وام فرزندآوری شامل کدام شهرهای بوشهر می شود؟

دالکی خبر : در تماس های برخی مخاطبان «دالکی خبر » یا پیام هایی که از سوی متقاضیان این تسهیلات در شبکه های اجتماعی منتشر شده، ناکامی از دریافت این وام مشهود است.

دالکی خبر : یکی از اولویت های دولت سیزدهم افزایش جمعیت و حمایت از فرزندآوری است و در همین راستا از پرداخت وام قرض الحسنه به عنوان یکی از مشوق های آن سخن گرفته می شود.

به گزارش دالکی خبر ؛ از یک سو به عقیده بسیاری از مردم، چنین وام هایی جوابگوی هزینه های نگهداری و بزرگ کردن بچه ها نیست و برخلاف بسیاری از کشورها از جایزه و مبالغ بلاعوض برای تشویق فرزندآوری خبری نیست، از سوی دیگر، برخورداری از این تسهیلات هم شامل همه مناطق کشور نمی شود.

براساس مصوبه مجلس، یکی از شروط پرداخت وام قرض الحسنه فرزندآوری، این است که نرخ باروری شهر محل تولد پدر و کودک هر دو زیر ۲٫۵ درصد باشد. به عبارتی اگر نرخ باروری بالای عدد ۲٫۵ درصد باشد، وام به خانواده تعلق نمی  گیرد.

همه شهرهای استان بوشهر مشمول هستند

پیگیری «دالکی خبر » درباره نرخ باروری استان به دریافت گزارشی از قول مرکز آمار کشور منجر شد که در آن اعلام گردیده متولدان همه شهرستان های بوشهر نرخ باوری شان زیر ۲٫۵ درصد است و مشمول این وام هستند.

در این گزارش که باید مبنای اقدام بانک باشد، نرخ باروری تمام شهرستان های استان زیر ۲٫۵ درصد اعلام شده است:

دیر ۲٫۳۸ | جم ۲٫۲۵ | عسلویه ۲٫۱۹ | دشتی ۲٫۱۲ | گناوه و کنگان ۲٫۶ | تنگستان ۲٫۳ | دشتستان ۲٫۱ | دیلم ۱٫۹۶ | بوشهر ۱٫۹۲

کی وام پرداخت می شود؟

در این طرح، به خانواده هایی که از سال ۱۴۰۰ به بعد صاحب فرزند شده اند، باتوجه به تعداد فرزندان وام به صورت پلکانی افزایش پیدا می کند. میزان وام برای فرزند اول ۲۰میلیون تومان، برای فرزند دوم ۴۰میلیون تومان، برای فرزند سوم ۶۰میلیون تومان، برای فرزند چهارم ۸۰میلیون تومان و برای فرزند پنجم ۱۰۰میلیون تومان است. مدت زمان اقساط وام، بین سه تا هفت سال است. کارمزد تسهیلات این وام بانکی نیز حداکثر ۴ درصد به همراه و یک دوره تنفس شش  ماهه می باشد.

متقاضیان برای ارائه درخواست باید به سایت «ve.cbi.ir» که زیرنظر بانک مرکزی است مراجعه و درخواست خود را ثبت کنند.

اما در تماس های برخی مخاطبان «دالکی خبر » یا پیام هایی که از سوی متقاضیان این تسهیلات در شبکه های اجتماعی منتشر شده، ناکامی از دریافت این وام مشهود است.

برخی از این پیام ها در ادامه آمده است:

  • «یک ماه پیش در سایت وام فرزندآوری ثبت نام و بانک صادرات را هم انتخاب کردم، ولی خبری نشده، وقتی به بانک مراجعه کردم، رییس شعبه گفت باید منتظر باشید تا از طریق سامانه خبر بده، معلوم هم نیست کی مشخص میشه»
  • «پیام اومده بیا شعبه بانک تجارت، رفتم مدارک بردم میگه برو سه ماه دیگه بیا مدارک بیار»
  • «با سه فرزند گناه کردم بچه هام سه سال پیش فرزند سوم دنیا آمده، وام میخان بدین به تمام فرزندان ایران زمین بدین.پ

خبرنگار «دالکی خبر » برای بررسی موضوع به عنوان متقاضی، به چند بانک رفته و با بیان اینکه بانک مربوطه را برای تسهیلات فرزندآوری انتخاب کرده، درباره شرایط وام ۴۰میلیون تومانی و اینکه با یک ضامن مقدور است، پرسید . جواب همه مشخص و یکسان است؛ باید اعتبارسنجی شوید.

در همین خصوص یک مقام مسئول که خواست نامش در این گزارش ذکر نشود، به خبرنگار ما گفت: هرچند در بودجه امسال ۱۰ هزار و ۷۲۰ میلیارد تومان برای قانون جمعیت و تشکیل خانواده مصوب شده ولی هنوز دستورالعمل آن به استان ها ابلاغ نشده که بانک ها شروع به پرداخت کنند، فقط مسئولان کشوری در صداوسیما و خبرگزاری ها از مبالغ وام فرزندآوری و سایتی برای ثبت نام متقاضیان صحبت کرده اند.