بلاخره ورود کارمندان واکسن نزده ممنوع است یا خیر؟

به گزارش دالکی خبر؛ ماجرا از شکایت یکی از کارمندان وزارت نفت به دیوان عدالت اداری شروع شد که از بخشنامه این وزارتخانه درباره عدخم ورود کارمندان واکسن نزده شکایت کرده بود؛ تصمیمی که به استناد مصوبه ستاد ملی کرونا بوده است.

با توجه به متن رای دیوان می توان گفت به احتمال زیاد این رأی در همه ادارات قابل استفاده و شامل همه کارمندان می شود.

این اتفاق در شرایطی می باشد که بسیاری از استانداری ها به استناد مصوبه ستاد ملی کرونا بر شناسایی کارمندان واکسن نزده و صدور مرخصی اجباری بدون حقوق برای آنها خبر داده بودند.

واکنش دیوان عدالت اداری به انتقادات

مدیر روابط عمومی دیوان عدالت اداری در واکنش به خبر رای دیوان به نفع واکسن نزده ها گفت: مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا صرفا اقدام به تخلف انگاری کرده و متضمن حکمی که دلالت بر اختیار دستگاه اجرایی نسبت به جلوگیری از ورود کارمندان دولتی باشد نیست، از این رو بخشنامه وزارت نفت ابطال شد.

بشیری ادامه داد: مصوبه جلسه ۲۴ مهر ماه ستاد ملی مدیریت کرونا به سازمان امور اداری و استخدامی تکلیف کرده که مصوبات قبلی را بازنگری کرده و با همکاری وزارت بهداشت بخشنامه جدیدی تنظیم کند به گونه‌ای که کارکنان دولت عموما نسبت به تزریق واکسن اقدام و در محل کار خود حضور داشته باشند و برای متخلفین ضمانت اجرایی لازم پیش بینی شود.

وی اضافه کرد: ما در رای هیات عمومی گفته ایم مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا صرفا اقدام به تخلف انگاری کرده و متضمن حکمی که دلالت بر اختیار دستگاه اجرایی نسبت به جلوگیری از ورود کارمندان دولتی باشد نیست؛ از این رو هیچ دستگاهی اختیار این کار را ندارد که مستند خود را مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا ۲۴ مهرماه قرار دهد.