طغیان امیکرون در بوشهر/ خبری از محدودیت نیست!

دالکی خبر: بوشهر از هفته پیش به سرعت از زرد به نارنجی و سپس قرمز تغییر رنگ داده است؛ وضعیت شیوع کرونا از نوع امیکرون روند افزایشی دارد و آن طور که مسئولان بهداشتی می گویند شمار بیماران بستری رو به افزایش است.

به گزارش دالکی خبر؛ اما هیچ کدام از مسئولان بهداشتی و درمانی و همچنین ستاد استانی مقابله با کرونا درباره تصمیمات و محدودیت های پیش بینی شده برای مقابله با موج شیوع کرونا در استان جوابی نمی دهند و پاسخ گویی را به یکدیگر پاسکاری می کنند.

هرچند خیز ششم کرونا در کشور شروع و بوشهر هم درگیر آن شده، اما نبود تصمیم گیری به موقع در زمینه اعمال محدودیت‌ها، تشویق نکردن افراد برای تزریق دز سوم واکسن کرونا با استفاده از روش‌های فرهنگی و حتی اجبار به این اقدام، کشور را در دامان خیز ششم انداخته و به نظر می‌رسد روز به روز تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا بیشتر خواهد شد.

به نظر می رسد با توجه به اختیاراتی که از سوی ستاد ملی کرونا به استانداران تفویض شده، ضرورت اعمال دورکاری کارمندان برای کاهش حضور افراد در ادارات، تعطیلی آموزش حضوری در همه مقاطع تحصیلی و الزام رستوران ها به بیرون بری و ممنوعیت همه تجمعات می تواند تا حدودی از سرعت اومیکرون بکاهد، ویروسی که اگر وارد خانه ای شود، سایرین را هم درگیر می کند.

امیکرون به شدن در حال انتشار است

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: اگر چه در روز‌های ابتدایی شیوع پیک ششم قرار داریم، ولی با سرعت انتشار سویه امیکرون، مراکز درمانی درحال پرشدن هستند.

ملکی زاده اضافه کرد: مبنای تست گیری فقط برای بیماران بستری است و بیمارانی که به صورت سرپایی مراجعه می‌کنند تشخیص بر اساس علائم بالینی است.

وی گفت: آموزش دانش آموزان در مقاطع تحصیلی پیش دبستانی و دبستان در مناطق قرمز و نارنجی به صورت غیر حضوری است و در مقاطع تحصیلی بالاتر و دانشگاه به صورت حضوری و مجازی خواهد بود.

ملکی زاده افزود: هر گونه تجمع غیر ضروری در مناطق قرمز و نارنجی ممنوع و در صورت نیاز در فضای باز برگزار شود.

معاون فنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم گفت: بیش از ۹۳ درصد مرم استان دوز اول، ۸۵ درصد دو دوز و فقط ۳۰ درصد واجدان شرایط هر سه دوز واکسن را دریافت کرده اند.