دالکی خبر: خساست بانک های بوشهر و عدم نقش آفرینی موثر در توسعه استان حرف امروز و دیروز نیست، طوری که یک گزارش جدید این اجحاف را تایید می کند.

ظلم بانک‎ها به بوشهر/ آقای استاندار! این آمار را ببینید+جدول

به گزارش دالکی خبر؛ برای نخستین بار و به عنوان گامی در راستای شفافیت و توسعه عدالت استانی، وزارت اقتصاد و دارایی با انتشار گزارشی ارقام مربوط به نسبت تسهیلات به سپرده بانک‌های تجاری دولتی، بانک های تخصصی دولتی، بانک‌های خصوصی شده و بانک‌های خصوصی و مؤسسات اعتباری کشور را به تفکیک هر استان تا پایان تیر ماه سال جاری منتشر کرد.

پایین ترین سهم تسهیلات بانکی

طبق این گزارش، استان بوشهر در همه بخش ها پایین تر از میانگین کشوری می باشد؛ اتفاقی که نشان می دهد این استان دارای بالاترین منابع بانکی و کمترین تسهیلات پرداختی است.

براین اساس، سهم تسهیلات بانک های خصوصی استان تنها ۲۵ درصد منابع آنها بوده است. این درحالی است که میانگین کشوری تسهیلات این بانک ها ۶۳ درصد بوده است.

براین اساس، پس از سیستان و بلوچستان (۱۹ درصد) و فارس (۲۳ درصد) کمترین عملکرد مربوط به بوشهر بوده است.

بانک های تجاری دولتی استان بوشهر نیز در پرداخت تسهیلات رتبه آخر کشور را کسب کرده و طی زمان مورد اشاره فقط ۴۰ درصد منابع شان صرف تسهیلات شده است.

این درحالی است که بانک های مورداشاره در کشور به طور متوسط ۷۹ درصد منابع خود را تسهیلات داده اند.

همچنین بانک های تخصصی دولتی استان بوشهر هم از نظر پرداخت تسهیلات رتبه آخر را در کشور دارند. این بانک ها هرچند ۹۱ درصد منابع خود را صرف تسهیلات در استان کرده اند، اما در مقایسه با میانگین کشوری که ۱۲۶ درصد می باشد تفاوت معناداری دارد.

آقای استاندار! بانک ها را به راه بیاورید

این گزارش نشان می دهد بوشهر به دلیل صنایع و فعالیت های اقتصادی موجود در آن، عملا استانی برای جذب منابع خصوصا توسط بانک های خصوصی مبدل شده و نقشی در توسعه استان ندارند.

این در شرایطی می باشد که بسیاری از فعالیت های تولیدی یا پروژه های استان تشنه اعتبار هستند، طوری که بعضا برخی طرح ها مجوز تسهیلات ماده ۵۶ را نیز گرفته اند که بازگشت آن از سوی دولت تضمین شده، از جمله آزادراه بوشهر- شیراز، راه آهن، برخی سدها و آبشیرین کن ها؛ اما مدتهاست بانک ها پا پیش نمی گذارند و در توسعه استان نقش آفرینی نمی کنند.

قطعا استاندار باید در راستای اختیارات و تکالیف قانونی، از خروج این حجم از سپرده های بانکی استان جلوگیری کرده و بانک ها را به راه بیاورد.