دالکی خبر: استاندار بوشهر امروز می تواند تصمیمی خردورزانه و امیدآفرین بگیرد و با اتکا به اعتبارش در دولت، دلخوشی بزرگ کارمندان را به آنان بازگرداند تا با خیالی آسوده و آرامش بیشتر به دولت برای اجرای سیاست های خرد و کلان کمک کنند. تعطیلی مجدد پنج شنبه های بوشهر قطعا لطف به جامعه بزرگ کارمندان نیست بلکه مطالبه عدالتی است که از استاندار توقع می رود در انجامش درنگ نکند.

۷ نکته درباره خواسته کارمندان استان«تعطیلی پنج شنبه‌های بوشهر»؛ حقی که استاندار باید پس بگیرد!

مصطفی ارجمند

از ۱۶ شهریورماه، استانداری بوشهر طی ابلاغیه ای به تعطیلی ادارات استان در روزهای پنجشنبه پایان داد.

استانداری، علت این تصمیم را مصوبه مردادماه دولت دانسته بود و اخیرا استاندار جدید بوشهر گفته: «در حال بررسی موضوع تعطیلی ادارات در روز پنجشنبه هستیم و اگر به راهکاری برسیم اعلام خواهیم کرد.»

اما چند نکته در این خصوص:

اول: تعطیلی پنج شنبه های بوشهر قدمتی ده ساله دارد و آنچه در مصوبه مردادماه دولت آمده مربوط به موضوع مدیریت بحران در تابستان سال جاری است که پس از خنک شدن هوا و بهبود شرایط کرونایی، لغو شد. از این رو استناد استاندار سابق بوشهر به مصوبه دولت، غیر دقیق و نادرست بود!

دوم: اگر مصوبه مردادماه دولت، ملاک عمل است چرا تهران و خوزستان آن را اجرایی نکردند؟ البته که بوشهر با تهران تفاوت های بسیار دارد اما شرایط آب و هوایی، اقلیمی و جمعیتی بوشهر بسیار نزدیک به خوزستان است. کاش استاندار سابق به جای انداختن توپ در زمین نهادهای نظارتی، خودشان زحمت پاسخگویی و حمایت از حقوق زیردستان را می کشیدند که قطعا نهادهای نظارتی هم نیت شان آزار رسانی به کارمندان نبوده که منطق دقیق و صریح را برنتابند.

سوم: آب و هوای استان بوشهر طی حدود ۸ ماه سال گرم و زجر آور است. برخلاف بسیاری از استان های کشور که معمولا ۴ فصل سال را تجربه می کنند جنوبی ها فقط دو فصل تابستان داغ و زمستان های معتدل را تجربه می کنند که عمر زمستان شان بسیار کوتاه تر از تابستان است. همین وضعیت سبب شده هزینه های مصرف آب و برق و بنزین در این استان به شدت بالا باشد!

در استان بوشهر بوشهر مردم و رانندگان مجبورند ۸ ماه سال از کولر خودرو استفاده کنند که عملا مصرف بنزین را به شدت افزایش می دهد، استهلاک خودروها و املاک و اموال در هوای گرم و شرجی بیشتر است، مصرف برق و آب به میزان زیادی از میانگین کشور بیشتر است و در یک کلام هزینه های پنهان و آشکار زندگی در این استان قابل مقایسه با بخش زیادی از کشور نیست.

چهارم: بوشهر علاوه بر شرایط آب و هوایی و اقلیمی با آلایندگی های صنعتی گوناگون هم مواجه است که این وضعیت بر روح و جسم مردم و کارمندان و کارگران اثرات مخربی داشته و دارد. همین شرایط هم ریکاوری روحی و جسمی را برای مردم استان بوشهر جهت استمرار زندگی در شرایط سخت و طاقت فرسای جنوب را ضروری می سازد تا در بخش های مختلف، کارمندان بتوانند با راندمانی بالاتر خدمات رسانی کنند.

پنجم: پنج شنبه های تعطیل جنوب، فرصت بزرگی برای کارمندان بود تا آخر هفته های گرم را در کنار خانواده سپری کنند و گاه بتوانند سفری کوتاه و دو روزه به شهرهای نزدیک داشته باشند و با شرایط روحی بهتر به شنبه های کاری باز گردند آن هم در شرایطی که حدود ۷ ماه از سال، گرما و شرجی هوا در استان به حدی است که نه روزهایش در هوای بیرون قابل تحمل است و نه شب هایش!
هر چند مشکل سفرهای درمانی به مراکز درمانی معتبر هم با تعطیلی های پنج شنبه مرتفع می شد.

ششم: تعطیلی پنج شنبه ها یکی از چالش های بزرگ آموزش و پرورش را هم حل کرده بود؛ آن هم رغبت مجدد معلمان به حضور در بخش اداری مدیریت آموزش و پرورش که مستلزم حضور همه روزهای هفته با حقوق و مزایایی کمتر یا مشابه فعالیت آموزشی است. فعالیت مجدد پنج شنبه ها حالا بسیاری از معلمان را هم مردد ساخته تا قید حضور در بخش اداری را بزنند و می دانم که امروز مدیریت آموزش و پرورش استان با چالش در این زمینه مواجه است. علاوه بر این تعطیلی مدارس در روزهای پنجشنبه، فرصتی برای حضور والدین کارمند در کنار فرزندان خود را فراهم می سازد.

هفتم: تعطیلی پنج شنبه های بوشهر البته که از سر خیرخواهی تام و تمام نبوده که در مرکز کشور کمتر کسی دلش برای ما می تپد؛ تعطیلی پنج شنبه های بوشهر یعنی مدیریت برق و آب در تابستان و مدیریت گاز کشور در زمستان! 
نه تنها پنج شنبه های تابستان که ساعت های کاری هم به حداقل می رسد تا دولت بتواند بر بحران ها فائق شود. از چند ماه دیگر دوباره ستاد مدیریت بحران در استانداری برپا می شود و به تعطیلی همین پنج شنبه ها و کاهش ساعات کاری حکم می کند. این شل و سفت کردن ها چه سودی دارد واقعا؟!

آنچه مشخص است ایران در عرصه های مختلف به ویژه اقتصادی، مدیون استان بوشهر است و باید بسیار فراتر از سایر نقاط کشور دیده شود. اینکه مردم استان بوشهر را از اندک فرصت های زندگی بی بهره سازیم نه هنر مدیریت است نه مبتنی بر عقلانیت!

استاندار بوشهر امروز می تواند تصمیمی خردورزانه و امیدآفرین بگیرد و با اتکا به اعتبارش در دولت، دلخوشی بزرگ کارمندان را به آنان بازگرداند تا با خیالی آسوده و آرامش بیشتر به دولت برای اجرای سیاست های خرد و کلان کمک کنند.

تعطیلی مجدد پنج شنبه های بوشهر قطعا لطف به جامعه بزرگ کارمندان نیست بلکه مطالبه عدالتی است که از استاندار دولت انقلابی توقع می رود در انجامش درنگ نکند.