انتقاد پورکبگانی از شهردار بوشهر/ شهر بدون متکدی خواهیم شد

دالکی خبر: رییس شورای شهر بوشهر در نشست خبری ضمن تشریح بودجه سال آینده شهرداری، به پرسش های خبرنگاران پاسخ گفت.

بودجه ۱۰۰ میلیاردی شهرداری در سال آینده

به گزارش دالکی خبر؛ جعفر پورکبگانی با اشاره به اینکه بودجه سال آینده شهرداری ۹۷۰ میلیارد تومان است گفت: با توجه به پیش بینی ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت و همچنین توافق اولیه با نیروگاه اتمی برای خرید زمین تحت اختیارشان در خیابان سنگی (یگان ویژه سابق) رقم بودجه شهرداری به ۱۵۰۰ میلیارد تومان می رسد.

این درحالی است که بودجه سال جاری شهرداری مرکز استان ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است. پورکبگانی درباره اینکه گفته می شود بخش عمده ای از بودجه سال آینده شهرداری از محل فروش املاک پیش بینی شده، می گوید: ما روی املاک شهرداری حساسیم و در برهمین اساس از زمان شروع به کار این شورا، بسیاری از املاک شهرداری احیا شده که از جمله ۳۶۰۰ متر زمین مجتمع فرهنگی بود که به شهرداری رسید، یا پارک مادر که در حال توافق با مالکین برای صدور سند برای شهرداری هستیم. از این رو اگر بنای فروش املاک شهرداری هم باشد، برای تبدیل به احسن و ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری است.

اجرای چند پارکینگ در سال آینده

وی یکی از راهبردهای بودجه شهرداری در سال آینده را پارکینگ دانست و گفت: در حال توافق با نیروگاه اتمی هستیم تا زمین یگان ویژه در خیابان سنگی که با آنهاست به نام شهرداری شود و بخش عمده این زمین پارکینگ شود، همچنین زمین دیگری هم با کاربری پارکینگ طبقاتی در شرق خیابان سنگی (کوچه پارک قبرستان ژنرال) به تملک شهرداری در آمده، همچنین مجوزهای تبدیل گاراژ برازجانی ها سابق در مرکز شهر به پارکینگ طبقانی توسط بخش خصوصی در حال انجام است، علاوه بر این پیگیر بهره برداری پارکینگ های مجتمع خورشید حاجیان (روبروی پارک خلیج فارس) و پارکینگ مجتمع دیگری روبروی اداره بندر هستیم که سال آینده باید شاهد شروع اجرای آنها باشیم.

پارک و پلاژ جدید بانوان

پورکبگانی با اشاره به واگذاری پارک لیان به شهرداری، از صدور مجوز فروش ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای توسعه این پارک با همکاری بخش خصوصی خبر داد و گفت: پیگیر اجرای پارک جدید بانوان در زمین های آزادشده نیروی هوایی در خیابان ساحلی هستیم، همچنین پلاژ جدید بانوان هم در دستور کار است که باید جانمایی و اجرا شود.

رییس شورای شهر بوشهر همچنین از سرمایه گذاری شهرداری در زمینه تولید مصالح و لوازم مبلمان شهری نظیر سنگ فرش و نیمکت در سال آینده افزود: با این اقدام هم نیازهای شهر تامین و هم با فروش به سایر شهرهای استان و خارج استان درآمدزایی خواهیم کرد.

شهر بدون متکدی می شویم

وی یکی دیگر از محورهای بودجه در سال آینده را توجه به حوزه اجتماعی از جمله توانمندسازی زنان سرپرست خانوار دانست و گفت: بسیار خوش بین هستیم با برنامه هایی که در نظر داریم، پایان سال آینده اعلام کنیم شهر بدون متکدی هستیم.

پورکبگانی یکی دیگر از پروژه های شاخص سال آینده را اجرای تقاطع غیرهمسطح در میدان غدیر دانست و گفت: به زودی مطالعات آن آغاز می شود. همچنین تقاطع غیرهمسطح سردار سلیمانی (باغ زهرا) تا مهر آینده زیر بار ترافیک می رود.

قطعا برای پروژه های جدید روزشمار می گذاریم

رییس شورای شهر بوشهر با بیان اینکه ۱۴۰۱ اولین سالی است که شهرداری براساس بودجه شورای جدید عمل می کند، گفت: قطعا باید هر پروژه جدیدی که شروع می شود روزشمار داشته باشد و این موضوع به شهردار هم تاکید شده است.

شرط موافقت با رفاهیات پرسنل شهرداری

وی در پاسخ به سوال «خلیج فارس» پیرامون گلایه کارمندان شهرداری درباره کاهش رفاهیات شان از سوی شورا گفت: درخواست های شهرداری در آئین نامه رفاهی کارمندان بیش از حد معقول بود و ما آن را منطقی کردیم. به شهرداری اعلام کردیم که از این پس خدمات به کارمندان بیش از حقوق آنها مشروط به این است که مردم از عملکرد شهرداری و کارکنان رضایت داشته باشند.

کارت پارک در سال آینده

پورکبگانی درخصوص سوال دیگر «خلیج فارس» مبنی بر اینکه آیا برای ساماندهی پارک های حاشیه خیابان های شلوغ بوشهر طرح کارت پارک اجرا می شود؟ گفت: این طرح برای ساماندهی پارک خودروها تا قبل از اجرای پارکینگ ها بسیار خوب است، ولی امسال فرصت بررسی آن نشد، اما برای سال آینده در دستور بررسی می باشد.

شهری با ۱۲ قبرستان محلی!

رییس شورای شهر بوشهر در پاسخ به سوالی درباره ایجاد قبرستان های محلی که باعث مشکلات ترافیکی در روزهای پنجشنبه و نارضایتی مردم شده، گفت: متاسفانه تنها شهر کشور هستیم که ۱۲ قبرستان محلی داریم، درحالی که آرامستان جدید شهر نسبت به روزهای ابتدای کارش شرایط بهتری پیدا کرده و سال آینده هم شاهد تحولات بیشتری در فضای سبز، تامین آب و استقرار دفاتر سازمان های مربوطه نظیر پزشکی قانونی و جاده دسترسی اش هستیم.

وی با بیان اینکه منتقد قبرستان های محلی هستیم و با درخواست تبدیل گلخانه شهرداری در پشت بهشت صادق به آرامستان جدید مخالفت کردیم، افزود: با وجود ادعای برخی متولیان این قبرستان ها که می گویند نیت واقفان دفن اموات بوده، ولی درخصوص این موضوع ابهاماتی است که ما از مراجع مربوطه درحال پیگیری هستیم.

از حذف موسیقی محلی در روز بوشهر بی خبرم

پورکبگانی در پاسخ به سوالی درباره حذف موسیقی محلی در برنامه های امسال روز بوشهر گفت: من در جریان برنامه های روز بوشهر و اینکه موسیقی محلی بوده یا نبوده نیستم. خدا می داند بخاطر تصویب بودجه سال آینده شهرداری، چندین روز فقط سه ساعت در شبانه روز خواب داشتم و هفته قبل ناچار شدم در خانه بستری شوم و در برنامه های این هفته نبودم.

وی با بیان اینکه مخالف موسیقی که مطابق شرع است نیستم، ادامه داد: تصمیمات روز بوشهر با هماهنگی کمیسیون فرهنگی شورا بوده که من عضو آن نیستم و در صحن شورا هم بحثی درباره موسیقی محلی نبوده که من بخواهم اظهارنظری کنم.

واکنش به بحث تغییر روز بوشهر

رییس شورای شهر بوشهر در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور مبنی بر تغییر روز بوشهر از ۱۸ اسفند به ۱۶ مهرماه گفت: اگر هرکسی از تهران بیاید و چیزی بگوید که سنگ روی سنگ بند نمی شود. البته ما درخواستی برسد بررسی می کنیم، ولی تغییر روز بوشهر در دستور کار شورای شهر نیست.

ادارات فکر می کنند شهرداری بانک مرکزی است

پورکبگانی با بیان اینکه ما شورای شهر هستیم و نه شهرداری، اظهار کرد: رویه ای که تاکنون بوده، ادارات بجای اینکه طبق قانون پاسخگوی شورای شهر باشند، شورا و شهرداری را بانک مرکزی می بینند که از ما فقط تقاضای کمک و مشارکت مالی دارند، درحالی که این موضوع را تغییر داده و قرار است اگر کمکی می کنیم، حق و حقوق شهر هم پیگیری و ادا شود، تصریح کرد: مکان فعلی شورا مناسب نیست و در نظر داریم سال آینده مکان جدیدی تامین شود.

شیوه جمع آوری پسماند تغییر می کند

وی با بیان اینکه ایجاد سایت جدید پسماند بوشهر در اولویت سال آینده است، اظهار کرد: با پیگیری فرماندار، قرار است زمینی از منابع طبیعی تحویل شود، ضمن اینکه مکانیزه کردن سایت فعلی در برنامه میان مدت است، همچنین آتش سوزی ها در این محل که باعث بوی بد برای محلات تنگک شده هم در برنامه کوتاه مدت رفع شده و دیگر تکرار نمی شود.

وی درباره گلایه شهروندان درباره کمبود مخازن گالوانیزه جمع آوری زباله در محلات نیز گفت: شیوه فعلی که زباله های منازل در مخازن جمع آوری شود بهداشتی و درست نیست، بلکه باید به شیوه ای تغییر کند که زباله های منازل در ساعت مشخصی بیرون گذاشته و جمع شود.

انتقاد از شهردار

پورکبگانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه در آستانه پایان سال، شهر حال و هوای نوروزی ندارد و شهرداری در این خصوص تعلل کرده، گفت: این انتقاد وارد است و ما هم به شهردار انتقاد کرده ایم. یکی از دلایلش هم این است که مسئولیت معاون خدمات شهری که متولی فضاسازی شهر برای نوروز است با مدیریت سازمان فرهنگی که درگیر برنامه های روز بوشهر بوده یک نفر است. امیدواریم سریع تر این نقص رفع شود.

مقابله با سگ های ولگرد رضایت بخش نیست

رییس شورای شهر در پاسخ به سوالی درباره گلایه مردم از سگ های بلاصاحب گفت: یک میلیارد تومان برای شش ماهه دوم امسال درخصوص زنده گیری سگ های ولگرد مصوب کردیم، ولی هزینه های عقیم سازی و نگهداری این سگ ها بالاست و عملکرد پیمانکار رضایت بخش نبوده است. البته کمپ نگهداری این سگ ها هم استاندارد نیست و امیدواریم با مشارکت بندر و ارگان های نظامی که فضای آنها محل رشد این حیوانات است، در سال آینده شرایط بهتری درخصوص کاهش سگ های ولگرد در شهر داشته باشیم.

۶ ماه دیگر صراحتا نمره شهردار را اعلام می کنم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به عملکرد شهردار چه نمره ای می دهید، گفت: ۶ ماه از شروع به کار شهردار می گذرد و زمان برای دادن نمره کم است، اما قول می دهم ۶ ماه دیگر بدون رودربایستی و شفاف نمره شهردار را می گویم.

سفارش کسی را نکرده و نمی کنیم

رییس شورای شهر بوشهر با بیان اینکه پیگیر ارتقا رتبه شهرداری مرکز استان به ۱۱ هستیم، افزود: با این اتفاق می توانیم شرکت هایی زیرمجموعه شهرداری ایجاد کرده تا کارها با هزینه کمتر انجام و مشکلات کارگری هم نداشته باشیم.

وی ادامه داد: این شورا از روز اول شروع به کارش تا امروز، حتی یک نفر را وارد شهرداری نکرده و نمی کند. اگر هم نیاز به جذب نیرو باشد، قرار نیست مانند قبل عروس و داماد و اقوام اعضای شورا یا شهرداری باشند، بلکه باید در یک روند شفاف که همه باخبر باشند، استخدام صورت بگیرد.

سواحل آزادشده بوشهر نیازمند ۳ تا ۴ میلیارد تومان

پورکبگانی در پاسخ به سوالی پیرامون برنامه شهرداری برای آزادسازی سواحل گفت: در این خصوص کار خوبی انجام شده ولی هنوز در برخی نقاط ساحلی بوشهر کامل اجرا نشده است. البته برای اینکه مردم از سواحل آزاد شده بوشهر بهره مند شوند، نیاز به ۳ تا ۴ میلیارد تومان کمک به شهرداری جهت اجرای پروژه های مربوطه است.

هیچ بودجه ای برای شاهین پیش بینی نشده بود

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در ایام انتخابات شورای شهر وعده توجه به تیم شاهین دادید ولی محقق نشد؟ بیان کرد: در انتخابات به هواداران شاهین گفتم اگر کاری از دستم بر بیاید برای این تیم دریغ نمی کنم، ولی وقتی مسئولان قبل هیچ اعتباری برای شاهین در بودجه پیش بینی نکرده اند و شهرداری هم می گوید از نظر مالی و قانونی امکان تیمداری ندارد، چگونه می توان برای خوشایند برخی، تخلف کرد؟

پورکبگانی افزود: با همه مشکلات، تیم شاهین را رها نکرده و تدارکات تیم از سوی شهرداری تامین شده، ولی وظیفه ما تیمداری نیست، بلکه توجه به ورزش است که همه رشته ها در این خصوص از ما انتظار دارند.

ماجرای برخورد با سگ های خانگی و پوشیدن لباس پاکبانی

رییس شورای شهر بوشهر درباره سوالی پیرامون اظهارات چند ماه پیش وی که وعده جلوگیری از حضور سگ های خانگی در معابر و پارک ها را داده بود و انتقادات زیادی در پی داشت، گفت: حرفی که من زدم مبنای قانونی داشت. اگر کسی دوست دارد در خانه ببر و پلنگ هم نگهداری کند به کسی ارتباطی ندارد، ولی وقتی این حیوانات را وارد پارک کند که مانع آسایش مردم شود، وظیفه ماست که جلوگیری کنیم. امسال فرصت نشد، ولی از شهرداری خواسته ایم برای سال آینده در پارک ها بنرهایی مبنی بر ممنوع بودن حضور حیوانات خانگی نصب شود.

پورکبگانی همچنین درباره پوشیدن لباس پاکبانی در مراسم معارفه شهردار و سخنانش مبنی بر استفاده از این لباس در برنامه های دیگر که البته اجرا نشد هم اظهار داشت: پوشیدن لباس در آن مراسم اقدامی نمادین برای توجه به این قشر بود که من هم افتخار دارم قبل از ورودم به مسئولیت دولتی، کارگر بودم و الان هم در زمین کشاورزی ام در چاهکوتاه کارگری می کنم. البته فقط پوشیدن لباس پاکبانی که من یک نمونه آن را در اتاقم دارم کفایت نمی کند، بلکه اصل موضوع توجه به این قشر کارگری است که شهرداری موظف شده سال آینده هر سه ماه یکبار برای آنها بسته معیشتی پیش بینی کند و در سه نقطه شهر هم دوش هایی برای استحمام شان پس از پایان کار ایجاد کند. البته در پرداخت حقوق ها هم کارگران اولویت بوده و من حق الجلسه همکاران شورا را امضا نمی کنم و پرداخت نمی شود مگر آنکه مطمئن شویم حقوق همه کارگران پرداخت شده است.

واکنش به سوالی درباره کار انتخاباتی شورا و شهرداری

یکی از خبرنگاران هم از رییس شورای شهر پرسید: گفته شده انتخاب شهردار ضعیف برای بوشهر بابت این بوده که در انتخابات مجلس آینده رقیبی برای شما نباشد؟

پورکبگانی گفت: نه برنامه ای برای انتخابات مجلس دارم نه تمایلی به این کار. در انتخابات شورای شهر هم بنای حضور نداشتم، ولی بچه مسجدی ها اصرار کردند و همه فعالیت ستاد انتخاباتی ام هم در حسینه ام کنار مسجد قرآن بود و فعالیت بیشتری نداشتم.

وی افزود: نه حسین حیدری به عنوان شهردار بلکه برادر و نزدیکانم هم اگر در کار خود دنبال فعالیت انتخاباتی باشند خوشایند بنده نیست و از آنجا که ادمی صریح هستم تذکر می دهم و اگر وجود داشته باشد جلوگیری می کنم. در اینجا قول شرف می دهم که فعالیت ما با دیدگاه انتخاباتی نیست.