استاندار اختیاراتش را به نمایندگان مجلس داده؟ نمایندگان بوشهر گرفتار انتصابات!

دالکی خبر: با وجود تذکر صریح رهبر انقلاب، اما از گوشه و کنار خبر می رسد نمایندگان استان بوشهر به شدت در تکاپوی انتصابات مدیران و کاشتن مهره های خود در ادارات کل هستند، در این بین انفعال استاندار هم فرصت عرض اندام را برای آنها مهیا کرده است.

به گزارش دالکی خبر؛ هم راستایی مجلس و دولت هرچند می تواند فوایدی از جمله کاهش تعارض ها را در پی داشته باشد، اما آفت های متعددی از جمله دخالت نمایندگان در انتصابات دارد؛ موضوعی که رهبر انقلاب نیز به صراحت به آن واکنش نشان دادند.

رهبری در خردادماه سالجاری اظهار کردند: «یکی از آسیب‌ها ورود نمایندگان در مسائل اجرایی است؛ فرض بفرمائید وارد شدن در اینکه مدیرکل فلان تشکیلات در شهر ما یا در استان ما مثلاً فرض کنید که چه کسی باشد، چه کسی نباشد؛ استاندار، فرماندار و از این قبیل. حالا یک وقت در مواردی یک حالت اضطراری ممکن است رخ بدهد که آن موارد استثنایی را من کاری ندارم اما به طور معمول نمایندگان محترم از این مسائل اجرایی باید کناره بگیرند، وارد شدن در این مسائل و با مسئول اجرایی در این زمینه گفتگو کردن و توافق کردن و امثال اینها خطراتی دارد؛ از این بایستی اجتناب بشود.»

اما با وجود نهی صریح رهبری که جای هیچ استثناء و بهانه‌ ای را باقی نگذاشته است، این مسئله در استان بوشهر شدیدا به چشم می‌ خورد، به نحوی که حتی شاهد انتشار نامه‌ منتسب به یکی از نمایندگان برای انتصاب برخی اعضای ستاد انتخاباتی اش در پست های مختلف بودیم. همچنین معرفی یک فرد خاص برای چند پست مختلف، معرفی رئیس و یا اعضای ستاد انتخاباتی به عنوان گزینه های فرمانداری یا مدیر ادارات بخش دیگری از این دخالت‌ هاست.

فقط ابراهیم رضایی کنار کشیده!

گفته شده به جز ابراهیم رضایی نماینده دشتستان که منتقد مداخله نمایندگان در انتصابات بوده و بارها به صراحت علیه سه همکار دیگرش انتقاد کرده، ولی سایر نمایندگان استان در وزارتخانه ها یا سازمان های مرکزی سخت پیگیر انتصاب گزینه های مدنظر خود هستند و طبق خبرهای دریافتی، تکاپوی یک نماینده که رد انتصابات اخیر استان به وی می رسد، از بقیه هم جدی تر است!

همین مداخله ها نیز یکی از دلایل تاخیر در صدور احکام مدیران جدید استان ارزیابی می شود که کار وزارتخانه ها را برای ایجاد بالانس بین گزینه های استانداری و نمایندگان دشوار کرده و باعث شده با گذشت شش ماه از روی کار آمدن دولت جدید، همچنان اکثریت مدیران دستگاههای اجرایی استان بوشهر همچنان در برزخ ماندن یا تغییر باشند و سایه سنگین بلاتکلیفی بر مجموعه اداری استان را شاهد باشیم.

اهداف نمایندگان استان از دخالت در انتصابات

قطعا نمایندگانی که خود را درگیر موضوعات اجرایی نظیر انتصابات می کنند این اهداف را دنبال می کنند:

رانت جویی برای خود یا یاران انتخاباتی که به نوعی ادای دین محسوب می شود

قدرت نمایی و تسویه حساب با مدیرانی که در انتخابات همراه نبوده یا یاریگر رقبای انتخاباتی آن ها بوده اند

ناتوانی نماینده در عرض اندام در صحن مجلس و در سطح ملی که باعث تغییر میدان فعالیت نماینده می شود تا بجای قانون گذاری و نظارت، به دخالت در چیدمان مدیران و حتی زیرمجموعه ادارات کشیده شوند. این ترفند خصوصا برای نمایندگانی که با شعارهایی همچون ایجاد شغل برای جوانان، آوردن صنعت، رفع محرومیت و نظایر آن از مردم رای گرفته اند و کارنامه عملکردشان مردود است، وارد کار اجرایی می شوند تا با دخالت های نابجا، جبران مافات کنند!

آیا تیغ شورای نگهبان سراغ این نمایندگان هم می آید؟

نمایندگان مجلس در مراسم تحلیف در مقابل قرآن مجید، سوگند یاد می کنند که به قانون اساسی پایبند باشند و از آن حراست کنند، اما مداخله در امور اجرایی و انتصابات یکی از موارد مهم نقض سوگندشان است و نشانه بارز از عدم پایبندی و عدم التزام عملی به قانون اساسی.

در همین خصوص اخیرا مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفته: “اگر نماینده‌ای در بحث عزل و نصب‌ها دخالت کند این‌کار خروج از صلاحیت‌های نمایندگی می باشد، حتی التزام عملی او به قانون اساسی نیز مورد سوال است و مغایر با توصیه‌های صریح مقام معظم رهبری خواهد بود.”

در شرایطی که تاکنون دولتی ها از جمله استاندار بوشهر در خصوص دخالت نمایندگان در امورات اجرایی منفعل و بعضا همراه بوده اند، باید دید آیا شورای نگهبان رفتار غیرقانونی این دسته از نمایندگان همسو را در زمان بررسی صلاحیت ها مورد توجه قرار می دهد تا شاید در آینده ریشه این دخالت های نابجا و غیرقانونی خشکانده شود و تفکیک قوا معنی خود را باز یابد؟