شناسایی ۸ کودک مبتلا به سرخک در بوشهر

دالکی خبر: بیماری سرخک در سال‌های اخیر در ایران از حالت بومی خارج و به مرحله ‏ریشه‌کنی رسید، اما به علت همجواری با دو ‏کشور افغانستان و پاکستان و همچنین تاخیر برخی خانواده ها برای واکسیناسیون کودکان در ایام کرونا، زنگ خطر را به صدا درآورده است.

بر همین اساس این روزها وزارت بهداشت از طغیان شدید سرخک در کشورهای همسایه به ویژه افغانستان خبر ‏داده، که این مهم می طلبد تا خانواده ها نسبت به واکسیناسیون کودکان خود به موقع اقدام کنند، چرا که ‏بدون شک بی توجهی به فرایند واکسیناسیون کودکان، می‌تواند به قیمت جان آن‌ها تمام شود‎.‎

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم خبر داد: تاکنون ۸ فرد مبتلا به سرخک (غیر ایرانی) در استان شناسایی شده است.

دکتر قاسم برجوئی‌فرد گفت: با توجه به افزایش مهاجرت اتباع خارجی به کشور، شناسایی موارد سرخک در حال افزایش است.

این مقام مسئول بهداشتی می‌گوید: با توجه به مسری بودن سرخک اگر خانواده‌ای دارای کودک زیر ۵ سال بوده و به هر دلیلی برای واکسیناسیون مراجعه نکرده است یا از کامل بودن واکسیناسیون کودک خود اطمینان ندارد، لازم است در اسرع وقت به یکی از مراکز بهداشتی درمانی محل سکونت خود مراجعه کند.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ایران را از جمله کشورهایی دانست که موفق به دریافت گواهی حذف بیماری سرخک و سرخجه شده است.

برجوئی‌فرد عنوالن کرد که حذف بیماری سرخک به این معناست که حداقل به مدت ۱۲ ماه هیچ موردی از بیماری ناشی از ویروس بومی سرخک رخ ندهد.

او می‌گوید: چنانچه کشوری بتواند این وضعیت را حداقل برای ۳ سال متوالی ادامه دهد درصورتی که شاخص‌های مراقبت بیماری منطبق با ضوابط و استانداردهای بین‌المللی باشد، می‌تواند موفق به دریافت تأییدیه حذف این بیماری‌ها شود.

قاسم برجوئی‌فرد گفت: حذف بیماری سرخک بدین معنا نیست که ما دیگر در کشور این بیماری را نخواهیم داشت بلکه با توجه به هم‌جواری کشورمان با کشورهای با شیوع بالا، بیماری سرخک می‌تواند به راحتی با سفرهای بین‌المللی به کشور وارد می‌شوند.

این متخصص کودکان و نوزادان گفت: سرخک یک بیماری ویروسی کشنده و یکی از مسری‌ترین بیماری‌های عفونی است.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر  علائم اولیه بیماری سرخک، تب، آبریزش بینی، تورم ملتحمه چشم، سرفه و متعاقب آن‌ها بروز بثورات پوستی (غیر چرکی) است که بیش از ۹۰ درصد افراد حساس (غیر ایمن) در تماس نزدیک با بیمار، آلوده اعلام کرد.