بالا نشینی ادامه‌دار قیمت‌ها در بوشهر

admin 1397-09-20 ۰
بالا نشینی ادامه‌دار قیمت‌ها در بوشهر

دالکی خبر- مهراب احمدی: انگار که جاده یک طرفه است، بدون بازگشت. پیش می‌رویم به امید اینکه بالاخره یک دوربرگردان پیدا کنیم، اما خبری نیست. حکایت قیمت‌ ها در بازار به چنین جاده‌ ای می‌ماند، برای افزایش، روز می‌ شمارد و در برابر کاهش مقاومت می‌ کند.

به گزارش «دالکی خبر»؛ یادمان نرفته فردای روزی را که دلار گران می‌ شد، قیمت‌ ها بدون درنگ بالا می‌ کشید. حالا یکی‌ دو ماه است که نرخ ارز، سر به سقوط گذاشته اما قیمت‌‌ های بسیاری از اقلام در همان حول‌ و‌ حوش روزهای گرانی خشک شان زده است، چه آن‌ ها که کالای اساسی‌ هستند و قاعدتا باید با ارز ۴٢٠٠ تومانی وارد شوند، چه کالاهای مشمول دریافت ارز نیمایی.

افزایش بی ضابطه قیمت ها و محصولات ایرانی آن هم در شرایط کنونی، اجحاف در حق شهروندانی است که جز حقوق کارمندی یا کارگری درآمدی ندارند و طی این مدت حتی ریالی به حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان اضافه نشده اما ناگزیرند کالاهای مصرفی شان را با افزایش چند برابری قیمت تهیه کنند.

از طرفی، در حالی که هر سال با شروع فصل سرما قیمت مرغ کاهش می یافت یا حداقل به ثبات می رسید، اما امسال برعکس تمام سال ها، قیمت مرغ مانند گوشت قرمز، همچنان روند افزایشی دارد.

براین اساس، امروز میانگین قیمت مرغ در عمده فروشی ها بین ۱۱٫۲۰۰ تا ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان متغیر است.

یک شهروند با اشاره به افزایش چند برابری قیمت محصولات لبنی، گوجه فرنگی، میوه، لوازم خانگی و… می گوید: گرانی کالاهای مصرفی و ضروری خانوارها در کمتر از ۶ ماه باعث افزایش فقر شده است، زیرا این گرانی بیشتر اوقات بدون اطلاع رسانی و چراغ خاموش انجام می شود و بسیاری از مردم درآمدشان کفاف هزینه های یک زندگی معمولی را نمی دهد.

وی با اشاره به این که هر روز برای فرزند خردسالش شیر خریداری می کند، می افزاید: در حالی که تا دو ماه پیش هر پاکت شیر یک نفره را با احتساب افزایش قیمت هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می کردم اکنون به ۲ هزار تومان رسیده است.

به نوشته ایسنا، یک فروشنده نیز در این باره می گوید: هر کالایی را که امروز خریداری می کنیم فردا باید مبلغی روی آن بگذاریم تا بتوانیم دوباره خریداری کنیم در نتیجه به همین نسبت ناگزیر به افزایش قیمت می شویم.

وی اظهار می کند: شرکت های توزیع به هر قیمتی که کالایی را عرضه می کنند ناگزیر به پرداخت وجه آن هستیم و اگر خریداری نکنیم با کمبود اجناس در فروشگاه مواجه می شویم و به این ترتیب مشتریان مان را از دست می دهیم.

وی اضافه می کند: قیمت ها همواره به شکل خودسرانه در حال افزایش و هیچ گونه مانعی بر سر راه آن ایجاد نشده است.

بازرسان کم، اصناف زیاد

در این میان معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت بوشهر می گوید: بازرسی‌ از اصناف و بازار در قالب تیم ‌های مشترک در نوبت‌های صبح و عصر انجام می‌شود و چنان چه تخلفی مشاهده شود، برای متخلفان پرونده تشکیل و با آن‌ها برخورد می شود.

رضا جمالی ادامه می دهد: با توجه به بالا بودن حجم مغازه‌ ها، فروشگاهها و کم بودن تعداد ناظران، امکان بازدید هر روزه از اصناف وجود ندارد.

وی ادامه می دهد: برای جلوگیری از گرانفروشی، بازرسی در بازار انجام و قیمت ها با فاکتور خرید مقایسه می شود و در صورتی که فروشنده ای تخلف کرده باشد برخورد می کنیم.

وی عمده این گرانی ها را مربوط به شرکت ها و کارخانه های بزرگ در دیگر استان ها ذکر می کند و ادامه می دهد: این گونه موارد را به استان مربوطه گزارش می کنیم تا برخوردهای لازم انجام شود.

وی بیان می‌کند: در این باره شهروندان می‌توانند با گزارش‌های شان به کمک ما بیایند و در صورت مواجهه با تخلف، موارد را از طریق تلفن ۱۲۴ یا مراجعه حضوری به ما اعلام کنند تا بررس ی‌ها و اقدامات لازم انجام و با متخلفان برخورد شود.

یک دیدگاه