اکبر صابری: مسئولین نسبت به تلفات بالای کرونا در دشتستان پاسخگو باشند / خبرنگار باید مستند بنویسد

admin 1399-05-21 ۰
اکبر صابری: مسئولین نسبت به تلفات بالای کرونا در دشتستان پاسخگو باشند / خبرنگار باید مستند بنویسد

دالکی خبر – مهشید شهنه مطلق: مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی اتحاد خبر گفت: آمار تلفات جانی کرونا نسبت به درصد مبتلایان در دشتستان خیلی بیشتر از مرکز استان و سایر شهرستان هاست و مسئولین ذیربط باید پاسخگوی این مشکل مهم باشند.

به گزارش اتحاد خبر، اکبر صابری در نشست اصحاب رسانه با فرماندار دشتستان ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: کار خبرنگاری راه رفتن روی لبه تیغ است و تهیه خبر و گزارش مخاطرات خاص خود را دارد. در این عرصه نباید تند یا کند نوشت بلکه باید واقعیات را بر اساس مستندات به مخاطب عرضه داشت.

صابری بیان کرد: از سال ۶۹ کار خبرنگاری را با صداوسیمای بوشهر آغاز کردم و خبرنگار افتخاری صداوسیما در زادگاهم دالکی بودم و بعد از آن در اتحاد جنوب و اتحاد خبر و جمعا تاکنون ۳۰ سال است که با افتخار یک خبرنگارم.

مشاور رسانه ای استاندار بوشهر با اشاره به اینکه بعضی اوقات خبرنگاران، اصحاب رسانه و نویسندگان دچار نوعی جو زدگی می شوند، خاطر نشان کرد: خبرنگار و نویسنده رسانه نباید صرفا برای خوشایند مردم مطلبی را بنویسد بلکه باید روشنگر واقعیات مسایل باشد و تا زمانی که از صحت و سقم خبری مطمئن نشده است آن را نشر ندهد.

صابری با بیان اینکه گاهی بعضی خبرنگاران و نویسندگان با قلم خود باعث تضییع حق فرد یا افراد مسئول یا غیر مسئولی می شوند افزود: باید در نوشتن مطالب خودمان را جای آن مقام مسئول یا فردی بگذاریم که درباره وی مطلب می نویسیم بگذاریم و وجدان خود را قاضی قرار دهیم تا حقی را بی دلیل ضایع نکنیم و باعث هتک حرمت و حیثیت افراد نشویم.

مشاور فرهنگی و رسانه ای استاندار بوشهر افزود: مخاطب به اصحاب رسانه اعتماد می کند و ما برای حفظ این اعتماد باید مطالب و نقدهای خود را با ارائه سند و دلایل کافی به رشته تحریر درآوریم از حق و حقوق مردم مستند و با کسب اطلاعات لازم دفاع کنیم‌.

مشاور رسانه ای استاندار بوشهر رعایت اصل صداقت، جلب اعتماد مردم، موقع شناسی و انتقاد سازنده را از نکات مهم در حرفه خبرنگاری دانست و گفت: حفظ و ارتقاء این اعتماد تنها با انعکاس اخبار و اطلاعات معتبر و قابل اتکا امکان پذیر است.

صابری افزود: طبق اساسنامه خانه مطبوعات کشور، هر شهرستان که ۲۰ عضو اصلی در خانه مطبوعات استان داشته باشد، می تواند در شهرستان خود خانه مطبوعات شاخه آن شهرستان را تاسیس کند و لذا در شهرستان دشتستان که بزرگترین شهرستان استان است و تعداد اصحاب رسانه آن قابل توجه است می شود خانه مطبوعات شهرستان را راه اندازی کرد.

وی با بیان اینکه خیلی از خبرنگاران و نویسندگان رسانه های شهرستان عضو خانه مطبوعات نیستند، ادامه داد: تعداد اصحاب رسانه در دشتستان بیش از ۱۰۰ نفر هست اما خیلی از آنها عضو خانه مطبوعات استان نیستند و بهتر است این عزیزان برای عضویت در خانه مطبوعات اقدام کنند.
مدیر مسئول هفته نامه اتحاد جنوب و سایت‌ اتحاد خبر در ادامه سخنان خود با طرح این سئوال که چرا آمار مرگ و میر ناشی از کرونا به نسبت تعداد مبتلایان در شهرستان دشتستان از همه شهرستان های استان بیشتر است از مسئولان ذیربط خواستار توضیح شد و گفت: چیزی مهمتر از جان مردم نیست و متاسفانه می بینیم که علیرغم تلاش هایی که مسئولان و کادر بهداشت و درمان و فرماندار محترم داشته اند ولی تلفات جانی نسبت به درصد مبتلایان در دشتستان دوبرابر و یا بیشتر نسبت به سایر مناطق استان است و این مهم نیازمند بررسی و رفع دلایل و مشکللات موجود است.

وی با بیان اینکه برای حل این مشکل صدای فرماندار و نماینده دشتستان به گوش مردم نرسیده است، تصریح کرد: فرماندار به عنوان نماینده عالی دولت نسبت به این مشکل که پای جان مردم درمیان است باید صدایش تا تهران برود.

صابری خاطر نشان کرد: زحمات فرماندار و نماینده دشتستان قابل تقدیر است اما انتظار دارم این مشکل را به شکل جدی پیگیر باشند و حتما علت را به افکار عمومی توضیح دهند.

یک دیدگاه