بوشهر پیشتاز در نوسازی ناوگان سنگین راهداری/ خواب‌آلودگی، مهمترین عامل تصادفات استان

admin 1397-09-28 ۰
بوشهر پیشتاز در نوسازی ناوگان سنگین راهداری/ خواب‌آلودگی، مهمترین عامل تصادفات استان

دالکی خبر: مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر در رتبه نخست نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای کشور قرار دارد گفت: با تحویل ۱۱ دستگاه ماشین آلات سنگین نو به ناوگان راهداری بوشهر، نخستین استانی هستیم که ناوگان حمل و نقل جاده ای فرسوده خود را نوسازی خواهیم کرد.

به گزارش «دالکی خبر»؛ به نقل از خلیج فارس حمیدرضا علم در نشستی خبری به مناسبت روز حمل و نقل افزود: استان بوشهر دارای چهار هزار و ۳۳۴ کیلومتر راه اصلی، ۸۴۵ کیلومتر راه فرعی و دو هزار و ۲۴۶ کیلومتر راه روستایی است که برای حفظ ، توسعه و نگهداری راهها دهها پروژه بزرگ و کوچک با صرف هزار میلیارد ریال انجام شده است.

وی همچنین به کاهش تلفات موتور سواران اشاره کرد و گفت: با توزیع کلاه ایمنی و سه هزار نفر ساعت آموزش برای موتور سواران آمار تلفات موتورسواران طی ۸ ماهه امسال به ۳۷ نفر کاهش یافته، درحالی که سال گذشته تا این مدت ۵۳ نفر بود.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان یکی دیگر از اقدامات شاخص این بخش را پوشش ۹۵ درصدی محورهای ارتباطی استان به سامانه های هوشمند جاده ای عنوان کرد و گفت: جز دو محور اهرم-برازجان و سیراف-جم، سایر راههای اصلی استان به دوربین رصد و مدیریت راهها مجهز هستند.

به گفته علم، بوشهر تنها استانی است که تقریبا تردد و ترافیک در همه محورهای شریانی و اصلی آن به کمک ۵۲ سامانه کنترل سرعت ، ۵۴ سامانه تردد شمار بر خط ، ۱۷ سامانه نظارت تصویری و ۴ سامانه توزین در حال حرکت کنترل و مدیریت می شود.

خواب آلودگی مهمترین دلیل حوادث جاده ای استان

وی در پاسخ به سوالی درباره استاندارد نبودن راههای استان گفت: نواقص جاده ای استان را منکر نمی شویم و همزمان طرح هایی برای استانداردسازی شانه راهها و رفع نقاط حادثه خیر در حال انجام است، ولی بررسی ها نشان می دهد عامل انسانی در تصادفات استان نقش بسزایی دارد و با رعایت جوانب احتیاط، بسیاری از تصادفات رخ نمی دهد.

علم با بیان اینکه خواب آلودگی به یکی از مهمترین دلایل تصادفات استان مبدل شده، ادامه داد: در حادثه ای که دو هفته پیش در ورودی شهر خورموج رخ داد، ساعت ۴ بامداد راننده تریلی به دلیل خواب آلودگی به سمت دیگر جاده منحرف و به تریلی دیگری برخورد کرد که هر دو راننده جان خود را از دست دادند. در حالی که اگر رانندگان در زمان خواب آلودگی استراحت کرده و بعد ادامه مسیر دهند، بسیاری از سوانح رانندگی رخ نمی دهد.

وی ادامه داد: متاسفانه چندی پیش که در جاده روستایی چاهپیر تنگستان ۳ عضو خانواده ای جان خود را بر اثر تصادف در داخل خودرو از دست دادند، وقتی از شانه جاده بالا آمده تا حرکت کنند، به اطراف توجه نکرده و منجر به تصادف و این حادثه تلخ شدند؛ درحالی که موقعیت و شرایط جاده روستایی مشخص است و باید سرعت و احتیاط لازم را داشت.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان افزود: در حادثه تصادف زنجیره ای در جاده دلوار هم که ۳ نفر در داخل خودرو سوختند، خودروی شوتی با سرعت بالا قادر به کنترل نبوده و به خودروی ال ۹۰ برخورد می کند، آن خودروی سواری هم به ال ۹۰ و وانت دیگری برخورد کرده و این حادثه تلخ رقم می خورد. از طرفی تست الکل راننده شوتی مثبت از آب درآمد. این اتفاقات تلخ نشان می دهد اگر قوانین رانندگی رعایت شود، تا حدود زیادی از این حوادث پیشگیری می شود؛ هرچند ما درخصوص حذف نقاط حادثه خیز طبق طرح مشاور برنامه دارد.

گفتنی است در این نشست خبری در راستای فرهنگ سازی، به خبرنگاران کلاه ایمنی اهدا شد.

یک دیدگاه