جریمه نکن جناب سروان!

دالکی خبر: برخی هم استانی ها مدعی افزایش تعداد جرایم رانندگی در هفته های اخیر هستند و آن را ناشی از تعهد استان به خزانه کشور می دانند.

به گزارش دالکی خبر؛ با این حال رییس پلیس راهور استان این انتقادات را نمی پذیرد و می گوید: ۹۰ درصد رانندگان تابع قوانین هستند و این شایعات را ۱۰ درصدی بیان می کنند که قوانین راهنمایی را رعایت نمی کنند.

در روزهای اخیر برخی شهروندان بوشهر، برازجان و گناوه می گویند: برای برخی موارد که قبلا جریمه ای صورت نمی گرفت، اخیرا نیروهای راهور حضور بیشتری داشته و جریمه می کنند.

شهروندانی نیز با بیان اینکه در مدت اخیر چندبار جریمه شده اند، از این می گویند بعضا تخلفاتی نظیر پارک دوبل یا عبور از چراغ قرمز برای آن ها اعلام شده که هرچه فکر می کنند نمی دانند کی و کجا بوده است. به عقیده آنها این اشتباهات منصفانه نیست و پیگیری بیشتر نیز به اینجا ختم شده که اجراییات پلیس راهور گفته تخلف شما توسط دوربین ثبت شده و دیگر ادامه شکایت را بی نتیجه دیده ام.

به نظر می رسد مشابه این گلایه های رانندگان کم نیست و چنین ذهنیتی را پیش می آورد که در ماههای پایانی سال قرار است تعهد استان به خزانه کشور درخصوص جرایم رانندگی اجرایی شود.

در لایحه بودجه سالجاری، استان بوشهر از محل درآمدهای نیروی انتظامی ۶۶ میلیارد تومان به خزانه تعهد دارد که بخش عمده آن جرایم رانندگی محسوب می شود.

افزایش جریمه بخاطر آخر سال را تایید نمی کنم

این گلایه ها را با سرهنگ پاپری رییس پلیس راهور استان بوشهر مطرح کردیم، اما وی تاکید کرد الزامی به اینکه روزانه یا ماهانه رقم مشخصی جریمه اعمال شود برای ما وجود ندارد.

وی با بیان اینکه روز خوب پلیس راهنمایی و رانندگی زمانی است که تخلفی صورت نگیرد؛ اظهار کرد: ۹۰ درصد رانندگان به قوانین توجه دارند ولی مشکل به ۱۰ درصدی برمی گردد که اگر اعمال قانون نشوند، برای خود و دیگران حادثه ساز می شوند و اتفاقا افرادی معترض هستند که تخلف می کنند.

سرهنگ پاپری در پاسخ به این سوال که برخی مردم می گویند زمانی که به ماههای پایان سال می رسیم میزان جریمه نویسی پلیس نیز زیاد می شود تا تعهد به خزانه محقق گردد، می گوید: این که به خاطر آخر سال اعمال قانون  بیشتری کنیم چنین چیزی وجود ندارد و به هیچ عنوان این موضوع را تایید نمی کنیم.

وی ادامه داد: هر تخلفی باید طبق قانون اعمال قانون شود و این خواسته ۹۰ درصد شهروندان قانون مند است، برخی اوقات از من پلیس ایراد می گیرند که چرا خودرویی که پارک دوبل کرده و خیابان را بند آورده یا حرکات نمایشی انجام می دهد جریمه نمی کنید؟

ماموران در اعمال جریمه شرایط اقتصادی را در نظر بگیرند

البته در خردادماه امسال سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور تاکید کرده بود “در این وضعیت باید ماموران در اعمال جریمه شرایط اقتصادی را در نظر بگیرند”.

وی خطاب به ماموران افزود: اگر راننده‌ای تخلف خود را پذیرفت فقط به او تذکر داده و از اعمال قانون بپرهیزید، اگر ماموری در اطراف بیمارستان تخلفی را مشاهده می‌کند تذکر دهد، زیرا ممکن است آن راننده مریض داشته و گرفتار باشد، بنابراین حال او را درک کنند و با راهنمایی کردن به اجرای نظم و انضباط ترافیکی اقدام کنند.

البته در کنار درک پلیس از شرایط اقتصادی برای جریمه کردن رانندگان، سردار سرتیپ هادیانفر به رانندگانی هم که حرکات خطرناک انجام می دهند هشدار داده و گفته بود که البته سرعت و سبقت غیر مجاز، حرکت به صورت مارپیچ، ورود ممنوع و دنده عقب در بزرگراه‌ها از خطوط قرمز پلیس است و نباید از آن گذشت.