انتخاب شهروند افتخاری و چهره‌های ماندگار بوشهر/ ادامه فعالیت مدیر پروازی استان/ گزینه‌های مدیریتی جدید

خبرنگاران ما در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

 • به فعالیت یکی از مدیران پروازی استان پایان داده شد، هرچند یکی از مدیران زیرمجموعه وزارت اقتصاد در بوشهر همچنان به صورت پروازی ادامه به کار می دهد. هفته پیش حیدر راهب معاون کتابخانه های استان به مدیرکلی این اداره منصوب شد. طی یکسال اخیر عباس نعمتی با حفظ سمت مدیرکل حراست نهاد کتابخانه های کشور، سرپرستی اداره کل کتابخانه های بوشهر را برعهده داشت.
 • قرار است امروز عبدالرضا عالی پور به عنوان بخشدار جدید دلوار معارفه شود. وی در سوابق خود معاونت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان را در کارنامه داشته است. همچنین احکام مصطفی فخرایی به عنوان معاون سیاسی اجتماعی، علی اخلاقی به عنوان معاون عمرانی فرماندار دیر و ابراهیم درویشی به عنوان بخشدار آبدان این شهرستان صادر شده و امروز معارفه می شوند.
 • امسال همزمان با ۱۸ اسفند روز نکوداشت بوشهر از سه نفر به عنوان چهره های ماندگار یا شهروند افتخاری تجلیل می شود. با تصویب شورای شهر بوشهر، قرار است رضا عبدالله زاده قاری قرآن و منصور کبگانیان به عنوان چهره های ماندگار و منوچهر شیرآقایی خلبان برجسته جنگ تحمیلی به عنوان شهروند افتخاری معرفی شوند.
 • امحای خودروهای قاچاق باقی مانده در گمرکات جنوب کشور مطرح شده است! رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارزی گفته: «ما معطل بودیم که کشورهای همجوار آن را بخرند و دنبال مشتری بودیم اما کشورهای همجوار بدون تشریفات گمرکی و استاندارد این کالاها را نمی‌خرند و لذا باید آنها را امحا کنیم.» طبق آخرین آمارهای رسمی، ۱۸۰۰ خودرو وارداتی در گمرکات دپو است.
 • مرکز قرنطینه دامپزشکی بوشهر با سرمایه‌گذاری یک قطری در روستای احمدی بوشهر راه‌اندازی شد. به گفته مسئولان، عمده دام این مرکز از استرالیا وارد شده و در ادامه کشتارگاهی هم در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر راه اندازی و زمینه صادرات و همچنین تامین گوشت داخل کشور فراهم گردد.
 • از شما چه پنهان، در شرایطی که  اهالی جنوب فارس در استخدام تاسیسات گازی عسلویه بومی قلمداد می شوند، ولی چنین امتیازی برای بوشهری ها در استخدام های مشابه فارس دیده نمی باشند. در آگهی استخدامی جدید شرکت پالایش نفت شیراز فقط ساکنان شهرهای استان فارس را بومی به حساب آورده‌ است. نمایندگان استان بوشهر بجای پیگیری مواردی از این دست، درگیر انتصابات شده اند.
 • آزادسازی حریم ۶۰ متری سواحل با دستور رییس جمهور اگرچه اقدامی قابل تقدیر است، اما آنچه مغفول مانده، تعقیب قضایی مسئولانی است که با وجود قوانین متعدد پیرامون حریم ۶۰ متری، موجبات ورود خسارت و تضییع اموال عمومی را فراهم آورده اند. افکار عمومی در انتظار پاسخگویی مسئولین  قضایی و نظارتی هستند که سال‌ها در بالاترین سطوح قوه‌ قضائیه قرار داشته اند و به وظایف قانونی خود در این خصوص عمل نکرده اند.
 • امام جمعه برازجان به مراسم جشن عید مبعث در روستای بُهر شبانکاره از سوی شورای روستا و دهیاری اعتراض کرده و با بیان اینکه در این جشن منکراتی رخ داد که در راستای اهداف پلید معاندان و دشمنان پیامبر(ص) بود گفته: «مدیرکل فرهنگ و ارشاد مجوز آن گروه ضد هنری را لغو کند و مسئولان و متولیان آن مراسم مبتذل مورد پیگرد قضائی و قانونی قرار گیرند. بودجه‌ای که از محل بیت المال صرف آن مراسم شده هم باید به بیت المال برگردانده شود.»
 • مولایی پس از حدود ۸ سال مدیریت دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر، جای خود را به رضا درویشی داد.
 • شنیده می شود عبدالحمید حمزه پور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب بوشهر به همین سمت در زادگاهش هرمزگان منصوب خواهد شد. از ابوالحسن عالی قائم مقام فعلی این شرکت و محمد پوریوسفی معاون بهره برداری به عنوان گزینه های احتمالی مدیرعاملی آبفا استان یاد می شود.
 • سرپرست جدید بهزیستی استان بوشهر طی ابلاغیه کتبی به مدیران ستادی و شهرستان ها استفاده از خودروهای شاسی بلند را ممنوع اعلام کرده و نوشته: از خودروهای داخلی باید استفاده شود. گویا تنها خودروی خارجی این اداره در اختیار مدیرکل است و شهرستان ها از آن محروم می باشند!
 • شنیده شده ابراهیم احمدی به مدیرکلی نوسازی مدارس استان بوشهر نزدیک شده است. وی که مسئول دفتر نماینده بوشهر در مجلس است، در ماههای اخیر نامش برای مسئولیت هایی نظیر فرمانداری دیلم یا مدیرکلی راه و شهرسازی مطرح بود. پس از انتقال مرادی مدیرکل سابق این اداره به دفتر فنی استانداری تهران، کارکنان نوسازی مدارس امیدوار بودند که از میان نیروهای این مجموعه فردی به مدیرکلی برسد.
 • وانت بارها از آب رفتن سهمیه بنزین شان گلایه مند هستند، طوری که به گفته بسیاری از آنها، برای اسفند ۱۰ لیتر از سهمیه بنزین شان کم شده و این روند در آبان هم رخ داده بود. ظاهرا وزارت نفت به منظور آنچه ترغیب خودروهای باری به دوگانه سوز کردن عنوان نموده، سهمیه بنزین شان را کم کرده است.
 • مصوبه کوچ حساب شرکت های بزرگ دولتی به استان ها درحالی وارد مرحله اجرا شده که بیشترین تمرکز بر حساب شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی می باشد و از توجه به حساب شرکت های وابسته به وزارت نفت خبری نشده است.
 • ماجرای دخالت نمایندگان در انتصابات در سخنان اخیر رییس جمهور با استانداران هم تلویحا مطرح شد. سید ابراهیم رئیسی در دیدار با استانداران گفته: در انتصابات جدید و یا تثبیت مدیریت‌ها با همه کسانی که فکر می‌کنید نظر آنها به شما کمک خواهد کرد، مشورت کنید؛ اما در نهایت مسئولیت شرعی و قانونی تغییر رویکرد مدیریتی دستگاه‌های اجرایی بر عهده استانداران است.
 • اثرات اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین بر ایران منفی ارزیابی شده، طوری که تحریم روسیه منجر به تهدید امنیت غذایی کشور برآورد می شود. روسیه در تأمین کود، گندم و ذرت کشور نقش ویژه دارد.
 • یک گزارش رسمی درباره «زد و بندهای مالی» در برخی شهرداری‌ ها منتشر شده است. گویا گزارش کارشناسی مرکز پژوهش‌‌‌ های مجلس ضمن تشریح پروسه طولانی‌ صدور گواهی پایان کار ساختمانی، به صراحت از رواج دریافت رشوه در ۴ مرحله از پروسه دریافت پایان کار خبر می‌ دهد، بر اساس این گزارش حتی پرداختی‌‌‌های غیررسمی هم از پیچیدگی دریافت پایان کار چندان نمی ‌کاهد و دریافت گواهی پایان کار از شهرداری‌‌‌ ها در حال‌حاضر پروسه‌‌‌‌‌‌ای ۲۴۰ روزه است.
 • دست آخر اینکه کارت به کارت پدیده جدید بازار ایران برای فرار از مالیات است. گویا با نهایی شدن قانون دریافت مالیات از تراکنش‌ دستگاه های کارتخوان، برخی واحدهای صنفی نظیر طلافروشی ها مشتریان را به انتقال وجه خرید و خدمات از طریق کارت به کارت مجبور می‌ کنند.