کلاهبرداری در دیوار با فروش موتورسیکلت

کلاهبرداری با درج آگهی فروش موتورسیکلت در بوشهر

دالکی خبر: رئیس پلیس فتا بوشهر با اشاره به افزایش کلاهبرداری‌هایی که در پوشش برنامه دیوار صورت می گیرد، گفت: مردم باید هنگام مراجعه به سایت دیوار و نمونه‌های مشابه آن، به‌ راحتی به اظهارات آگهی دهنده اعتماد نکرده و قبل از واریز هر گونه وجهی، توصیه های ایمنی را در نظر بگیرند.

به گزارش دالکی خبر؛ سرهنگ مهدی قاسمی اظهار کرد: در هفته های اخیر، چند نفر از هم استانی‌ها به پلیس فتا استان مراجعه و اظهار داشته‌اند با مشاهده آگهی فروش موتورسیکلت در سایت دیوار با قیمت بسیار پایین به اظهارات فروشنده اعتماد کرده و نصف مبلغ کلی مورد توافق را به شماره کارت اعلامی واریز کرده و حال متوجه شده‌ایم که فریب خورده‌ایم و هیچ موتورسیکلتی برای فروش وجود نداشته و این آگهی فقط برای کلاهبرداری در سایت درج شده است.

این مقام انتظامی افزود: باز هم شاهد هستیم که سهل‌انگاری و کم توجهی  کاربران  به مراتب بیشتر از مهارت کلاهبردار در وقوع  کلاهبرداری تاثیر گذار بوده و مالباختگان تنها با مشاهده تصاویر و مدارک غیرواقعی و مورد ادعای فروشنده کلاهبردار و بعلت قیمت نازل اعلام شده، فریب خورده و بخشی از سرمایه خود را از دست داده اند. در همین راستا، سرنخ‌هایی از هویت فرد کلاهبردار که در خارج از این استان، ساکن است به‌دست آمده و با هماهنگی مرجع محترم قضایی، شماره حساب‌های دراختیار وی نیز مسدود شده و همچون موارد گذشته و در اولین فرصت با اقدامات تخصصی، این مجرم سایبری نیز دستگیر خواهد شد.

رئیس پلیس فتا بوشهر در ادامه اعلام نمود که به جهت پیشگیری از موارد مشابه و کاهش آسیب پذیری کاربران در فضای مجازی به مردم عزیز استان توصیه می‌شود:

۱-ارائه شماره حساب، شماره تلفن ، آدرس سکونت یا محل کسب و حتی تصاویر مدارک مالکیت و اوراق هویتی در فضای مجازی به تنهایی نمی‌توان ملاک اعتماد قرار گیرد و ممکن است که فروشنده از هویت و تصاویر غیرواقعی یا مربوط به فرد سومی استفاده کرده باشد، پس توصیه می‌شود تا هنگام خریدهای اینترنتی و قبل از رویت و دریافت کالا و خدمات مورد توافق، از پرداخت هرگونه وجهی در قالب بیعانه یا پیش پرداخت خودداری شود.

۲-فریب تبلیغات اغوا کننده را نخورده و به شرایط مناسب و یا قیمت‌های نازل به‌عنوان یک فرصت نگاه نکرده و حتما با دقت و بررسی کامل نسبت به خرید کالا یا خدمات مورد توافق، اقدام شود.

رییس پلیس فتا استان بوشهر در خاتمه از هم استانی ها درخواست کرد  تا در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک در فضای مجازی، موضوع را با سرعت  از طریق وب‌سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی به کارشناسان پلیس فتا گزارش کنند.