خانه‌نشینی ۵۰ هزار فارغ‌التحصیل در استان بوشهر

 

دالکی انلاین: براساس گزارش های رسمی، استان بوشهر حدود ۵۰ هزار تحصیلکرده دانشگاهی بیکار در استان بوشهر دارد و از این نظر جزو استان های بالای کشور می باشد.

به گزارش دالکی انلاین ؛ در آخرین گزارش فصلی مرکز آمار از نرخ بیکاری که مربوط به زمستان ۱۴۰۰ است، نرخ بیکاری در استان بوشهر ۸٫۷ درصد برآورد شده که نسبت به میانگین کشوری ۵ صدم بهتر است.

اما نکته قابل توجه درباره میزان بالای بیکاران فارغ التحصیل دانشگاهی است که حدود ۵۰ هزار نفر برآورد می شود.

طبق آخرین گزارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بیشترین گروه بیکاران فارغ التحصیل دانشگاهی شامل دارندگان کاردانی و لیسانس با ۲۲ هزار و ۸۳۰ نفر می باشد.

مدرک هایی برای در کوزه!

یکی از دلایل اصلی بیکار ماندن فارغ اتحصیلان دانشگاهی، عدم مهارت آنها می باشد.

کارشناسان معتقدند؛ اگر دانش آموختگان و کارجویان دارای مهارت کافی باشند، بیکار نمی مانند، ولی متاسفانه نیروهای دانشگاهی بعد از فارغ التحصیلی فاقد توانایی و مهارت برای کار بوده و اکثرا به دنبال مشاغل اداری هستند و از راهیابی به واحدهای تولیدی و صنایع موجود باز می مانند.

بازار کار استان در شرایط فعلی بیش از یک نیروی دانشگاهی نیاز به یک نیروی متخصص و توانمند دارد؛ تجربه های همین استان نظیر فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای استان که جذب بازار کار می شوند، ثابت کرده اگر دانش آموختگان دانشگاهی در مواردی مهارت داشته باشند به راحتی در بازار کار جذب می شوند.

به نظر می رسد اعتباربخشی به هنرستان ها و رشته های فنی و حرفه ای به جای هدایت سیل دانش آموزان به دانشگاههایی با آموزش تئوری و فاقد مهارت لازم، بتواند اوج گیری بیکاری فارغ التحصیلان را مهار کند.