عطش خدمت مدیران بازنشسته بوشهر بالاست!

admin 1397-09-01 ۰
عطش خدمت مدیران بازنشسته بوشهر بالاست!

دالکی خبر: با اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستکان، هیچ کرسی مدیریتی در استان بوشهر خالی نشد!

به گزارش «دالکی خبر»؛ با گذشت ۲ روز از پایان مهلت بازنشستگان در سمت های دولتی، اما در استان بوشهر خبری از تغییرات ناشی از این قانون نیست و ظاهرا افرادی هم که پیش از این نام شان جزو مشمولین این قانون رسانه ای شده بود، موفق شده اند خود را جزو مستثناها قرار داده یا در سایه بی تفاوتی دستگاههای نظارتی به کارشان ادامه دهند.

در راستای جوان کردن بدنه مدیریتی کشور و پایان دادن به حضور بازنشستگان، نمایندگان مجلس مصوبه ای راهگشا داشتند که بسیاری از استثنائات قبلی برای حضور بازنشستگان را حذف کرد.

اگرچه درباره پایان مهلت قانونی برای خروج بازنشسته ها بین مجلس و سازمان بازرسی اختلاف نظر وجود دارد (سازمان اداری و استخدامی و مجلس ۲۶ آبان و سازمان بازرسی ۱۵ آذر را پایان کار بازنشسته ها می داند)، اما طی هفته گذشته و خصوصا روزهای اخیر در سطح کشور شاهد پایان کار تعداد زیادی از معاونان وزرا، استانداران، معاون استانداران، فرمانداران، شهرداران و مدیران کل در سطح کشور به واسطه این قانون بودیم.

به هر روی، در شرایطی که اجرای این قانون لازم الاجراست، ولی در بوشهر طی ماههای گذشته نه هیچ کس پیرامون آن اظهارنظری کرد و گزارشی درباره تعداد مشمولان این قانون ارائه داد، نه اکنون که دو روز از الزامی شدن قانون می گذرد، درباره پایان کار مدیران استان به واسطه این مصوبه خبری منتشر نشده است.

این در شرایطی است که «خلیج فارس» کسب اطلاع کرد: یک معاون فرماندار، یکی از مدیران مناطق اقتصادی بوشهر به همراه معاونش، یک مدیرکل دستگاههای اقتصادی و یکی از مدیران ستادی استانداری حداقل افرادی هستند که طی هفته های اخیر به عنوان چهره های بازنشسته نام و پست شان رسانه ای شده،، ولی همچنان در مسئولیت ها مانده اند.

عطش خدمت این گروه از مدیران ظاهرا چنان بوده که سالهاست در راس دستگاه اجرایی حضور دارند (حتی دو مورد از دولت نهم)! اما تمایلی به ترک پست نداشته و تمایل آنها بر زور قانون چربیده است!

گویا تکاپوهای این مدیران برای مستثنا کردن خود از مشمولان قانون منع بکارگیری بازنشستگان موثر واقع شده که توانسته اند با گذشت دو روز از قانون، میز و مسئولیت خود را دو دستی در اختیار داشته باشند.

طبق قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، تنها استفاده از بازنشستگان دولتی در جایگاه‌های رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور و اعضای شورای نگهبان، وزرا و نمایندگان مجلس و معاونین رئیس جمهور، جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای ۳ سال و فرزندان شهدا ممکن است.

از طرفی براساس این قانون به‌طور مطلق، به‌کارگیری بازنشستگان ممنوع است که این اطلاق شامل به‌کارگیری در قالب اشتغال مجدد، قراردادی، ساعتی، خرید خدمت و حتی شامل اعاده به خدمت هم می‌شود.

اما با وجود پایان مهلت قانونی برای ترک مسئولیت مدیران بازنشسته، هنوز برخی از مدیرانی که بازنشسته شده‌اند در مسند ریاست حضور داشته و آن را رها نکرده‌اند.

به نظر می رسد سکوت دستگاههای نظارتی از یک سو و بی تفاوتی و انفعال استانداری از سوی دیگر در خصوص مدیرانی که بعضا وارد سی و چهارمین سال خدمت اداری شده اند (حتی دو مورد از دولت نهم صاحب پست بوده اند)، باعث گردیده بازهم بوشهر در اجرای قوانین کشوری متفاوت باشد و بازنشستگان به خانه هدایت نشوند.

انتظار می رود استاندار در این خصوص به افکار عمومی گزارش دهد که چه اصراری بر حفظ برخی مدیران بازنشسته و خسته وجود دارد و دستگاههای نظارتی هم از لاک محافظه کاری بیرون آمده و قانون منع بکارگیری بازنشستگان را در بوشهر پیگیری کنند؛ البته اگر خودشان از استثنائات چنین قانونی نباشند!

در صورت ادامه دهن کجی به قانون مذکور و بی تقاوتی استانداری و دستگاههای نظارتی، «خلیج فارس» به شکل شفاف تری درباره ادامه کار مدیران و مسئولان بازنشسته اطلاع رسانی خواهد کرد.

یک دیدگاه