کرونا “امرو هیچستانی” را از ادبیات استان بوشهر گرفت

admin 1399-06-11 ۰
کرونا “امرو هیچستانی” را از ادبیات استان بوشهر گرفت

دالکی خبر : حسن انصاری متخلص به «امرو هیچستانی» از طنزپردازان سرشناس استان بوشهر، صبح امروز به‌دلیل ابتلا به‌ کرونا در برازجان درگذشت.

وی بیش از یک هفته پیش به‌دلیل وخامت حالش در بخش «آی سی یوی» بیمارستان برازجان بستری شده بود.

حسن انصاری متولد ۱۳۴۳ در شهر جم و تحصیل‌کرده‌ی کارشناسی ارشد ادبیات فارسی بود. او که از دبیران با تجربه‌ی ادبیات فارسی به‌شمار می‌رفت، سال‌های زیادی در دبیرستان‌های نمونه و تیزهوشان برازجان و بوشهر به‌تدریس پرداخت.

وی همچنین از شاعران پرکار طنز پرداز استان بوشهر بود و آثار طنز او‌ در مطبوعات استان از جمله آیینه‌ی جنوب، اتحاد جنوب و پیغام به‌چاپ می‌رسید.

نخستین همکاری انصاری در زمینه‌ی طنز با هفته‌نامه آیینه جنوب در نخستین سال‌های دهه‌ی هفتاد خورشیدی بود که وی منظومه‌ای هفتگی را با نام «لیلی و مجنون» در آن به‌چاپ رساند. با چاپ همین منظومه بود که نام حسن انصاری که تخلص «امرو هیچستانی» را برای خود برگزیده بود، به‌عنوان شاعر طنزپرداز مطرح شد. وی پیش از این در شرحی از سرگذشت شاعری خود گفته است که این تخلص را به پیشنهاد منوچهر آتشی، سردبیر وقت بخش ادبی آیینه‌ی جنوب، برای خود برگزید.

او نخستین کتاب شعر خود را که مجموعه طنزهای مطبوعاتی وی بودند، در سال ۱۳۸۶ با عنوان «مطبوعاتی‌های نامطبوع من» به‌چاپ رساند. دومین مجموعه‌ی شعر طنز وی با عنوان«تلقند» نیز سال گذشته منتشر شد.

انصاری سومین چهره‌ی فرهنگی، مطبوعاتی دشتستان است که در چند روز گذشته قربانی ویروس کووید ۱۹ شده‌اند. دو روز پیش نیز محمدجواد فخرایی، مورخ، فعال مطبوعاتی و از پیش‌کسوتان فرهنگی دشتستان بر اثر ابتلا به این ویروس درگذشت. غلامعلی قاضی‌زاده، صاحب امتیاز و مدیر مسئول هفته‌نامه «چشم‌انداز جنوب»، نخستین روزنامه‌نگار دشتستانی بود که شنبه هفته گذشته، به‌دلیل بیماری کرونا در بیمارستان «شهدای خلیج فارس» بوشهر درگذشت.

یک دیدگاه