مطب‌های بی‌پوز، بیماران شاکی/ نظام پزشکی: مردم مطب‎های متخلف را معرفی کنند

admin 1398-04-31 ۰
مطب‌های بی‌پوز، بیماران شاکی/ نظام پزشکی: مردم مطب‎های متخلف را معرفی کنند

دالکی خبر: بررسی‌ها نشان می‌دهد در بوشهر خبری از تصمیم‌های مشابه درباره پزشکان فاقد کارتخوان در مناطق دیگر نیست. همچنین بازدید میدانی از برخی مطب‌ های پزشکان حکایت از اجرای دست‌ و پاشکسته قانون دارد، طوری که برخی از مطب‌ها به‌کلی دستگاه کارت‌خوان ندارند. برخی دیگر نیز به بهانه خراب بودن دستگاه، همچنان از بیمار پول نقد می‌ خواهند.
چرا در ساختمان پزشکان که ۱۴، ۱۵ پزشک طبابت می کنند یک دستگاه ‎کارتخوان کمیاب است تا این همه بیمار در گرما و بعضا از پله های متعدد برای گرفتن پول راهی خیابان نشوند‌؟ دادن ‎مالیات برای پزشکان اینقدر سخت و زجرآوره؟ چرا ما قبل از گرفتن حقوق باید مالیات بدهیم اما شما نه؟
طی ده روز اخیر ۳ بار خانمم رو به مطب دکتر … پزشک زنان در بوشهر بردم. متاسفانه هربار منشی این مطب اعلام می کرد کارتخوان نداریم واز عابربانک پایین مطب پول نقد بگیرید که مشاهده نمودم زنان باردار فراوانی که بدون همراه مجبور بودند با این شرایط حدود ٢٠ پله پایین و بالا شوند تا در راستای قانون گریزی این پزشک، با مکافات زیاد پول نقد تهیه کنند و به مطب پرداخت نمایند. از اداره مالیاتی، دادستان بوشهر و سازمان نظام پزشکی عاجزانه درخواست اجرای قانون کارتخوان در مطب های پزشکی دارم تا اینگونه شاهد فرار مالیاتی و به دردسر افتادن بیماران نباشیم.
دیروز به مطب دکتر … در ساختمان پزشکان پارس مراجعه کردم و بخاطر نداشتن کارتخوان، یکبار برای پرداخت ویزیت و یکبارهم پرداخت هزینه تست به بیرون از ساختمان رفتم. در نظر بگیرید که آسانسور هم خراب بود.
پسرم را به پزشک اطفال بردم، ولی منشی گفت تلفن قطع است و کارتخوان کار نمی کند. وقتی اعتراض کردم که با بچه چرا باید آواره خیابان شوم برای گرفتن پول و باید مشکل تلفن شان را حل کنند، منشی با بداخلاقی گفت خانم اگر می خواهید نوبت تان از دست نرود، بجای بحث کردن برو پول نقد بیاور. چون عابربانک نزدیک مطب نبود، مجبور شدم از سوپرمارکت ۲۰ هزارتومان خرید کنم تا پول نقد بگیرم. الان دستفروش‌ های کنار خیابان هم کارتخوان دارند آن وقت مگر می‌شود شما در مطب‌ های پزشکان اینگونه از نصب کارتخوان طفره می روند و کسی هم پیگیری نمی کند؟
روز جمعه به مطب دکتر … رفتم که متاسفانه کارت خوان نداشت و بیمارها برای دریافت پول نقد روانه خیابان می شدند. جالب اینکه ایشان پزشک معتمد اداره مالیات هستتد! روز بعد هم به مطب دکتر … متخصص چشم رفتم که متاسفانه فقط پول نقد می گیرند و پیر زن و پیرمردهای مظلومی که با چشم های درد و هزاران زحمت خودشون را به مطب رسونده بودتد و باز مجبور بودن برا پول نقد اواره خیابان شوند. نمیدونم چرا ما ایرانی ها هرچه پول دار تر باشیم، حریص تر می شیم و قوانین را دور می زنیم!
به پزشک ارتوپدی مراجعه کردم که در مطب روی کاغذ نوشته بود: کارتخوان نداریم. واقعا چرا با وجود تسهیلاتی که بانک ها برای کارتخوان قائل شده‌ اند، همچنان برخی مطب‌ های پزشکان فقط پول نقد دریافت می‌ کنند و خیلی راحت به بیمار می‌ گویند که دستگاه کارتخوان نداریم. این کار مصداق دهن‌ کجی به شعور مردم است؛ یعنی ‌با وجود اینکه قانون پزشکان را ملزم کرده اما همچنان بخشی از پزشکان این دستگاه را ندارند
اینها برخی از پیام های متعددی است که خوانندگان «خلیج فارس» طی ماهها و هفته های اخیر درباره خودداری پزشکان از نصب کارتخوان ارسال کرده اند.

این درحالیست که براساس مصوبه مجلس، از ابتدای امسال نصب کارتخوان در مطب های پزشکان الزامی شده تا هم راهی برای کاهش فرار مالیاتی باشد، هم بیماران برای پرداخت هزینه ویزیت گرفتاری کمتری داشته باشند.

اما در شرایطی که همچنان برخی پزشکان در بوشهر برای دور زدن قوانین، زیربار نصب کارتخوان نمی روند و اراده ای هم برای برخورد با این تخلف دیده نمی شود، در برخی نقاط کشور، مسئولان قضایی از اختیارات خود برای تأکید بر اجرای قانون استفاده کرده‌اند.

به طور مثال، دادستان ایلام ۱۹ فروردین امسال با تأکید بر اجرای قانون و ضرورت احیای حقوق عامه اعلام کرد که از ۲۴ فروردین، ضابطان قضایی از ادامه فعالیت مراکز درمانی و دیگر مشمولان بند‌ «ی» تبصره ۶ قانون بودجه ۹۸ جلوگیری و آن‌ها را پلمب می‌کنند. این در حالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد در بوشهر خبری از تصمیم‌های مشابه درباره پزشکان متخلف نیست. همچنین بازدید میدانی از برخی مطب‌ های پزشکان حکایت از اجرای دست‌ و پاشکسته قانون دارد. برخی از مطب‌ها به‌کلی دستگاه کارت‌خوان ندارند. برخی دیگر نیز به بهانه خراب بودن دستگاه، همچنان از بیمار پول نقد می‌ خواهند.

نکته جالب این است که حتی مطب پزشکانی که تحت قرار‌داد با نهادهای رسمی و دولتی همچون راهنمایی و رانندگی هستند و برای دریافت معاینه پزشکی گواهینامه افراد به آنها مراجعه می‌ کنند هم زیر بار قانون کارتخوان نرفته اند.

پزشکانی که کارتخوان ندارند را معرفی کنید؛ قطعا برخورد می شود

برای پیگیری مشکل، با رییس نظام پزشکی بوشهر تماس گرفتیم که سیدحسن معینی در این خصوص می گوید: نصب کارتخوان در مطب های پزشکان به استناد قانون بودجه ۹۸ از ابتدای سال الزامی شده و در این خصوص تذکرات و نظارت های متعددی داشته ایم.

وی معتقد است اغلب پزشکان در مطب ها کارتخوان نصب کرده و این قانون را اجرایی نموده اند، اما اگر مواردی غیر از این وجود داشته باشد، بیماران و شهروندان به نظام پزشکی بوشهر اطلاع دهند و قطعا پیگیری خواهد شد.

معینی درباره این پرسش که درباره مقاومت برای عدم نصب کارتخوان در مطب ها چه اقدامی صورت می گیرد؟ تصریح کرد: در مرحله نخست تذکر داده و یک هفته مهلت برای پیگیری از بانک برای نصب کارتخوان می دهیم، تذکر دوم منجر به معرفی به تعزیرات و تشکیل پرونده خواهد شد و مرحله سوم نیز به تعطیلی یک ماهه مطب منجر خواهد شد، از این رو از شهروندان درخواست داریم مطب هایی که فاقد کارتخوان هستند، به نظام پزشکی بوشهر اطلاع دهند.

گزارش «خلیج فارس» می افزاید: البته بعضا مشاهده شده برخی مطب های پزشکان با وجود نصب کارتخوان، اما به بهانه خرابی یا قطع تلفن، از مردم وجه نقد درخواست می کنند که به نظر می رسد باید برای این شگرد و مقابله با این ترفند هم تدبیری اندیشید!

یک دیدگاه