ها به نسبت متوسط ملی مصرف کمتری دارند.

به گزارش «دالکی خبر»؛ از طرفی ۹۵ درصد نهاده های مرغداری های ایران وارداتی است و نگاه ایران در تولید تخم مرغ خوب به خارج از مرزهاست.

مدیر یکی از مراکز فروش تخم مرغ در بوشهر به خبرنگار اتاق اصناف مرکز استان می گوید: در سال های گذشته وقتی تحریم های ایران بسیار جدی شد واحدهای تولید تخم مرغ نتوانستند نهادهایی مثل ذرت، سویا و کنجاله را از کشورهای آمریکای لاتین وارد کنند و به اجبار به سمت بازارهای آسیایی رفتند. این کار در میان مدت باعث شد که اوج تولید واحدهای تولید تخم مرغ از ۸۵ درصد به ۶۵ درصد کاهش بیابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که چرا تخم مرغ های درون بازار بوشهر کوچک تر از تخم مرغ های دیگر نقاط ایران است نیز گفت: وزن تخم مرغ بستگی به مرغ تخم گذار دارد. مرغ هایی که تازه به تخم می نشینند تخم مرغ شان ۴۰ تا ۴۵ گرم وزن دارد. بعد از حدود یک سال که از عمر تخم گذاری این مرغ ها می گذرد وزن تخم مرغ ها به ۵۵ تا ۶۵ گرم می رسد.

وی افزود: تخم مرغ های با وزن بیش از ۶۰ گرم برای مصارف صنعتی مناسب است. این تخم مرغ ها به دلیل این که ارزش غذایی کمتری دارند در بازارهای داخلی با قیمت کمتری به فروش می رسند. این تخم مرغ ها چون ارزش غذایی کمتری دارند و پوسته ضعیفی دارند در حمل و جابجایی بیشتر آسیب می بینند.

این کاسب که پخش مواد پروتینی را عهده دار است در پاسخ به این سوال که چرا در بوشهر تخم مرغ ها به صورت دانه ای به فروش می رسد درحالی که در اغلب استان بصورت کیلویی عرضه می شود گفت: تخم مرغ در اکثر مغازه های کشور به صورت دانه ای به فروش می رسد. توجیه هم ندارد که مغازه دارها یک عدد تخم مرغ را وزن کنند و مطالبه پول فروش از مشتری کنند.

وی ادامه داد: بزرگترین و بیشترین مراکز خرید تخم مرغ در بوشهر سوپرمارکت های شهر هستند.

یک دیدگاه