سازمان جهانی بهداشت مبارزه با کووید-۱۹ را امیدبخش دانست

admin 1399-05-21 ۰
سازمان جهانی بهداشت مبارزه با کووید-۱۹ را امیدبخش دانست


دالکی خبر: به رغم افزایش مبتلایان به کرونا در جهان به بیش از ۲۰ میلیون نفر و جان باختن ۷۵۰ هزار نفر، تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از «بارقه سبز امید» در بحبوحه این بحران جهانی در مبارزه با کووید-۱۹ سخن گفته است.

به گزارش ایرنا، آدهانوم در تازه ترین گزارش خود به خبرنگاران که بر روی وب سایت این سازمان منتشر شده است ضمن اعلام این مطلب از دولت ها و مردم خواست برای فرونشاندن شیوع این ویروس تلاش کنند.

وی به خبرنگاران گفت: می دانم که بسیاری از شما اندوهگین هستید و جهان در مقطع دشواری بسر می برد.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت افزود: می خواهم این موضوع را روشن کنم که بارقه امید وجود دارد و مهم نیست در کدام کشور، منطقه، شهر یا شهرکی، هرگز برای شکست شیوع این ویروس دیر نیست.

آدهانوم دو مولفه را برای مقابله موثر با این همه گیری اعلام کرد: تصمیم مقامات جهان برای بکار بستن اقداماتی برای مهار کرونا و استقبال شهروندان از اقدامات جدید.

وی از نیوزلند به عنوان «الگوی جهانی» در مقابله با این همه گیری نام برد. نیوزلند صدمین روز پاک از نظر ابتلا به کرونا را پشت سر گذاشته است.

مقام ارشد سازمان ملل همچنین از اقدامات کشورهای جنوب شرق آسیا، حوزه کارائیب و اقیانوس آرام به دلیل بکار بستن اقدامات زودهنگام برای محدود کردن ویروس قدردانی کرد.

وی گفت کشورهایی مانند فرانسه، آلمان، جمهوری کره، اسپانیا، ایتالیا و بریتانیا که با شیوع شدید بیماری مواجه بودند توانسته اند تا حد زیادی با اقداماتی که بکار بسته اند جلوی شیوع بیشتر این ویروس را بگیرند.

سازمان جهانی بهداشت جهانی به کشورها درباره اقداماتی همچون شناسایی فوری مبتلایان، فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستشوی مکرر دست ها توصیه کرده است.

آدهانوم گفت، در کشورهایی که شیوع ویروس شدید است با چنین اقداماتی از سوی همه دولت ها می توان آن را کنترل کرد.

مقام سازمان ملل بعلاوه بر سرکوب و مهار شیوع ویروس تاکید کرد و آن را لازمه بازگشایی امن اجتماعات و بازگشت دانش آموزان به مدارس دانست.

ادهانوم پیشتر در توئیتی نوشت: ما می خواهیم مدارس در شرایط امنی بازگشایی شوند و باید مطمئن شویم که دانش آموزان و کادر آموزشی و دانشگاه در امنیت و سلامت هستند. زیربنای چنین شرایطی را جلوگیری مناسب از انتقال کرونا در بین جوامع تشکیل می دهد.

مدیر سازمان جهانی بهداشت همچنین بر حمایت سازمان متبوعش از لبنان به دنبال انفجار ویرانگر هفته گذشته تاکید کرد.

سازمان جهانی بهداشت تجهیزات محافظت شخصی به ارزش ۱.۷ میلیون دلار برای مبارزه با کرونا و جایگزینی با نجهیزات تخریب شده در انفجار به لبنان ارسال کرده است.

براساس تازه ترین آمار وضعیت شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان که سازمونا و ان بهداشت جهانی آن را به عنوان پدیده‌ای «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد، ۲۰ میلیون و ۲۴۸ هزار و ۳۷۰ نفر تاکنون به کووید-۱۹ مبتلا شده اند که از این تعداد بیش از ۱۳ میلیون بهبود یافته اند و ۷۳۷ هزار و ۷۱۵ نفر جان باخته اند.

یک دیدگاه