بازار مرغ دوباره بی سروسامان شد

admin 1398-05-02 ۰
بازار مرغ دوباره بی سروسامان شد

دالکی خبر: اگرچه طی ماههای گذشته، بازار مرغ و تخم مرغ ثبات پیدا کرده و قیمت این دو کالای پر مصرف، کمتر روی نوار نوسان قرار می گرفت، اما طی روزهای اخیر مجددا افزایش قیمت ها شیب تندی گرفته است.

به گزارش «دالکی خبر»؛ براین اساس، هرچند اوایل هفته ریزش قیمت مرغ تا کیلویی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان را در بازار شاهد بودیم، اما این روزها دوباره قیمت مرغ در بوشهر به ندرت پایین تر از ۱۴ هزارتومان عرضه می شود.

این درحالیست که مدتها مرغ گرم در مغازه ها زیر ۱۱ هزارتومان فروش می رفت، اما حالا روزانه این محصول روی نوار گرانی افتاده و با این وضعیت مشخص نیست قیمت تا کجا پیش می رود.

یک بانوی بوشهری که برای خرید مرغ به مغازه مراجعه کرده، می گوید: هربار با افزایش نرخ ارز و طلا، قیمت دیگر کالاها نیز افزایش می یافت اما این بار بازار مرغ برعکس عمل کرده و با کاهش قیمت دلار و طلا، قیمت مرغ افزایشی شده و مشخص نیست از چه فرمولی تبعیت می کند.

وی قیمت ۱۴، ۱۵ هزارتومانی مرغ را اجحاف به مردم می داند و معتقد است: در شرایط اقتصادی کشور که بسیاری از خانوار سفره شان از مرغ و گوشت خالیست، با این گرانی ها دیگر خرید هر از چندماه نیز برایشان دشوارتر می شود.

یک شهروند دیگر نیز با اشاره به نابسمانی در بازار و افزایش قیمت ها می گوید: با این مدیریتی که مسئولان دارند، چگونه انتظار می رود مردم اعتماد کرده و مواد غذایی را ذخیره نکنند که از گرانی در امان بمانند؟

در همین حال، یک فروشنده می گوید: کسبه نقشی در کاهش یا افزایش نرخ مرغ ندارند و فقط سود قانونی که مشخص شده را دریافت و مرغ عرضه می کنند.

گرانی مرغ به روایت یک مسئول کشوری

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی درباره گرانی قیمت مرغ اظهار کرد: همه ساله از خرداد تا نیمه دوم شهریور به سبب تنش‌های گرمایی با چالش وزن گیری جوجه‌های گوشتی روبرو هستیم که این امر عرضه مرغ را تحت تاثیر خود قرار می‌هد.

اکبر چهار آیین، ازدیاد تقاضا و کاهش وزن گیری لاشه‌ها در فصل تابستان را از جمله دلایل کمبود عرضه مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: افزایش قیمت سایر محصولات پروتئینی نظیر گوشت قرمز منجر به کاهش قدرت جامعه شده که درنهایت قشر‌های کم درآمد، مرغ را در سبد خانوار جایگزین کرده و منجر به تغییر در بازار شد.

وی در گفتگو با ایرنا، افزایش نامتعارف تلفات در واحد‌های تولیدی را یکی دیگر از عوامل کمبود عرضه و افزایش قیمت مرغ در بازار برشمرد و ابراز عقیده کرد: کنجاله و سویا بهتر از قبل میان مرغداری ها توزیع می شود و مشکل حادی از این نظر نیست.

قیمت مصوب یا پاشیدن نمک روی زخم مردم؟!

از نکات جالب این روزها، اعلام قیمت مصوب مرغ گرم توسط مسئولان کشوری است که با دهن کجی بازار مواجه شده و به نوعی تمسخر مردم و پاشیدن نمک روی زخم آنهاست.

براین اساس، مدیرکل برنامه ریزی و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ستاد تنظیم بازار سقف قیمت مرغ برای مصرف کنندگان را ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان مشخص کرد.

محمدرضا کلامی که با سایت اطلاع رسانی این وزارتخانه گفتگو کرده، اظهار داشت: در پی ارایه پیشنهادی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و پس از بررسی‌های انجام گرفته توسط سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان، ستاد تنظیم بازار سقف قیمت مصرف کننده مرغ را ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین کرد.

وی با اشاره به عرضه مرغ با قیمتی بیش از این رقم در برخی مناطق ادامه داد: هر گونه تخطی از قیمت فوق از سوی دستگاه های مسؤول مورد اقدام قانونی جدی قرار خواهد گرفت.

کلامی گفت: تولید کنندگان مکلف شدند نسبت به درج قیمت مصرف کننده بر بسته بندی کالاها و نصب اتیکت و بنر در محل عرضه اقدام کنند.

همه این اظهارات در شرایطی می باشد که مرغ گرم زیر قیمت ۱۳ هزارتومان در بوشهر کمیاب است و اینطور که مقام مسئول وزارت صنعت و تجارت گفته، استان ها باید در زمینه نظارت بر عرضه مرغ با نرخ مصوب جدیت داشته باشند.

هرچند از نگاه افکار عمومی بوشهر، نظارت بر بازار و کنترل گرانی ها بیشتر به شوخی می ماند و طی این سالها، مردم اقدام موثر و قابل قبولی از مجموعه بازرسی سازمان صنعت و تجارت یا تعزیرات استان مشاهده نکرده اند.

یک دیدگاه