فرصت های که می‌سوزد!

علی اکبر قیصری

چند روزی است که معاون اول رییس جمهور دستور داده “شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی، مشکلات زیرساختی و اقامتی جزایر ایرانی از جمله کیش که پذیرای گردشگران خارجی در دوران برگزاری جام جهانی هستند را هر چه سریعتر برطرف کند.”

و حتی گفته “نقشه راه عملیاتی همکاری های ایران و قطر در برگزاری جام جهانی فوتبال بین دو کشور نهایی و امضا شده است.”

در این رابطه مدیرکل دفتر توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث‌فرهنگی نیز گفته” ۶ استان تهران، اصفهان، یزد، کرمان، فارس و هرمزگان و جزایر کیش و قشم و بندرعباس را به عنوان مقصد سفر تماشاچیان جام‌جهانی قطر پیش‌بینی کردیم.”

با این احوالات می‌توان گفت با این حرکت برخی استان ها برای مدتی به سمت توسعه پایدار، اشتغال و حتی کاهش نرخ بیکاری با جذب گردشگر خارجی و صنعت توریسم حرکت خواهند کرد.

اما بر چه اساسی نام بوشهر از صحبت‌ های مسؤولان ارشد کشوری برای مقصد تماشاچیان جام جهانی قطر حذف شده است؟! آیا بوشهر زیرساخت های مناسب برای جذب حداقلی گردشگران را نداشت!

واقعیت این است که استان بوشهر در زمینه جذب گردشگر با ایجاد زیر ساخت و ظرفیت مناسبت پیشرفتی نداشته تا جای که حتی گفته های معاون سابق امور عمرانی استانداری بوشهر”با هماهنگی‌هایی که با سفارت ایران در دوحه قطر صورت گرفته تبلیغات میدانی طرح بوشهر توریسم از اواخر سال ۲۰۲۰ با همکاری شهرداری دوحه آغاز خواهد شد” رو کاغذ باقی ماند.

متأسفانه در استان بوشهر از ظرفیت شهرهای ساحلی آن به درستی برای جذب گردشگر استفاده نمی‌شود و عوامل مختلفی در این غفلت و بی‌توجهی اثرگذار می‌باشد.

در واقع مسؤلان ارشد استانی پا به پای بخش خصوصی برای رونق گردشگری تلاش نکردند و این روند ادامه پیدا کرد تا با عدم هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف، بوشهر در ایجاد زیرساخت مناسب گردشگری عقب‌ بماند.

شاید نیاز بود بیشتر از آژانس‌های مسافرتی و هتلداران حمایت عملی صورت می‌گرفت تا متولیان گردشگری از سرمایه گذاری و حضور در این حوزه دلسرد نشوند و فعال‌تر از قبل برای ایجاد زیرساخت های مناسب گردشگری در بوشهر تلاش کنند.

وظیفه اصلی مسؤولان ارشد استانی تهیه سند چشم انداز چندین ساله برای ایجاد زیرساخت مناسب و معرفی جاذبه های گردشگری بوشهر برای تشویق و ترغیب گردشگران برای سفر به استان بود تا راهبردی برای افزایش هرچه بیشتر توریست‌ها باشد!

به جرأت می‌توان گفت برنامه ریزی متولیان امر برای جذب گردشگر ضعیف بوده تا جایی که استان بوشهر با این ظرفیت عظیم، از ویترین مقصد گردشگران و تماشاچیان قطر خط خورد.

اینکه امروز استان بوشهر با وجود داشتن ظرفیت‌های مناسب و نزدیک بودن به کشور قطر؛ صرفا با نداشتن زیرساخت و برنامه مناسب نمی تواند سهمی در جذب گردشگران جام جهانی قطر داشته باشد، یک فرصت سوزی بزرگ است که شاید هیچ وقت این فرصت فراهم نشود و مدت‌ها حسرت آن باقی بماند.

کاش این اتفاق تلنگری برای استان باشد و از فرصت های دیگر برای بوشهر بهره برده شود و حتی در فرصت شش ماهه تا جام جهانی قطر، اقداماتی صورت بگیرد که بوشهر به لیست مقاصد گردشگران این مسابقات اضافه شود.