مدیر اجرایی منطقه آزاد بوشهر منصوب شد

دالکی خبر: حسین عربیان به عنوان مدیر اجرایی منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر معرفی شدند.

به گزارش دالکی خبر؛ در آیینی که صبح امروز با حضور سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در استانداری برگزار شد، حسین عربیان به عنوان مدیر اجرایی منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر معرفی شد.

مهمترین سابقه عربیان مدیریت سازمان فرهنگی شهرداری کرج عنوان می شود.

خلیج فارس در بسته خبری شنیدنی های هفتگی از مطرح شدن این گزینه ناشناخته برای مدیریت منطقه آزاد بوشهر نوشته بود.

۱۵ اردیبهشت امسال مجمع تشخیص مصلحت نظام، چند منطقه آزاد تجاری صنعتی را به تصویب رساند که بوشهر از جمله این مناطق بود.

نخستین بار سال ۱۳۹۴ منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر در قالب لایحه تاسیس ۷ منطقه جدید در کشور از سوی دولت پیشنهاد شد، اما چندین بار بین مجلس و شورای نگهبان رفت و آمد و دو دوره مجلس را پشت سر گذاشت تا اینکه در نهایت با برطرف شدن اختلاف‌ها، به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده شد و سرانجام به انجام رسید.

منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر شامل اراضی منطقه ویژه اقتصادی و اراضی مقابل آن به سمت جزایر نگین، عباسک و صدرا است از این رو ارتباطی به محدوده شهر بوشهر ندارد.

منطقه آزاد بوشهر شرایط مطلوبی دارد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در آیین معارفه مدیر اجرایی منطقه آزاد بوشهر اظهار داشت: منطقه آزاد بوشهر نسبت به سایر مناطق آزادی که اخیراً به تصویب رسیده از ویژگی‌ها و ظرفیت‌های مطلوبی برای آغاز به کار دارد.

سعید محمد با بیان اینکه ۸ منطقه آزاد از گذشته در کشور فعال بوده گفت: ۷ منطقه آزاد تجاری دیگر از جمله بوشهر ابتدای امسال توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب و ابلاغ شد.

وی با با بیان اینکه بوشهر از قبل یک منطقه ویژه اقتصادی داشته است افزود: در این منطقه بیش از ۶۰ واحد صنعتی فعال است که با تبدیل این منطقه ویژه به آزاد مشوق‌ها و معافیت‌های مختلفی عرضه و سبب بیشتر سرمایه‌گذاری می‌شود.

محمد، بوشهر را هاب انرژی کشور دانست و بیان کرد: صنایع پایین دستی به سبب اینکه رشد و توسعه خوبی نداشته این ‌صنایع در منطقه ویژه اقتصادی و آزاد تجاری بوشهر جانمایی می‌شود و توجه ویژه‌ای به این ‌حوزه و صنایع شیلات و کشاورزی شده است.

شعار مدیر منطقه آزاد بوشهر

مدیر اجرایی منطقه آزاد بوشهر هم با اشاره به ظرفیت‌های مهم استان بوشهر تأکید کرد: تحقق برنامه های منطقه آزاد بوشهر نیازمند هماهنگی، همدلی و هم‌افزایی بین مدیران است.

حسین عربیان با بیان اینکه پیوست‌های فناوری، زیست محیطی، فرهنگی در طرح‌های منطقه آزاد باید مد نظر باشد، تصریح کرد: در منطقه آزاد بوشهر باید به گونه‌ای عمل شود تا خیر مادی و معنوی به سبد خانواده‌ها بیاید.

عربیان ادامه داد: شعار ما در منطقه آزاد کار برای رضای خدا و دوستی با مردم خواهد بود.

۲۶ هزار هکتار زمین برای منطقه آزاد بوشهر تعیین شد

استاندار بوشهر نیز با اشاره به مصوبه منطقه آزاد و تجاری بوشهر و با قدردانی از همه مدیران سابق استان بوشهر برای پیگیری و تلاش برای تصویب منطقه آزاد بوشهر تصریح کرد: راه‌اندازی منطقه آزاد و تجاری بوشهر برای ما یک اصل مهم است و تعیین ۲۶ هزار هکتار از بهترین اراضی بوشهر برای استقرار منطقه آزاد نشان از اهمیت این موضوع برای استان است.

احمد محمدی‌زاده اظهار داشت: معیشت حداقل ۳۰۰ هزار نفر معادل ۲۵ درصد از مردم استان بوشهر از طریق تجارت، بازرگانی و فعالیت‌های مرتبط به دریا است که این مهم نشان از فرصت و ظرفیت‌های استان بوشهر برای صادرات و تجارت با دنیا است.